Warzywa i owoce w szkole

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie SP przystąpili do realizacji programu „Owoce i Warzywa”, którego celem jest poznanie i stosowanie zasad prawidłowego odżywiania, pogłębianie zainteresowań problematyką prozdrowotną, wykorzystanie na co dzień owoców i warzyw w potrawach, poznanie wartości odżywczych produktów pokarmowych.
Uczniowie cyklicznie będą wykonywać różne prace i zadania a ich wyniki prezentować na forum klasy, szkoły, społeczności gminy Gierałtowice oraz na stronie internetowej szkoły.

Pierwszym zadaniem było wykonanie logo programu i jego hasła.

LOGO I HASŁO

Drugie zadanie podzielone zostało na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 i klasy 4-6. Młodsi uczniowie tworzyli swoje kąciki klasowe z polskimi owocami i warzywami, a starsi wykonali surówki i sałatki z warzyw i owoców.

SAŁATKI I SURÓWKI

Klasy 2

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

Uczniowie klas I- VI wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem, p. mgr Anetą Koszowską.
Dowiedzieli sie, na czym polega praca dietetyka, ale przede wszystkim poznali zasady zdrowego odżywiania. Pani dietetyk podkreslała, jak ważną rolę spełnia dostarczenie organizmowi właściwych skladników odżywczych i jak istotne jest prawidłowe komponowanie posiłków. Zwróciła szczególną uwagę na konieczność zjadania pelnowartościowych śniadań- pozwala to na dobre funkcjonowanie w szkole i lepsze przyswajanie wiadomości.

JEDZMY ZDROWO!

Kolejnym przedsięwzieciem w ramach akcji Owoce i warzywa było wykonanie plakatów propagujących zdrowe odżywianie. Uczniowie są świadomi, że warto zamienić słodzone napoje na wodę mineralną, a słodycze i słone przekąski na warzywa, owoce i zdrowy nabiał.

WIOSENNE SMAKI- KONKURS NA NAJZDROWSZĄ KANAPKĘ

Wiosna sprzyja pojawianiu sie na naszych stołach świeżych warzyw i to właśnie one stanowiły podstawę kanapek, które w ramach konkursu wykonały dwuosobowe zespoły z kl. IV- VI. Uczniowie byli znakomicie przygotowani do pracy, kanapki przygotowali zgodnie z zasadami higieny i zdrowego żywienia, a pomysłowość i estetyka wykonania zadania sprawiły, że wszyscy stanęli na najwyższym podium. Kanapki wygladały imponująco, a smakowały jeszcze lepiej!

BUDAPRESS WSPIERA AKCJĘ „WARZYWA I OWOCE”

W związku z konkursem na najzdrowszą kanapkę, którego organizatorami byli nauczyciele techniki i plastyki redakcja Budapress włączyła się w akcję promującą zdrowy i sportowy styl życia. Z tej okazji wydano ulotkę, której celem było przypomnienie budowy piramidy żywieniowej oraz 10 najważniejszych zasad prawidłowego funkcjonowania młodego człowieka.

Zobacz ulotkę

Szkoła podstawowa podpisała umowę  na realizację programu

,,Owoce w szkole”.

Program jest bezpłatny dla uczniów.

Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),

świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),

soki owocowe, warzywne oraz owocowo ? warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z:

jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe.

Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.

Realizacja programu jest związana z realizacją zajęć poświęconych tematyce sposobów właściwego odżywiania.

Zmień swe nawyki żywieniowe na lepsze!

Poznaj zalecenia dietetyków

Zagraj w owocowe gry