Pasowanie na Rycerza Książki uczniów klas pierwszych
„Książka nas uczy, książka cieszy, czasem zadziwi nas niemało.
Albo po prostu tak rozśmieszy jakby się dobry żart słyszało…”.
10.06 uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę Książce:
„My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy…”
Pasowanie na Rycerza Książki to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki i rozwijania umiejętności czytania, a czytanie jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Czytajmy również dla przyjemności, bo w ten sposób uczymy się kreatywności oraz empatii.
Najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.
_____________________________________________
„Znajdziesz mnie w bibliotece” – konkurs
_____________________________________________
Dbaj o siebie … więc czytaj!
Czy wiesz, że badania przeprowadzone na uniwersytecie Sussex wykazały, że:
- czytanie redukuje stres o 68%,
- słuchanie muzyki o 61%,
- filiżanka herbaty o 54%
- spacer o 42%,
- gry wideo tylko o … 21%.
_____________________________________________
„Kocury na kartkach literatury” – rozstrzygnięcie konkursu
W dniu Światowego Dnia Kota Komisja Konkursowa postanowiła wyróżnić następujących uczniów:
I miejsce Maciej Wasilewski
II miejsce Wojciech Okoń
III miejsce Julia Fuchs
Wyróżnienia: Martyna Herman, Dominika Groborz, Wojciech Janicki, Eryk Łupiński – Florey
_____________________________________________
„Kocury na kartkach literatury” – konkurs
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kota (17.02) biblioteka szkolna zaprasza do konkursu literacko – plastycznego „Kocury na kartkach literatury”. Narysuj kota – bohatera książki, bajki, baśni lub opowiadania. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1 – 5 naszej szkoły.
Zadanie jest łatwe i ciekawe. Niech będzie odskocznią i rozrywką od zdalnego nauczania.
Szczegóły konkursu:
– praca wykonana na kartce A4
– technika – dowolna
– prace przesyłacie na adres budapress@wp.pl do 7.02.2021r z następującym opisem: w temacie maila wpisujecie tytuł konkursu „Kocury na kartkach literatury”, natomiast w liście imię, nazwisko i klasę ucznia
– kategorie oceniania: klasy 1- 3 oraz klasy 4 – 5
Oceniane będą: zgodność z tematem, samodzielność wykonania pracy oraz pomysłowość.
_____________________________________________
Zmarł Papcio Chmiel
Papcio Chmiel (znany jako Henryk Jerzy Chmielewski), autor serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, zmarł w wieku 97 lat 21.01.2021r.
Urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Jupiter. Po wojnie pracował między innymi jako grafik w „Świecie przygód” i „Świecie młodych”. Pierwsze komiksy narysował w 1947.
Kilka lat później wymyślił trójkę przyjaciół: małego, grubego i nieco przemądrzałego Atomka, wysokiego, chudego i nieco zwariowanego Romka i szympansa Tytusa, którego ta dwójka uczłowieczała. Trzech bohaterów wspomagał swoimi niesamowitymi wynalazkami Profesor T. Alent.
W komiksie często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel. Z czasem ten pseudonim stał się – obok charakterystycznej fryzury i wąsów – znakiem rozpoznawczym autora. Pierwsze komiksy „Tytus, Romek i Atomek” ukazały się w 1957r w czasopiśmie „Świat Młodych”(wydawane w formie zeszytów). Jerzy Chmielewski za swój najlepszy zeszyt uważał „Tytus aktorem”, w którym znalazło się wiele jego osobistych wspomnień z przedwojennej Warszawy. Na jego twórczości wychowały się kolejne pokolenia czytelników. Do dzisiaj seria o przesympatycznej trójce przyjaciół należy do najchętniej czytanych komiksów.
_____________________________________________
O naszych babciach i dziadkach w literaturze
Słowa „babcia” i „dziadek” nieustannie kojarzą się z ciepłymi kapciami, domowym ciastem, fajką czy kotem mruczącym na kominku. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi wizerunek dziadków. Jak by nie było, pozostają niezwykle istotni w życiu każdego dziecka.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Babci, jutro zaś jest Dzień Dziadka – przemiłe święta! Oni są niezwykle ważni w życiu każdego człowieka. Z pewnością macie swoje ulubione literackie babcie i sympatycznych literackich dziadków. Poniżej znajdziecie listę ulubieńców i bohaterów książek dla dzieci i młodzieży.
Najciekawsze książki o Babci i Dziadku
_____________________________________________
- Ciekawostka czytelnicza https://www.youtube.com/watch?v=y9sqfepiFgM
2. Słuchowisko na dobranoc Przygody kota Filemona https://www.youtube.com/watch?v=9ABKbhjqLlg
3. Zapraszam do skorzystania z wirtualnej biblioteki słuchowisk dla dzieci https://www.bajkowisko.pl
_____________________________________________
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły również uświetnili to wydarzenie. Wykonali prace plastyczne przedstawiające ulubionego misia. Spośród wszystkich nadesłanych prac postanowiono wyróżnić pięciu uczniów:
1. Tatianę Ciupka kl. 1a
2. Julię Fuchs kl. 1b
3. Wojtka Okoń kl. 1a
4. Emilkę Grygierek kl. 2c
5. Maćka Cajza kl. 1b
Po powrocie do szkoły na wszystkie dzieci będzie czekała niespodzianka!
Dziękujemy za liczny udział w plastycznym wyzwaniu, a wyróżnionym uczniom gratulujemy.
110 rocznica śmierci Marii Konopnickiej
Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska – urodzona 23 maja 1842 r. w Suwałkach polska poetka, nowelistka, krytyk literacki i tłumaczka. Przedstawicielka pisarstwa okresu realizmu. Miała cztery siostry i brata. Dzieciństwo i młodość Maria spędziła w Kaliszu. Po śmierci ukochanej żony pan Wasiłowski postanowił zadbać o przyszłość swoich dzieci – posłał dwie córki na znakomitą pensję sióstr Sakramentek w Warszawie. Tam Maria poznała i zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową. Dwudziestoletnia Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, z którym przeniosła się do Bronowa. Sielankę małżeństwa przerwały kłopoty finansowe oraz kłótnie. Poetka była rozczarowana. Konopnicka wkrótce powiła ośmioro swoich dzieci – dwoje z nich zmarło wkrótce po urodzeniu. Po dziesięciu latach Maria zdecydowała się porzucić męża. Przeprowadziła się do małego dwupokojowego mieszkania i zaczęła udzielać korepetycji oraz pisać. Angażowała się społecznie, broniła szczególnie praw kobiet. Gdy jej dzieci podrosły, Maria zaczęła podróżować po całej Europie. W latach 80. Konopnicka redagowała pismo dla kobiet „Świt”. Zmarła 8 października 1910 r. w Lwowie. Do jej najsłynniejszych utworów możemy zaliczyć: zbiory nowel „Dym”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa”, utwory dla dzieci „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody”, wiersze „Rota”, „Stefek Burczymucha”, „Memu miastu”, „Zimowy poranek”.
Maria Konopnicka umiera 08/10/1910 w miejscowości Lwów, Obwód lwowski, Ukraina (na skutek choroby).
Literackie podchody – nagroda wylosowana
W maju w czasie zdalnego nauczania odbył się konkurs „Literackie podchody”. Zadaniem uczestników było odgadywanie zagadek literackich i przesyłanie odpowiedzi na adres budapress@wp.pl. Wśród uczniów, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi losowany był CZYTELNIK TYGODNIA. Teraz przyszedł czas (wróciliśmy do szkoły) na losowanie nagrody głównej.
Szczęśliwym posiadaczem piłki został Antek 6c , natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
Nowości w szkolnej bibliotece
W tym roku szkolnym księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne książki m.in.:
Williams B. – „Odlotowe odkrycia – A.G. Bell i telefon”
Freedman Claire –„ O zajączku, co chciał wiedzieć, jak polować na niedźwiedzie”
„Basnie Andersena”
wydanie albumowe „Pytania i odpowiedzi”
oraz Sempe, Gościnny „Mikołajek”
Na miejscu dostępne są słowniki, encyklopedie oraz wydawnictwa albumowe z dziedziny kultury, nauki o ziemi oraz z życia roślin i zwierząt.
Zapraszamy!
Warto przeczytać…
„Ciekawe, dlaczego- niezbędny podręcznik dla dociekliwych umysłów”
To dwie pięknie wydane książki- „ Księga zwierząt” oraz „Księga przyrody”, w których czytelnik znajdzie wiele informacji, ciekawostek i odpowiedzi na czasem zaskakujące pytania.
Zagadnienia zawarte w książkach pogrupowane są tematycznie. Dzięki tej publikacji młody czytelnik będzie mógł poznać wiele zagadnień dotyczących przyrody, kosmosu, królestwo gór i jaskiń. Natomiast zabawne obrazki ilustrujące poszczególne zagadnienia urozmaicą lekturę książek.
Zapytaj o nie koniecznie w bibliotece!
Literatura fachowa dla pedagogów:
„Ale ja nie chcę! – o radzeniu sobie z frustracją, zniecierpliwieniem i przekorą” Heike Bum
Które ograniczenia nakładane na maluchy są sensowne, a które zbędne? Ile rozsądku i cierpliwości można ocze3kiwać od dziecka w określonym wieku? W jaki sposób dorośli w trudnych sytuacjach mogą zachować spokój? Książka zawiera przykłady wzięte prosto z życia oraz łatwe do zrealizowania pomysły i zabawy. Podpowiada, w jaki sposób dorośli mogą towarzyszysz dzieciom w odkrywaniu świata oraz pomagać im w rozwijaniu cierpliwości i pewności siebie.
„Słup soli” Elżbieta Zarzycka
Guz jest silny i popiera go wielu kolegów ze starszych klas. Chłopcy, którzy obserwują jego poczynania, boją się zaprotestować, gdyż obawiają się zemsty. Nie chcą stać się następnym celem ataków Guza. Każdy z nich myśli, że jest sam i w pojedynkę nie da rady silniejszemu.
Ale wreszcie chłopcy postanawiają działać wspólnie. Z zaskoczeniem odkrywają, jak wielu spośród nich nie akceptuje dręczenia. Przekonują się, że stanowią wielką siłę. Nie chcą jednak nikogo bić. Czy uda im się przeciwstawić dręczycielowi bez stosowania przemocy?
„Dzielna Emilka” Dagmar Geisler, Elizabeth Zoller
Emilka odkrywa, że chowanie głowy w piasek nie jest najlepszym rozwiązaniem w trudnych chwilach. Czasem trzeba przezwyciężyć samego siebie, swój strach, zaufać innym i bronić się, krzycząc na cały glos: – Przestańcie! – lub wołając: – Pomocy! – To jednak nie takie proste. Potrzebne są do tego odwaga i wiara w siebie. Emilka, razem z wychowawczynią i innymi dziećmi, wyrusza na wyprawę w głąb siebie w poszukiwaniu skarbów, które pomogą jej stać się silną i dzielną dziewczynką.
„Na pewno ci się uda!” – opowiadania dodające dzieciom odwagi Sabine Kalwitzki
Kiedy dzieci zaczynają odkrywać swój świat, przeżywają również takie sytuacje, w których muszą udowodnić swoją odwagę. Przedstawione w tej książce opowiadania pomogą rodzicom wzmocnić u ich dzieci wiarę we własne siły.
– Do czytania na głos
– Sytuacje z codziennego życia dzieci
– Opowiadania stwarzające możliwość rozmowy o uczuciach
Tomek chowa się pod kołdrą. Czy w nowym domu grasują duchy? Na szczęście ma on od razu pewien pomysł, jak można je przepędzić. Również Sylwia musi zebrać całą swoją odwagę, aby powiedzieć, czego chce: tylko mama może ją przytulać! Konasz i Marysia już nie boją się czarnego psa, a Nina nauczyła się pływać bez koła ratunkowego. Wiadomo już, – kto pokaże, jaki jest odważny, ten od razu poczuje się silniejszy!
„Mam prawo!”, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać! Grzegorz Kasdepke
Dziecku można wmówić wszystko lub prawie wszystko. Zwłaszcza ,jeśli jest się dorosły. Dzieci ufają nam i potrzebują nas, bo są bezradne i niesamodzielne.
Świata i jego prawa uczą się od nas. Dlatego dla ich bezpieczeństwa, a naszego spokoju, warto je uświadomić. Niech poznają swoje prawa. A to poznawanie wcale nie musi być nudne czy wiązać się z poważna rozmową. Można inaczej – przecież dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Przeczytajmy im zabawne historie i pozwólmy wysnuć samodzielne wnioski.
( recenzja Natalii Kukulskiej)
„Królewna” Roksana Jędrzejewska – Wróbel
Jak to jest, gdy się ma bardzo zajętych, wciąż nieobecnych rodziców, na przykład króla i królową? I ma się wszystko, co tylko można kupić, ale długie godziny spędza samotnie?
A jak wtedy, kiedy się jest zwykłym dzieckiem ze zwykłego podwórka, na którym nagle pojawia się królewna w koronie? Królewna posiadająca skarbiec, wszelkie wymarzone zabawki i żadnych obowiązków? No tak, ale nie ma z kim rozmawiać, śmiać się ani pokłócić, ani bawić, ani grać w gumę, w klasy czy w piłkę. Co w tej sytuacji okazuje się prawdziwym skarbem?
”Tańcząca” Sarah Rubin
Opowieść opowiada o dziewczynie o imieniu Casey Quinn, która marzy o tańcu.
Jej matka z trudem samotnie utrzymuje dom.
Wyjazd do szkoły baletowej w Nowym Jorku wydaje się pomysłem nie do zrealizowania.
Poruszająca historia dziewczyny szukającej swojego miejsca w wielkim mieście.
O realizowaniu marzeń, przyjaźni, wybaczaniu i o wielkiej pasji do tańca.
”Tańcząca” jest książką, którą czyta się bardzo szybko, ale zostaje w nas na długo.
Przeczytałam tę książkę wiele razy i chętnie do niej wracam.
Martyna Szabat IV b
„Minerwa Clark na tropie” Karen Karbo
Życie trzynastolatki nie jest łatwe. Zwłaszcza ,kiedy przewyższa swoich kolegów a stopy ma wielkie jak u klauna.
Minerva Clark właśnie została porażona prądem.
Wskutek tego przestaje ubolewać nad swoim wyglądem i postanawia zająć się czymś poważniejszym. Nadarza się okazja, bo niespodziewanie aresztowano jej uczciwą kuzynkę Jordan. Minerva ma zamiar rozwiązać tę zagadkę. Wygląda na to, że cała sprawa wiąże się ze śmiercią pracownika księgarni oraz czymś, co dorośli nazywają ,,kradzieżą tożsamości”.
Czy szalonej nastolatce z… tchórzofretką w kieszeni uda się odkryć, kto za tym stoi?
Zachęcam do przeczytania tej ciekawej lektury!
Natalia Zawadzka kl.VIa
Bracia Frank i Joe Hardy to tajni agenci stowarzyszenia Amerykańska Młodzież Przeciwko Przestępczości. Właśnie pomogli w ujęciu przemytnika płyt DVD, a z całej operacji ledwo uszli z życiem. Teraz czeka ich nowe zadanie ? ktoś nęka pogróżkami uczestników zawodów w sportach ekstremalnych. Wszystko wskazuje na to, że tym razem misja nie będzie trudna. Hm…więc dlaczego zlecenie ma kryptonim ?Śmiertelne niebezpieczeństwo”?
ALA MAKOTA
NOTATNIK SFUSTROWANEJ NASTOLATKI
Ala może być lekko sfustrowana. Rodzice Ali chcą się wyprowadzić, problem w, tym że każde gdzie indziej. Za to w życiu Ali pojawia się pewien chłopak ,ale oczywiście nie ten wymarzony, bo wymarzony wcale się nią nie interesuje.
Na szczęście jest najbliższa przyjaciółka, zawsze pod ręką.
Dalszy ciąg notatnika Ali to: Notatnik sfustrowanej nastolatki 2.
Inne książki o Ali:
Maksymalnie ja 1
Maksymalnie ja 2
Na fali sukcesu
Zakochana 1
Zakochana 2
Jacek
Osiemnastka
Siedemnastka
Anna Frelich 6a
Szymon i jego rezolutny kot Behemot w zagadkowych okolicznościach poznają dobrego diabła Baltazara ? prezesa fundacji, która działa na całym świecie pomagając ludziom. Chłopiec z kotem przyłączją się do ekipy sympatycznego diabełka. Chłopiec zaczyna działać przenosząc się w najdalsze zakątki świata gdzie potrzebna jest pomoc: Himalaje, Afryka, Biegun Południowy.
Ale jest ktoś, kto za wszelką cenę usiłuje udaremnić im dalsze działania…
Duża dawka humoru, świetne dialogi, zaskakujące wydarzenia to fantastyczna okazja do przeżycia prawdziwej i niezwykłej przygody z książką.
Luis Barnavelt i pogromca czarownic
Fani Harrego Pottera nie zawiodą się czytając serię książek Johna Bellairsa o przygodach Luisa Barnavelta. Seria przypomina przygody podobne do tych, które spotkały Hardego Pottera: magiczny świat czarodziei i czarnoksiężników, rzeczy mądre i sprawiedliwe oraz ciemne i mroczne.
Bohaterem serii jest trzynastoletni chłopiec, który stracił rodziców. Luis ma opiekunów o nadprzyrodzonych zdolnościach. Wpadając w tarapaty poznaje swoje niezwykłe zdolności. Zaczyna uczyć się magii?
Jest 9r. n. e. Kto mógł wysłać ojcu Fobii i Tytusa tajemnicze ostrzeżenie przed niebezpiecznymi Skorpionami? Wraz z posłańcem Rufusem, dzieci przeprowadzają śledztwo i wpadają na trop niebezpiecznego spisku. Mają do czynienia z potężnym przeciwnikiem. Skorpiony mogą przecież zabijać swoim jadem?
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Czy Percy zdoła odnaleźć piorun, zanim rozpęta się wielka wojna bogów?
Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest być takim dzieckiem? To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny, Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażeni – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, wbrew przepowiedni, która ostrzegła go przed… Ale o tym już przeczytasz w książce!
Polecam!
Asia Wiaterek kl. IV c
Poniżej fragmenty filmu, który powstał na podstawie recenzowanej książki.
{youtube}n5X2Mq3r-Ek{/youtube}
Książka Rene Goscinnego pt. Nieznane przygody Mikołajka to świetna opowieść o przygodach i ciekawych pomysłach niesfornego chłopaka z Francji i jego kolegów, skierowana do dzieci w wieku szkolnym. Najlepsi przyjaciele Mikołajka to: Alcest-wielbiciel wszelkiego jadzenia; Rufus; Justyn; Euzebiusz; Kleofas-klasowy śpioch; Gotfryd-syn bogatego bussinesman’a. Rodzice mają z Mikołajkiem bezustannie jakieś kłopoty raz sweter mu się nie podobał, bo jest w kaczuszki; innym razem doprowadził do zerwania sąsiedzkich relacji. Z Mikołajkiem nie sposób się nudzić. Jeśli chcesz dowiedzieć się co Mikołajek zmajstrował w sklepie, i dlaczego nie lubi Rosoła to przeczytaj tą książkę.
Asia Wiaterek kl. 4c
{youtube}IUn6n7PMkRw{/youtube}
TO JA LUCY
recenzja książki
Książka pt. ?To ja Lucy” Kelly McKain opowiada o typowej nastolatce i jaj młodzieńczych problemach. Powieść pisana jest w formie pamiętnika nastolatki, która wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wspaniałe przygody. Jest 10 tomów tej fantastycznej książki. Polecamy ją wszystkim dziewczynom!
Marzena Dekarz, Natalia Groborz VI a
UPIORNA RODZINKA
recenzja książki
Najczęściej czytane…
Czy wizyta Białej Damy może napędzić strachu?????Czy w czasie wizyty w krypcie wampirów można skonać ze śmiechu????
Jeżeli myślisz, że to właśnie Ty masz upiorną rodzinkę to jesteś w błędzie.”Upiorna rodzinka” Klary Maciejewskiej to skomplikowana historia pewnej rodzinki. Dom funkcjonuje normalnie, dzieci chodzą do szkoły, rodzice do pracy. Tyle, że oni tak naprawdę do żadnej pracy nie idą i tu zaczyna się przedziwna historia. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj.
KIEDY ZEGAR WYBIJE DZIESIĄTĄ
recenzja książki Agnieszki Błotnickiej
Jest to świetny kryminał dla dzieci w wieku 10-14 lat. Myślę że Agnieszka Błotnicka świetnie buduje napięcie w swojej książce.
Janek musi jechać z ojcem na wakacje do Kazimierza, bo na świadectwie ma aż 3 oceny dopuszczające. Za karę nie pojechał na obóz sportowy z kolegami. Tragedia! Na miejscu w pensjonacie synem gospodyni okazuje się Kuba – typowy mól książkowy, który planuje wakacje spędzić we własnym pokoju z książką w ręku. Mama natomiast uszczęśliwia go towarzystwem warszawiaka-mięśniaka. Ma go oprowadzać po Kazimierzu. Kolejna tragedia! Kiedy on będzie czytał?
Według mnie książka zaczyna się świetnie. Potem jest już tylko ciekawiej. Podejrzane typy, śledztwo, przygoda, niebezpieczeństwo, rywalizacja, wymykanie się z domu, utrzymywanie tajemnicy przed rodzicami tak, by nie kłamać im i nie ranić ich uczuć… Akcja wartka, a na dodatek wszystko rozgrywa się we współczesnej scenerii.
Polecam tę książkę wszystkim dzieciom na wakacyjne letnie dni. Ta książka chce być czytana!
Piotr Smolnik
klasa 5b
Dynastia Miziołków” ? Joanna Olech
Czy wiesz, kim jestem?
Nazywam się Miziołek To idiotyczne przezwisko przylgnęło do mnie we wczesnym dzieciństwie. Nie miałem jeszcze dwóch lat, kiedy wyklepałem przed zdumioną rodziną pierwszą rymowaną wyliczankę:
?Aniołek, Miziołek, róża, bez, konwalia, balia, wściekły pies”.
Czasem myślę, że mamiszon i papiszon musieliby zajrzeć do metryki, żeby sobie przypomnieć jak dali mi imię….
Książka nagrodzona nagrodą literacką im Kornela Makuszyńskiego
{youtube}EtFN_I_0KUQ{/youtube}
{youtube}G7CV6L7IJzM{/youtube}