Zapal Światło Wolności-akcja IPN

Organizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności, objętej honorowym patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest Instytut Pamięci Narodowej. IPN zaapelował o upamiętnienie ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 świecy. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię 1981r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, wezwał do tego też ówczesny prezydent USA Ronald Reagan. Światło zapłonęło także w oknach szkoły, przypominając o ofiarach stanu wojennego. Ogólną liczbę ofiar stanu wojennego, który obowiązywał w Polsce od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 (poza osobami, które zginęły w wyniku bezpośrednich akcji ZOMO i wojska, odcięcia telefonów, zablokowania transportu i bałaganu wywołanego przez komisarzy wojskowych) ocenia się na kilkaset osób.

20171213 161210 resize

wykonanie strony internetowej: Everest Studio