Poznaj Polskę

Wycieczka do Nikiszowca i Muzeum Śląskiego w Katowicach

15 grudnia uczniowie klas piątych dzięki projektowi „Poznaj Polskę” mogli na żywo uczestniczyć w lekcji historii o naszej małej ojczyźnie – Górnym Śląsku.

Tego dnia wybraliśmy się najpierw do Nikiszowca – dzielnicy Katowic, która w 2011 roku znalazła się na liście 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler. Uczniowie mieli okazję zwiedzić siedzibę  dawnej cechowni i markowni należącego do kopalni Wieczorek szybu Wilson, gdzie obecnie  znajduje się prywatna galeria sztuki Szyb Wilson, w której odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej NIKISZ-FOR

Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego, znajdującego się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, tam zwiedziliśmy część  wystawy traktującą o dawnej i współczesnej historii Górnego Śląska.

fotorelacja

Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Nikiszowca

W środę 16 listopada klasy 7a i 7b w ramach projektu „Poznaj Polskę” pojechały zwiedzić zamek w Bobolicach oraz Mirowie. Głównym celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego i umożliwienie młodym ludziom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W pamięci uczniom zapadł szczególnie zamek królewski w Bobolicach zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku. Wspomniane zamki położone są na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w systemie tzw. Orlich Gniazd. W drodze powrotnej uczniowie mieli okazję odwiedzić zabytkowe katowickie osiedle Nikiszowiec, uznane za pomnik historii.