BudaPress

 Zadania Koła Dziennikarskiego Budapress

Priorytetowym zadaniem szkoły jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka. W szkole uczniowie powinni kształcić swoją osobowość i rozwijać zainteresowania, aby w ten sposób mogli lepiej przygotować się do funkcjonowania w warunkach współczesnego świata. Najbardziej wszechstronną formą aktywizowania twórczości dzieci jest tworzenie gazetki szkolnej. Takie zajęcia są cennym narzędziem wychowawczym, wyzwalają emocje, uczą współpracy oraz odpowiedzialności za słowo.
Udział w zajęciach dziennikarskich zakłada zdobywanie przez uczniów umiejętności współpracy w grupie, planowania, organizowania pracy, komunikacji.
Poziom poszczególnych elementów programu dostosowany jest do wieku i możliwości uczniów. W swoim zakresie obejmuje wiedzę teoretyczną (wprowadzenie terminologii dziennikarskiej, konstrukcji gatunków dziennikarskich) oraz praktyczną
(wykorzystanie nabytych wiadomości podczas redagowania gazetki szkolnej).
Gazetkę szkolną BudaPress redagujemy na platformie Dziennika Zachodniego  Junior Media Gazetki stworzone na platformie umieszczane są na stronie Junior Media jako e-gazeta oraz na stronie internetowej ZSP Gierałtowice (strona główna oraz zakładka BudaPress).

BudaPress tworzą uczniowie naszej szkoły. Skład redakcyjny jest zmienny. Każdy numer zawiera informacje z życia szkoły, ciekawostki ze świata, żarty dowcipy. Co jakiś czas pojawia się Kącik Łasucha, w którym proponowane są przepisy potraw, deserów, sałatek oraz ciasteczek do samodzielnego przygotowania w domu.ROK SZKOLNY 2023/2024

Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiosenny numer BudaPress! Zapraszamy do przeczytania.

Zapraszamy do lektury zimowej gazetki BudaPress.


Zapraszamy do lektury jesiennego numeru BudaPress.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tytul-1.png

ROK SZKOLNY 2022/2023

Zapraszamy do lektury jubileuszowego wydania specjalnego GAZETKI BUDAPRESS

Zapraszamy do lektury zimowego wydania BudaPress

 

Zapraszamy do lektury jesiennego numeru BudaPressROK SZKOLNY 2021/2022

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid – 19 wracamy do pracy z nowymi siłami i wyzwaniami. Kółko dziennikarskie to nauka samodzielności, wrażliwości oraz odpowiedzialności za słowo. Szkolne dziennikarstwo jest sztuką pisania i obserwowania, a przede wszystkim formułowania własnych poglądów. A co najważniejsze – uczy pracy w zespole i odpowiedzialności za powierzone zadania.

Zachęcamy do przeczytania nowego wydania BudaPress.


ROK SZKOLNY 2019/2020

 Czy można polubić jeździectwo?

Swoją pasją podzieliły się Olga i Paulina. Udowodniły, że w towarzystwie koni można aktywnie i ciekawie spędzić czas. Zaprezentowały rekwizyty jeździeckie oraz przedmioty, które pomagają utrzymać konia w zdrowiu i bardzo dobrej kondycji.

Nasze zainteresowania

O swojej pasji – żeglarstwie opowiadał Alek, natomiast Olga i Sonia przedstawiły najciekawsze rasy psów. O tym, jak dbać o psiaki opowiadali wszyscy.

Budapress nr 9/2019

Zachęcamy do przeczytania najnowszego numeru BUDAPRESS.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Tym razem uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wrocławia, aby uczestniczyć we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Od tego roku Targi Książki połączyły się w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Dzięki tej akcji mogliśmy wziąć udział w jeszcze większym święcie literatury, który oferował bogaty program dla dzieci , młodzieży oraz dorosłych czytelników.

W Hali Stulecia wystawcy prezentowali najnowszą ofertę wydawniczą: książki, gry planszowe, płyty z programami dla najmłodszych (TVP) . W kuluarach rzemieślnicy oferowali wyroby ze srebra, gliny i tkaniny. Przedmioty wykonane ręcznie z naturalnych materiałów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Będąc na Targach uczniowie znaleźli czas aby w świątecznym klimacie wśród choinek, aniołów i unoszącego się zapachu świątecznych potraw pospacerować między straganami Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywał się na wrocławskim rynku.

 


ROK SZKOLNY 2018/2019

Konkurs fotograficzny pt. „Ferie z książką nie muszą być nudne!”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Ferie z książką nie muszą być nudne!”. Zadaniem jest wykonanie telefonem lub aparatem fotograficznym zdjęcia z książką w niecodziennej sytuacji.
Na Wasze zdjęcia czekamy do 4.03.2019. Zdjęcia przynosimy na pendrivach, wydrukowane (do biblioteki szkolnej s.202) lub wysłane na adres budparess@wp.pl lub w inny najdogodniejszy dla Was sposób.
Konkurs skierowany jest do uczniów kl. IV – VI,VII – VIII oraz III gim.
Na autorów najciekawszych zdjęć czeka nagroda!

Ponadto przypominamy o możliwości wypożyczenia większej ilości książek na czas ferii. Pamiętajcie, że ferie z książką naprawdę nie muszą być nudne!

ksiazka anim

Koło dziennikarskie w TVS

26.10 2018 członkowie Koła Dziennikarskiego udali się na wycieczkę do TV Silesia w Katowicach. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą dziennikarza telewizyjnego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia „od kuchni” miejsca, gdzie pracują na co dzień dziennikarze, prezenterzy, kamerzyści, reżyserzy itp.
Po telewizyjnych zakamarkach oprowadzała nas p. Marlena Borczyk – specjalista do spraw promocji i marketingu TV Silesia. Zwiedziliśmy duże studio telewizyjne, z którego codziennie nadawane są główne informacje. Ponadto zobaczyliśmy newsroom, miejsce skąd nadawane są teleturnieje, prognoza pogody oraz małe studio gdzie nagrywane są programu o zdrowiu. Jednak największe emocje wśród nas wzbudziło obejrzenie najnowszego sprzętu HD.

 

BudaPress wrzesień-pażdziernik 2018

BudaPress listopad 2018

BudaPress grudzień 2018


ROK SZKOLNY 2017/2018

BudaPress wrzesień-pażdziernik 2017

BudaPress listopad 2017

BudaPress grudzień 2017-styczeń 2018

Wyjazd do Radia Piekary

19.06.18 r. odwiedziliśmy Radio Piekary.
Mogliśmy poznać pracę redaktorów, dziennikarzy od podszewki. Miłą niespodzianka była możliwość wspólnego kibicowania na antenie. Po zakończonej wizycie w Radiu przeszliśmy zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
Wyjazd uważamy za udany.

Marta G.

Wyjazd Koła Dziennikarskiego BudaPress, Aktywu Bibliotecznego i grupy projektowej do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach

W środę 07.03.2018r. wyjechaliśmy do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach. Celem wyjazdu było dostarczenie książek, które ofiarowali uczniowie naszej szkoły na akcję „Zaczytani”. Ogólnopolska akcja „Zaczytani”: oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych polega na zbiórce książek dla dzieci i młodzieży przebywających w szpitalach, sanatoriach, aby zaszczepić w nich pasję do czytania i pobudzić wyobraźnię.
Mieliśmy również okazję poznać zbiory biblioteki pedagogicznej, sposób korzystania z jej usług. Mogliśmy zobaczyć między innymi stary katalog klamrowy, zbiory specjalne, książeczki „karzełki” oraz inne nietypowe książki. Większość księgozbioru dotyczy pedagogiki i psychologii, można tam znaleźć między innymi encyklopedie, podręczniki, poradniki metodyczne dla nauczycieli. Nauczyliśmy się rozróżniać katalog multimedialny od katalogu klamrowego. Poznaliśmy także historię powstania biblioteki.
W drugiej części wycieczki wysłuchaliśmy pasjonującego wykładu o musicalach, zobaczyliśmy fragmenty wielu z nich.ROK SZKOLNY 2016/2017

rmffm

Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Nepelskiego – pełnomocnika ds. Relacji Instytucjonalnych Grupy RMF i zarazem przewodnika, uczniowie ZSP w Gierałtowicach 24.03.2017r. zwiedzili radio RMF FM. Siedziba stacji znajduje się na Kopcu Kościuszki w Krakowie na Placu Paula McCartney’a. Dla uczniów było to szczególne przeżycie bo mogli na żywo zobaczyć dziennikarzy, których znają tylko ze słyszenia. Irek Jakubek z RMF MAXX opowiadał o swojej pracy z Maćkiem Rockiem i ujawnił największe tajemnice dziennikarskie. Atrakcją było wejście do studia w trakcie serwisu informacyjnego prowadzonego przez dziennikarkę Ewę Kwaśny. Po zakończeniu zwiedzania młodzież udała się do muzeów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce oraz sekretom Twierdzy Kraków. Zwiedzanie fortu zakończyła wspinaczka na Kopiec Kościuszki i podziwianie panoramy Krakowa. RMF to pierwszy komercyjny nadawca radiowy w Polsce, który emisję swego programu rozpoczął 15 stycznia 1990 roku. Stacja jest od wielu lat najpopularniejszą rozgłośnią w kraju, proponującą swoim słuchaczom przebojową, najlepszą muzykę i najistotniejsze fakty.

Więcej zdjęć na FC:https://www.facebook.com/Biblioteka-Gimnazjum-nr-1-w-Gieraltowicach

Członkowie Koła Dziennikarskiego w TVP Katowice

24.10.2016r. członkowie Koła Dziennikarskiego odwiedzili siedzibę naszej regionalnej telewizji – TVP Katowice. Uczniowie mogli przekonać się jak ciężką i wymagająca poświęcenia jest praca dziennikarza oraz redaktora telewizyjnego. Młodzi dziennikarze zostali oprowadzeni po niemal wszystkich najważniejszych pomieszczeniach stacji: studio nagrań, reżyserka dźwięku i obrazu oraz oświetlenia. Przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi filmowcy stając za kamerą i oglądając podgląd na ekranach telewizorów w studiu AKTUALNOŚCI oraz redakcji sportowej. Dowiedzieli się jak dziennikarze komunikują się ze sobą i ze studiem w czasie transmisji na żywo oraz jakie psikusy robią sobie nawzajem oraz telewidzom. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy jednogłośnie zamarzyli o sławie oraz wyrazili chęć pracy w telewizji.

Październikowy numer BudaPress


Zapraszamy do lektury październikowego numeru BudaPress-u (nr 3 10/16). Życzymy przyjemnej lektury i zachęcamy do współpracy w redagowaniu naszej szkolnej gazetki.

BudaPress październik 2016

Listopadowy numer BudaPress

W najnowszym numerze szkolnej gazetki czekają na Was aktualności z życia szkoły, ciekawostki, quiz oraz przepisy na zdrowe, jesienne sałatki. Zapraszamy do czytania!

BUDAPRESS nr 4 11/16

BudaPress życzy radosnych Świąt !!!

Boże Narodzenie coraz bliżej. Aby umilić  Wam czas oczekiwania zapraszamy do przeczytania grudniowego numeru szkolnej gazetki BudaPress.

BudaPress grudzień 2016

Życzymy Wam bajecznych Świąt, a w Nowym Roku samych dobrych dni !!!

choinka


ROK SZKOLNY 2015/2016

buda pres

BudaPress na platformie Dziennika Zachodniego

Zapraszamy do lektury pierwszego numeru BudaPress-u w tym roku szkolnym. Został on opracowany na platformie Dziennika Zachodniego. Życzymy miłego czytania i zapraszamy do współpracy w redagowaniu naszej szkolnej gazetki.

BudaPress październik 2015

Z przyjemnością prezentujemy listopadowy numer BudaPress

BudaPress listopad 2015

Wyjazd członków Koła Dziennikarskiego do Studia Filmów Rysunkowych

16.04. 2016r członkowie Koła Dziennikarskiego zwiedzili Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Pierwszym filmem wyprodukowanym przez SFR był film pt.” Czy to był sen”, którego tematyką była II wojna światowa. W 1963 pojawia się „Bolek i Lolek” bezsprzecznie najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji dla dzieci. Oprócz filmów z przesympatycznymi chłopakami wyprodukowano również bardzo popularne dzisiaj filmy: Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Kudłatek, Pampalini łowca zwierząt, Kangurek Hip – Hop i in.

Studio w Bielsku – Białej w cyfrach:
– 69 lat istnieje wytwórnia
-1050 wyprodukowanych filmów
-70 odcinków Reksia
– 180 odcinków Bolka i Lolka
– 100 osób pracuje przy wyprodukowaniu 10 minut filmu rysunkowego
– 24 obrazki tworzą 1 sekundę filmu
– 1986r – nakręcono odstani odcinek serii o Bolku i Lolku


ROK SZKOLNY 2014/2015

W związku z konkursem na najzdrowszą kanapkę, którego organizatorami byli nauczyciele techniki i plastyki redakcja Budapress włączyła się w akcję promującą zdrowy i sportowy styl życia. Z tej okazji wydano ulotkę, której celem było przypomnienie budowy piramidy żywieniowej oraz 10 najważniejszych zasad prawidłowego funkcjonowania młodego człowieka.

ZOBACZ ULOTKĘ

„Kto słucha- nie błądzi”- dziennikarze w redakcji Radia eM w Katowicach

8.04.2015 r. członkowie Koła Dziennikarskiego gościli w Instytucie „Gość Media” w Katowicach. Sa to połączone redakcje Gościa Niedzielnego oraz Radia eM. Radio to regionalna i katolicka rozgłośnia, która swoim zasięgiem obejmuje region śląski, opolski i małopolski. W ramówce Radia eM dominują programy społeczno-religijne, kulturalne, a także audycje publicystyczne oraz poradnikowe. Aktualne informacje z życia Kościoła, regionu, kraju i świata, wywiady z gośćmi – znanymi postaciami świata kultury, sztuki i życia publicznego, a także dobra muzyka to tylko niektóre z wielu pozycji programu. Naszym przewodnikiem był redaktor Sylwester Strzałkowski, który w ciekawy sposób zapoznał uczniów z tajnikami pracy dziennikarza radiowego. W czasie zwiedzania młodzi dziennikarze dowiedzieli się co to jest ZAIKS, ramówka, kaczka dziennikarska, prompter, news i in.SPOTKANIE Z PROFESOREM ZBIGNIEWEM KADŁUBKIEM

22 maja 2014 członkowie Koła Dziennikarskiego wzięli udział w spotkaniu z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem , tłumaczem, eseista, autorem wielu książek m.in. „Listów z Rzymu”, którą napisał w gwarze śląskiej. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat mitów oraz ich znaczenia w literaturze i życiu czytelników. Spotkanie odbyło się z w Urzędzie Gminy z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej i zapoczątkowało cykl spotkań z osobistościami literatury.

HISTORIA MEDIÓW WG SZKOLNYCH DZIENNKARZY

Media to instytucje dążące do przekazywania ważnych lub mniej ważnych informacji płynących ze świata, czyli radio, telewizja, Internet, oraz prasa. Odbiorcami tych wiadomości jesteśmy my – SPOŁECZEŃSTWO. Poprzez oglądanie telewizji, korzystanie z Internetu, słuchanie radia czy też czytanie prasy dowiadujemy się, co aktualnie dzieje się na świecie lub w naszym państwie, możemy porozumiewać się ze znajomymi lub odpocząć od pracy i nauki. Dzisiaj bez mediów nie wyobrażamy sobie życia. Stwarzają nam możliwość poznawania świata. To obecnie nasze narzędzie pracy. Pamiętajmy o rozsądnym i rozważnym korzystaniu z tego, co nam dają media.

Prace o historii tv, radia, Internetu, prasy i telefonu wykonali członkowie Koła Dziennikarskiego.

SZKOLNI DZIENNIKARZE W RADIU KATOWICE

11.10.2013 r. członkowie Koła Dziennikarskiego zwiedzili Radio Katowice. Po redakcji oprowadzał red. Wojciech Pacula, popularny dziennikarz katowickiej rozgłośni. Radio istnieje od 1927 r i jest największą rozgłośnią regionalną w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem całe województwo Śląskie i znaczną cześć województw ościennych oraz część terenów Czech i Słowacji. Posiada redakcje w Częstochowie, Bielsku – Białej, Zawierciu i Gliwicach. Stacja posiada swoje studio nagraniowe oraz salę, w której odbywają się zamknięte koncerty z udziałem widzów. Siedziba radia znajduje się w Katowicach. Po zwiedzeniu rozgłośni uczniowie przeszli na Plac Sejmu Śląskiego i do Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie wysłuchali historii tych miejsc.

Wiktoria Golec kl. IV a

WYCIECZKA DO TVP KATOWICE

Dnia 16.04.2013 członkowie Kół Dziennikarskich szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do TVP Katowice – jednej z największych regionalnych stacji Telewizji Polskiej. Katowicka TVP dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do realizacji programów o różnym stopniu trudności. Uczniowie zwiedzili studio S1 , z którego codziennie transmitowane są Aktualności. Młodzi dziennikarze wcielili się w rolę dźwiękowców i grafików komputerowych . Wielu z nich sprawdziło swoją technikę czytania z wykorzystaniem prombtera. Wszyscy otrzymali również możliwość sprawdzenia swoich zdolności obsługując telewizyjną kamerę. Pełna wrażeń wycieczka zakończyła się wspólnym marzeniem o karierze dziennikarskiej.

ROZWIĄZANIE KRZYŻÓWKI ŚWIĄTECZNEJ

Wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiązali krzyżówkę świąteczną rozlosowano nagrodę.

Książkę wylosowała Karolina Szołtysek z klasy IV b.

Gratulujemy!

BUDAPRESS W REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

31 października 2012 r. członkowie Koła Dziennikarskiego udali się z wizytą do Sosnowca, gdzie mieści sie redakcja największego lokalnego dziennika w naszym województwie. Młodzi redaktorzy szkolnej gazetki Budapress spotkali się z doświadczonym dziennikarzem red. Adamem Daszyńskim, który w przystępny sposób przybliżył specyfike dziennikarskiej pracy. Opowiedział, jak krok po kroku powstaje gazeta, zdradził kilka redakcyjnych sekretów oraz humorystycznych sytuacji, pokazał pomieszczenia, w których pracują dziennikarze. Redakcyjny fotoreporter zrobił wspólne zdjęcie, które wraz z wywiadem przeprowadzonym przez red. Monikę Chruścińską ukaże się w lokalnym dodatku Dziennika Zachodniego 2 listopada.

Artykuł w Dzienniku Zachodnim

Zwieńczeniem wyprawy do świata prasy było zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych w świecie drukarni. Realizuje ona zamówienia z całej Europy, drukując wiele znanych czasopism.

Relację Martyny Szabat, która dokumentowała całą wycieczkę znajdziecie w najbliższym numerze szkolnej gazetki Budapress.


Pobierz wydanie październik-listopad 2012


Pobierz wydanie wrzesień 2012


Pobierz wydanie marzec-kwiecień 2012r.


Członkowie koła dziennikarskiego przekazują zysk ze sprzedaży wydania specjalnego gazetki Budapress w wysokości 131,02 zł na rzecz Samorządu Szkolnego.

13 lutego 2012


Członkowie koła dziennikarskiego BUDAPRESS przekazują zysk ze sprzedaży wydania świątecznego gazetki Budapress w wysokości 20 zł na wirtualną adopcje psa Joszy.

4 stycznia 2012


Pobierz wydanie gazetki szkolnej BudaPress-wrzesień-październik 2011


Pobierz wydanie gazetki szkolnej BudaPress-listopad 2011


Pobierz wydanie gazetki szkolnej Budapress-grudzień 2011

    Zadania Koła Dziennikarskiego Budapress

       Priorytetowym zadaniem szkoły jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka. W szkole uczniowie powinni kształcić swoją osobowość i rozwijać zainteresowania, aby w ten sposób mogli lepiej przygotować się do funkcjonowania w warunkach współczesnego świata. Najbardziej wszechstronną formą aktywizowania twórczości dzieci jest tworzenie gazetki szkolnej. Takie zajęcia są cennym narzędziem wychowawczym, wyzwalają emocje, uczą współpracy oraz odpowiedzialności za słowo.

     Udział w zajęciach dziennikarskich zakłada zdobywanie przez uczniów umiejętności współpracy w grupie, planowania, organizowania pracy, komunikacji.
Poziom poszczególnych elementów programu dostosowany jest do wieku i możliwości uczniów. W swoim zakresie obejmuje wiedzę teoretyczną (wprowadzenie terminologii dziennikarskiej, konstrukcji gatunków dziennikarskich) oraz praktyczną ( wykorzystanie nabytych wiadomości podczas redagowania gazetki szkolnej).

     Gazetkę szkolną BudaPress redagujemy na platformie Dziennika Zachodniego Junior Media. Gazetki stworzone na platformie  umieszczane są na stronie Junior Media  jako e-gazeta oraz na stronie internetowej ZSP Gierałtowice (strona główna oraz zakładka BudaPress).

     BudaPress tworzą uczniowie naszej szkoły. Skład redakcyjny jest zmienny. Każdy numer zawiera informacje zżycia szkoły, ciekawostki ze świata, żarty dowcipy. Co jakiś czas pojawia się Kącik Łasucha, w którym proponowane są przepisy potraw, deserów, sałatek oraz ciasteczek do samodzielnego przygotowania w domu.

 

                                                                                                      Opiekun koła

                                                                                                    Małgorzata Socha