Odkrywamy białe plamy naszej historii…

            Wrzesień to miesiąc, który kojarzy nam się z powrotem uczniów do szkoły, z końcem wakacji, a przede wszystkim z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. Znamy datę ataku Niemiec hitlerowskich, znamy datę ataku Związku Radzieckiego na Polskę, pojęcia „prowokacja gliwicka”, obrona Westerplatte czy Katyń przestały być dla uczniów niewiadomą. W ostatnich dniach ósmoklasiści w ciekawy  i niebanalny sposób poznali historię polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, w Miednoje. Uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez panią Ewelinę Małachowską – edukatora Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, którą zaprosiła do współpracy pani Agnieszka Nowak – dyrektor GBP w Gierałtowicach.

W pierwszej części zapoznali się z krótkim rysem historycznym, by następnie zamienić się w detektywów, którzy analizując zdjęcia różnych przedmiotów odnalezionych przy żołnierzach, odkrywali imiona i nazwiska poległych. Poznawali ich historie, często oglądali zdjęcia ich bliskich, które towarzyszyły im w tych tragicznych momentach, przechowywane jako bezcenny skarb.

            Taka forma zajęć przypadła młodym ludziom do gustu, a nauczyciele w ramach kontynuowania współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gierałtowicach, poszukują nowych tematów.