Spotkanie z Markiem Szołtyskiem

W ramach NPRCz 15.11.2023r odbyło się spotkanie z Markiem Szołtyskiem – absolwentem naszej szkoły, pisarzem, wydawcą, felietonistą, historykiem, znawcą kultury śląskiej – człowiekiem z pasją.

Pan Marek jest autorem felietonów radiowych, prasowych i programów telewizyjnych. Jego książki w tym: „Dzieje Śląska”, „Humor śląski”, „Graczki – zabawki i zabawy śląskie”, „Rok śląski” i wiele wiele innych cieszą się popularnością nie tylko wśród śląskich czytelników. W czasie spotkania poruszał tematy związane ze swoim życiem. Wspominał czasy szkolne i studenckie oraz wyprawy za granicę w celu poszukiwania materiałów i inspiracji do książek. Nieustannie podkreślał jak ważnym elementem życia był przypadek. To on sprawił, że nie dotarł na uniwersytet we Francji, na którym planował studiować wymarzoną mediewistykę. Pasja, którą jest średniowiecze ciągle w nim drzemie. Zwracał szczególną uwagę na pragnienie bycia niezależnym zawodowo i finansowo, co mu się udało.

Na zakończenie pisarz zaprezentował grę na GINTERNIE – kopii średniowiecznego instrumentu muzycznego, uważanego za przodka mandoliny. Występ młodzież nagrodziła gromkimi brawami.