Jubileusz 90-lecia szkoły

W tym roku mija 90 lat od powstania gierałtowickiej Szkoły Podstawowej, obecnie imienia Gustawa Morcinka. Stary budynek szkoły, zajmowany obecnie przez Urząd Gminy, nie był w stanie pomieścić wszystkich wychowanków i w 1933 roku oddano do użytku obecną placówkę. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, szkoła zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.

Spotkanie absolwentów

„Wspomnienia i myśli starzeją się, tak jak ludzie. Ale niektóre myśli nigdy nie mogą się starzeć, a niektóre wspomnienia nigdy nie znikną”.

Haruki Murakami

     13 stycznia rozpoczęliśmy obchody Jubileuszu Szkoły. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu. Zaprosiliśmy w mury naszej szkoły najstarszych absolwentów, tych którzy skończyli 75 lat i więcej. Dostarczyliśmy ponad 140 zaproszeń spotykając się ogromną życzliwością naszych absolwentów. Niestety nie udało nam się dotrzeć do wszystkich, którzy zgodnie z arkuszami ocen z roczników 1931-1947 ukończyli naszą szkołę. Wielu już nie mieszka w Gierałtowicach, panie zmieniły nazwiska, niektórzy wyjechali zagranicę, ślad po nich zaginął.

Do szkoły przybyło ponad 70  absolwentów, wielu chciało być z nami, ale stan zdrowia im na to nie pozwolił. Najstarsza absolwentka, która była naszym gościem ma 93 lata. Był czas na wspomnienia, zwiedzanie wystawy poświęconej zmarłym nauczycielom szkoły, podziwianie umiejętności teatralnych, wokalnych i instrumentalnych naszych uczniów. Ważnym  punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, która przybliżyła historię szkoły i jej absolwentów. Wszyscy  z zaciekawieniem patrzyli na archiwalne zdjęcia budynku, sal lekcyjnych, nauczycieli i uczniów. Niektórzy rozpoznawali dawne koleżanki i kolegów oraz byłych pedagogów. Dla wielu były to wzruszające chwile wspomnień, refleksji, ale także nietypowa lekcja historii. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę uroczystość.

Galeria zdjęć