Bezpieczny Internet dla wszystkich- obchody DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu jest ogólnoświatową inicjatywą, której początki sięgają roku 2004, kiedy to z inicjatywy Komisji Europejskiej zainaugurowano obchody dnia poświęconego bezpieczeństwu w sieci.  Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia, który w roku 2024 obchodzony jest pod hasłem : „Bezpieczny Internet dla wszystkich!”. Każdorazowo obchody DBI poświęcone są innemu aspektowi bezpieczeństwa w sieci. Doboru tematu i treści dokonują lokalni organizatorzy wydarzeń. Tegorocznym tematem rozważań w naszej szkole było zjawisko hejtu i sposoby przeciwdziałania piętnowaniu w Internecie.

W dniach 12 – 29 lutego uczniowie wszystkich klas IV- VIII oraz klasa IIIb wzięli udział w przeprowadzonych przez nauczycieli informatyki warsztatach poświęconych promowaniu pozytywnych zachowań w internecie, wspieraniu tolerancji oraz tworzeniu kultury zrozumienia. Tematem przewodnim zajęć było zachowanie określane w języku internautów mianem hejtu oraz prywatność i bezpieczeństwo w social mediach. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie przeanalizowali znaczenie, zapożyczonego z języka angielskiego zwrotu, wskazali jakie aktywności w sieci można określić mianem hejtowania, podjęli próbę odpowiedzenia sobie na pytania : Jak się czuje ofiara hejtu? Co powinna zrobić osoba, która jest hejtowana a czego robic nie powinna? Jak powinien reagować świadek hejtu w Internecie? Jakie konsekwencje grożą osobie, która hejtuje?  W jaki sposób chronić swój wizerunek w sieci?

Wszyscy uczestnicy zajęć wykazali się dużą aktywnością oraz znajomością poruszanych problemów. W ramach podsumowania warsztatów zostały jasno wskazane reguły, w oparciu o które należy przejawiać swoje aktywności w cyberprzestrzeni. Podsumowaniem było rozwiązanie testu w formie gry CYBERGUARD.

Uczniowie również na lekcjach informatyki wykonywali plakaty w programach graficznych, a na lekcjach techniki prace plastyczno – techniczne.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole został również przeprowadzony konkurs. Uczniowie wykonywali prace typu: gra w programie Scratch, prezentacja w Canvie i wykonanie grafiki w Photoshopie. Tematyka prac konkursowych była zgodna z tegorocznym tematem, „Bezpieczny Internet dla wszystkich”.

Wyniki konkursu „Bezpieczny Internet dla wszystkich”:

  1. I miejsce Mateusz O. 5b
  2. II miejsce Filip K. 8b
  3. III miejsce Martyna T. 7a
  4. Wyróżnienie Nikola S. 7a