Tydzień Ziemi w gierałtowickim Zespole

Jak co roku tak i w tym, chcieliśmy poświęcić choć trochę uwagi ważnemu wydarzeniu, jakim jest Tydzień Ziemi. Wprawdzie przypada on w kwietniu, w naszym Zespole postanowiliśmy uczcić go dopiero teraz. W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano posadzenie drzew w szkolnym ogrodzie doświadczeń. Uczniowie z wielką chęcią zabrali się do pracy i posadzali 3 drzewa iglaste. Kolejnym przedsięwzięciem było przygotowanie eksperymentów z przedmiotów przyrodniczych. Doświadczenia prowadzili pod okiem nauczycieli – opiekunów uczniowie klas 8 dla młodszych kolegów klas 3-6.

W sali przyrodniczej zostało przygotowane sześć stanowisk z wykorzystaniem wiedzy z zakresu geografii i biologii. Uczennice przedstawiały doświadczenia i eksperymenty, które miały na celu pobudzenie zainteresowania naukami przyrodniczymi. Uczniowie mogli m. in. zobaczyć: jak powstają fałdy i wyjaśnić w jaki sposób mogło powstać najwyższe pasmo górskie, obserwowali zjawisko zwiększenia objętości wody po jej zamarznięciu w nawiązaniu do naturalnych skutków wietrzenia mrozowego skał, przedstawiono zjawisko transportu wody w liściach kapusty pekińskiej, przeprowadzano także obserwacje mikroskopowe organizmów wodnych niewidocznych gołym okiem oraz preparatów mikroskopowych przygotowanych przez starszych uczniów.    

Z fizyki zapoznano się z powstawaniem energii wiatrowej z wykorzystaniem wiatraków. Co to takiego panele słoneczne nie jest już tajemnicą nawet dla małych dzieci, ale naoczne podziwianie powstającego prądu wzbudziło niemały zachwyt.

Jak prawdziwi chemicy wystąpili ósmoklasiści w fartuchach laboratoryjnych w pracowni chemicznej. To właśnie oni odkrywali tajniki chemiczne przed małymi. Powstawanie chemicznego smoka czy kameleona, wulkanu czy lokomotywy, wytwarzanie srebrnej bombki, atramentowe czary – mary czy drożdżowa moc, kolorowe serca, duszki czy kryształy soli sprawiły, że buzie uczniów otwierały się szeroko ze zdziwienia.

Słynne powiedzenie „Chemia żywi, ubiera, maluje, bawi, buduje, ale i … rujnuje” zapisane na gazetce w pracowni fizyko – chemicznej nabrało ogromnej mocy. Starsi koledzy podpowiadali małym, jak można wykonać eksperymenty w domu, ale zadbali również o to, by opowiedzieć im o przestrzeganiu zasad BHP. Po zakończeniu pokazów na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał plakietkę „Mały Naukowiec 2022”

Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów. A na kolejne pokazy zapraszamy znowu za rok!