W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa 13 czerwca odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Uczniowie ubiegający się o kartę rowerową wcześniej wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz sposobów udzielania I pomocy.
Wszyscy uczniowie wkrótce otrzymają swoje pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy na rowerze.
20 czerwca odbył się Bieg Samarytański. Dwuosobowe drużyny z klas 4 – 8 rozpoznawały urazy, a następnie udzielały pierwszej pomocy. Pozorantami nieszczęśliwych zdarzeń byli członkowie SKPCK. Konkurs oceniała pielęgniarka szkolna pani Katarzyna Lamla.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Beata Bonik i Julia Kostrubała z klasy 8b
II miejsce – Eryk Machulik i Paweł Janowski z klasy 5b, Karolina Ciupka i Kacper Kwieciński z klasy 4b
III miejsce – Maja Miłosz i Aleksander Cichór z klasy 7a
I pomoc przedmedyczna
Celem szkolenia było wyrobienie odpowiednich postaw u dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do natychmiastowego przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego. Po szkoleniu dzieci i młodzież będę między innymi potrafiły zadbać o bezpieczeństwo własne, ocenić stan poszkodowanego, prawidło wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową, użyć defibrylatora AED. Po zajęciach teoretycznych każdy miał możliwość zastosować wiedzę w praktyce.
8 maja – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Tego dnia cały świat zwraca uwagę na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, którzy codziennie na całym globie niosą pomoc humanitarną oraz ratują ludzkie zdrowie i życie w sytuacjach kryzysowych, podczas klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych.
W Polsce mamy ponad 86 000 wolontariuszy, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. W swoich działaniach kierują się ideami humanitaryzmu, a w szczególności bezinteresownej pomocy. Wolontariusze to siła Polskiego Czerwonego Krzyża.
Z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Tygodnia Polskiego Czerwonego Krzyża uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w konkursie plastycznym „Kropla krwi – ocean nadziei”.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Mateusz Tabor 5b
II miejsce – Karolina Nowak 7c
III miejsce – Angelika Deska 7c
Wyróżnienie – Szymon Romański 6a
Gratulujemy.
7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 2022 roku hasło przewodnie brzmi „Nasza planeta, nasze zdrowie” („Our planet, our health”).
W naszej szkole w ramach tegorocznych obchodów tego święta uczniowie klas piątych uczestniczyli w prelekcji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania prowadzonej przez dietetyczki z Poradni „SuerSlim” w Żorach. W drugiej części spotkania uczniowie wykazali się dużą wiedzą na ten temat rozwiązując quiz. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Dzień ten uświetniła wystawa prac plastycznych „Jemy zdrowo kolorowo” wykonanych na lekcjach techniki przez uczniów klas 4 – 6. W świetlicy odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej prowadzone przez młodzież z klasy ratowniczej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża z Knurowa.
Wizyta w schronisku Psitulmnie
W dniu 15.03.2022 uczennice klas ósmych odwiedziły zaprzyjaźnione schronisko dla zwierząt Psitulmnie w Zabrzu. Jakiś czas przed wyjazdem odbyła się w naszej szkole zbiórka karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla czworonożnych przyjaciół. Dziękujemy uczniom i rodzicom, że wykazali się tak dużym zainteresowaniem. Dzięki waszej pomocy udało nam się zebrać około 100 kg karmy 😊
Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz chęć gotowości niesienia im pomocy.
Życzenia ze schroniska „Psitula”
XXIX Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK – etap szkolny
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia.
16 grudnia odbył się etap szkolny konkursu. Najwięcej punktów zdobyła Karolina Galińska, uczennica kl. 8 a, która w marcu będzie reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym konkursu.
Serdecznie gratulujemy!
III Wigilia Plenerowa
14 grudnia na Placu Merkury odbyła się trzecia edycja Wigilii Plenerowej zorganizowanej przez knurowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża pod nazwą „Przeżyjmy razem magię Świąt”.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także przyłączyli się do uświetnienia tej uroczystości. Wigilijny stół ozdobiły bożonarodzeniowe kartki, paczki ze świątecznymi pierniczkami upieczone bądź zakupione przez uczniów lub ich rodziców oraz przepiękne stroiki wykonane przez Panią Tatianę Kowalską i Panią Joannę Tyc.
W części artystycznej wystąpiły uczennice klasy ósmej śpiewając kolędy przy akompaniamencie gitary: „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Gore gwiazda Jezusowi”.
Wszystkim uczestnikom: uczniom, rodzicom oraz nauczycielom składam serdeczne podziękowania.
Opiekun SK PCK Teresa Ral
Więcej informacji i zdjęć:
Kwesta PCK „POMOCNA DŁOŃ” 2021
„Nie liczy się to, ile posiadasz,
ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.”
W dniach 22 – 25 listopada członkowie SKPCK kwestowali na terenie szkoły oraz podczas zebrań z rodzicami. Zebrali kwotę 1253,01 zł, która przeznaczona została na zakup świątecznych paczek dla potrzebujących dzieci z naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!
Opiekun SKPCK Teresa Ral
Tydzień Honorowego Krwiodawstwa
Krew jest lekarstwem, które ratuje życie ofiarom wypadków, osobom cierpiącym na różne choroby, w czasie operacji. Wiele jest sytuacji, kiedy jest potrzebna nagle i pilnie – a nie można jej zastąpić niczym innym. Stąd tak ważne jest to, by honorowych krwiodawców było jak najwięcej.
Z okazji święta Honorowych Dawców Krwi, które obchodzone jest w dniach 22 – 26 listopada, uczniów klas piątych odwiedził prezes i jednocześnie założyciel Klubu HDK PCK im. dra Floriana Ogana w Knurowie pan Bogumił Stanisław. W tym roku honorowi dawcy obchodzili 30 lecie działalności.
Pan Stanisław przedstawił informacje dotyczące krwi oraz jej roli w organizmie. Uczniowie poznali warunki, jakie musi spełniać potencjalny krwiodawca, fakty i mity dotyczące systematycznego oddawania krwi, przywileje krwiodawców. Młodzież dowiedziała się wielu rzeczy o idei honorowego krwiodawstwa, akcjach poboru krwi oraz o działalności knurowskiego klubu.
Święto Honorowych Krwiodawców uświetniła szkolna wystawa plastyczna „Każda kropla jest ważna”.
Zwierzęta w literaturze
Tematem przewodnim obchodów tegorocznego święta w naszej szkole były zwierzęta w literaturze. Członkowie SK PCK czytali uczniom z klas I – III i uczęszczającym na świetlicę fragmenty książek: „Cukierku, Ty łobuzie” Waldemara Cichonia i „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Zachęcali też do zapoznania się z książkami na szkolnej wystawce i pracami plastycznymi „Psiaki, kociaki i inne zwierzaki”. Zebrali fundusze na wirtualną adopcję psa ze schroniska Psitulmnie w Zabrzu. Obecnie jest nim Szira. Uczniowie młodszych klas mogli również obejrzeć mini wystawę zwierząt: gołębie, świnkę morską, żółwia, królika i papugę.