Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025

„Mój przyjaciel miś”

25.11 na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś” zadedykowany najmłodszym uczniom szkoły oraz przedszkola.

rozstrzygnięcie konkursu


Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

21.11.2023 w ramach NPRCz naszą szkołę odwiedził Pan Waldemar Cichoń – autor książek o sympatycznym kocie Cukierku. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I – III oraz przedszkola.

Młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak zostać pisarzem oraz skąd czerpać pomysły na książkę. Niespodzianką było głośne czytanie najnowszej książki „Przepraszam Cukierku”.

Należy nadmienić, że rozpoczynająca serię bestsellerowa książka Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie!” w 2017r. została wpisana na listę lektur szkolnych.


„Komiksy, komiksy magiczne obrazki”

Uczniowie klas IV zainspirowani lekturą komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” tworzyli dalsze losy ulubionych bohaterów komiksu. Po omówieniu przygód Kajka i Kokosza na lekcjach języka polskiego przystąpili do pracy nad własnymi projektami. Głowa pełna pomysłów, talent plastyczny i doskonała znajomość książki to recepta na świetnie wykonaną pracę.


„Akademia Pana Kleksa” J.Brzechwa

W ramach NPRCz klasy czwarte zrealizowały projekt czytelniczy na podstawie książki „Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwy. Książka należy do gatunku lektur, które potrafią pobudzić wyobraźnię i uczą samodzielności. Uczniowie, podobnie jak Pan Kleksa, odkrywali swoje talenty i wyobraźnię pracując z książką. Efektem ich działań są ciekawe i pięknie wykonane książki w pudełku przedstawiające Akademię Pana Kleksa.


Spotkanie z Markiem Szołtyskiem


Szkolny jesienny konkurs recytatorski

7.11.2023 w ramach NPRCz odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 – 3 oraz przedszkolaków. Celem konkursu było zapoznanie i zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie uzdolnień recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno poezji oraz prezentacja i promowanie talentu uczniów. Młodzi recytatorzy prezentowali wiersze polskich pisarzy dla dzieci o tematyce jesiennej. Uroku konkursowi dodały piękne i pomysłowe stroje, które wprowadziły słuchaczy w jesienny nastrój. Jury oceniało pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, tempo dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny prezentowanego utworu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.


„Tajemnica zaginionych zapasów”

29.09.2023r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas drugich wzięli udział w realizacji projektu, którego celem było zaznajomienie z życiem wiewiórek i ich wpływem na rozwój lasu. Uczniowie wysłuchali wiersza Dominiki Gałki „ Tajemnica zaginionych zapasów”. Następnie wykonywali zadania związane z treścią utworu. Podsumowaniem działań były własnoręcznie zrobione odznaki „Wspaniałego leśniczego” dedykowane roztargnionej i sympatycznej wiewiórce.


Czas na czytanie!

Biblioteka została wyposażona w miękkie i wygodne pufy, które pomogły stworzyć przyjazne miejsce do wspólnego czytania, rozmów i odpoczynku.

Uczniowie docenili wygodne siedziska spędzając w bibliotece szkolnej każdą wolną chwilę, oczywiście z książką w ręce.

Kolorowe kanapy zostały zakupione z puli pieniędzy NPRCz na lata 2021 – 2025


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gierałtowicach po raz kolejny przystąpił do realizacji programu Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0.

NPRCz 2.0 jest programem Rady Ministrów uchwalonym na lata 2021 – 2025, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek, jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących dostęp do kultury i wiedzy. Program realizuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury i we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki  jako Operatora Priorytetu 3.

Nasza szkoła realizuje Priorytet 3 NPRCz poprzez zakup książek do biblioteki szkolnej, realizację zadań promujących czytelnictwo oraz doposażenie biblioteki.