Jubileusz 90-lecia szkoły

W tym roku mija 90 lat od powstania gierałtowickiej Szkoły Podstawowej, obecnie imienia Gustawa Morcinka. Stary budynek szkoły, zajmowany obecnie przez Urząd Gminy, nie był w stanie pomieścić wszystkich wychowanków i w 1933 roku oddano do użytku obecną placówkę. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, szkoła zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.

Spotkanie absolwentów

„Wspomnienia i myśli starzeją się, tak jak ludzie. Ale niektóre myśli nigdy nie mogą się starzeć, a niektóre wspomnienia nigdy nie znikną”.

Haruki Murakami

     13 stycznia rozpoczęliśmy obchody Jubileuszu Szkoły. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu. Zaprosiliśmy w mury naszej szkoły najstarszych absolwentów, tych którzy skończyli 75 lat i więcej. Dostarczyliśmy ponad 140 zaproszeń spotykając się ogromną życzliwością naszych absolwentów. Niestety nie udało nam się dotrzeć do wszystkich, którzy zgodnie z arkuszami ocen z roczników 1931-1947 ukończyli naszą szkołę. Wielu już nie mieszka w Gierałtowicach, panie zmieniły nazwiska, niektórzy wyjechali zagranicę, ślad po nich zaginął.

Do szkoły przybyło ponad 70  absolwentów, wielu chciało być z nami, ale stan zdrowia im na to nie pozwolił. Najstarsza absolwentka, która była naszym gościem ma 93 lata. Był czas na wspomnienia, zwiedzanie wystawy poświęconej zmarłym nauczycielom szkoły, podziwianie umiejętności teatralnych, wokalnych i instrumentalnych naszych uczniów. Ważnym  punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, która przybliżyła historię szkoły i jej absolwentów. Wszyscy  z zaciekawieniem patrzyli na archiwalne zdjęcia budynku, sal lekcyjnych, nauczycieli i uczniów. Niektórzy rozpoznawali dawne koleżanki i kolegów oraz byłych pedagogów. Dla wielu były to wzruszające chwile wspomnień, refleksji, ale także nietypowa lekcja historii. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę uroczystość.

Urszula Cieślik- dyrektor szkoły

Galeria zdjęćfot. A.Benek

List gratulacyjny Wójta Gminy Gierałtowice

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dyplom-w.png

Gazetka jubileuszowa

Zapraszamy do lektury jubileuszowego wydania specjalnego GAZETKI BUDAPRESS

Kolejna odsłona Jubileuszu

21 marca 2023 roku odbyła się kolejna część uroczystości zaplanowanych i zorganizowanych z okazji 90-lecia istnienia naszej Szkoły. Spotkanie jubileuszowe zaszczyciło swoją obecnością wielu szacownych gości, wśród których znaleźli się byli dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy pozostałych szkół naszej gminy i placówek kulturalnych oraz osoby współtworzące społeczność szkolną, od wielu lat związane z naszą placówką.

Oficjalną część spotkania rozpoczęła pani Dyrektor Urszula Cieślik, dziękując wszystkim za liczne przybycie. W swoim wystąpieniu pani Dyrektor wspomniała o początkach Szkoły, osobach, które ją budowały, zaznaczyła najważniejsze wydarzenia jej wczesnej historii, podkreślając moment nadania imienia patrona – Gustawa Morcinka. Następnie uczniowie klasy 8c poprowadzili krótką część artystyczną, poświęconą Szkole i edukacji. Podczas występu swoje umiejętności recytatorskie oraz muzyczne zaprezentowali uczniowie przygotowani przez panią Elżbietę Michalik, panią Katarzynę Michoń-Dziendziel oraz panią Beatę Stawowy. Niezwykle piękną i gustowną dekorację przygotowały pani Beata Kulasa, pani Tatiana Kowalska i pani Karolina Konopka.

Na tę specjalną okazję została również przygotowana prezentacja przedstawiająca kolejne lata funkcjonowania Szkoły oraz dyrektorów, nauczycieli i pracowników, którzy przyczyniali się do jej rozwoju. Bardzo istotnym elementem tej części programu były wspomnienia o ludziach, którzy przez wiele lat tworzyli szkolną społeczność. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, gdy wspominani byli nauczyciele i wychowawcy, którzy uczyli i wychowywali kolejne pokolenia gierałtowiczan, a których zabrakło podczas tego wyjątkowego spotkania. Minutą ciszy uczczono tych, którzy odeszli z tego świata, lecz na zawsze pozostali w naszych sercach i pamięci.

Zaproszeni goście mogli podziwiać okazałą wystawę zdjęć Szkoły, przedstawiających placówkę przed remontem i rozbudową oraz współczesną jej wersję – nowoczesną, zmodernizowaną, dostosowaną do obecnych wysokich standardów i potrzeb uczniów.

Kolejne zdjęcia stanowiły pamiątkę po uczniach i nauczycielach, którzy w tych murach zdobywali wiedzę, dzielili się nią, śmiali się, zawierali znajomości i przyjaźnie na całe życie. Niejeden z gości mógł odnaleźć siebie lub kogoś znajomego na przedstawionych fotografiach.

Po zakończonej części oficjalnej wszyscy goście mogli wymienić się wrażeniami, porozmawiać i powspominać dawne  szkolne czasy.

Przygotowano także „fotograficzny kącik wspomnień”, czyli scenerię składającą się z dawnej ławy szkolnej oraz innych atrybutów ucznia: tornistra, pióra, kajetu czy podręczników. Uczestnicy spotkania mogli przenieść się w czasie i na powrót zasiąść w szkolnej ławie, a o wykonanie takich oryginalnych fotografii zadbał pan Adam Benek. Udostępniona została także Kronika Szkoły, w której można było wpisać się na pamiątkę kolejnym pokoleniom. Każdy zaproszony gość otrzymał specjalny pakiet z jubileuszowymi gadżetami.

Katarzyna Górka

http://wiesci.gieraltowice.pl/aktualnosci/kolejna-odslona-obchodow-jubileuszowych-w-zsp-w-gieraltowicach/

Jubileuszowy Festyn Rodzinny

3 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Gierałtowicach odbył się szkolny festyn, który był podsumowaniem obchodów 90 – lecia tej szkoły.

Wspólne świętowanie rozpoczęła orkiestra dęta OSP z Przyszowic pod batutą p. Mirosława Hajduka. Świetny występ, w kilku odsłonach, dały nasze przedszkolaki, tańcząc i śpiewając do muzycznego akompaniamentu. Zebrani mogli obejrzeć pokaz musztry, którą wykonała grupa młodzieży ze Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, walki taekwondo, występy wokalne laureatów konkursu „Klang”, występ zespołu „Uskrzydleni”, wysłuchać koncertu zespołu Mr. Beat.

Przygotowano atrakcje dla wszystkich uczestników imprezy. Najmłodsi mogli bawić się w specjalnej „strefie przedszkolaka”, gdzie nauczyciele przygotowali dla nich gry i zabawy, malowanie buziek, malowanie na folii, stoiska ze smakołykami. Można było upiększyć swoją urodę na stoisku z kosmetykami AVON oraz z brokatowymi tatuażami, a następnie uwiecznić na pamiątkę w fotograficznym atelier.

Ciekawy pokaz doświadczeń chemiczno-fizycznych dało Laboratorium Pana Korka. Zaraz obok stanęły dmuchane zamki, na których mogli poszaleć nasi uczniowie. Jak zwykle sporo widzów zgromadził pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej z Gierałtowic. Strażacy tym razem poinstruowali widzów, jak należy bezpiecznie gasić pożar wywołany w domu, np. przy gotowaniu obiadu.

Dużym powodzeniem cieszyły się rodzinne konkurencje sportowe i mecze piłki nożnej i siatkowej.

Nie zabrakło również ciast, kiełbasek, zapiekanek i innych pyszności, które przygotowali Rodzice i pracownicy naszej jubilatki.

Imprezę urozmaiciła wizyta dinozaura, z którym można było zrobić sobie zdjęcie, oraz unoszące się bańki mydlane.

Zwieńczeniem obchodów było symboliczne wypuszczenie 90 balonów z helem przez Panie Dyrektorki naszej szkoły. Na koniec chętne dzieci mogły posypać siebie i innych kolorowymi proszkami holi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym sponsorom, dzięki którym możliwe było uświetnienie organizacji tego dnia. Są to:

  • Rada Rodziców Przedszkola i Szkoły;
  • firma wędliniarska Grzegorz Zdrzałek z Ornontowic;
  • piekarnia i cukiernia Ciućko z Ornontowic;
  • cukiernia Surdel z Pilchowic;
  • firma Klimatech – pan Jacek Kacprzak;
  • Pan Tomasz Kasperczyk;
  • Pan Artur Tomiczek – Szkółka Krzewów Ozdobnych;
  • fundacja JSW ;
  • usługi stolarskie Mebeldan  – pan Daniel Jachnik z Chudowa

Podziękowania kierujemy również w stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach, współorganizatora festynu, pana dyrektora Piotra Rychlewskiego oraz pana Pawła Klajs, który sprawował pieczę nad nagłośnieniem naszej imprezy.