W ramach Tygodnia Ziemi przeprowadzono Dzień Eksperymentów z przedmiotów przyrodniczych. Spotkanie w pracowniach przyrodniczych połączono z obchodami Dnia Dziecka. Obchody te stały się już tradycją w naszym Zespole.
W sali geograficzno-biologicznej uczniowie mogli poznać różne „skarby przyrody”, korzystając z najważniejszych przyrządów przyrodnika. Lupy pozwoliły na dokładne zapoznanie się z kolekcją ukazującą różnorodność stawonogów zatopionych w przejrzystych blokach oraz z bogactwem skał i minerałów. Uczniowie prezentowali eksperymenty związane z wodą. Dzięki przenośnym mikroskopom led z bliska można było zobaczyć gatunki ze świata roślin. Przeprowadzano także obserwacje mikroskopowe organizmów wodnych niewidocznych gołym okiem oraz preparatów mikroskopowych. Dużą popularnością cieszyło się jednak stanowisko z goglami VR – zakupionymi w ramach programu #Laboratoria Przyszłości, dzięki nim, uczniowie mogli chociaż na chwilę znaleźć się wirtualnie w różnych strefach krajobrazowych Ziemi.
Uczniowie klas 8 przygotowali ciekawe eksperymenty z chemii i fizyki dla młodszych koleżanek i kolegów z klas 1 – 6. Młodzi chemicy i fizycy odkrywali przed uczniami tajniki nauk przyrodniczych.
Smoczek, atramentowe czary-mary, chemiczny kameleon, granatowy ziemniak to tylko kilka z doświadczeń, które wprawiały w zachwyt zebranych. Dzieci dowiedziały się również, że te same doświadczenia można wykonać w wirtualnym laboratorium chemicznym, przy użyciu nowoczesnej technologii. Empiriusz, bo o nim mowa, to nasz chemiczny gość, który towarzyszy lekcjom chemii i pomaga zrozumieć tajemnic tego ciekawego przedmiotu.
Z fizyki zapoznano uczniów z cieczą nienewtonowską, powstawaniem prądu elektrycznego. Uczniowie wykonywali ćwiczenia z wykorzystaniem spektroskopu, soczewek oraz zaprezentowali cewkę Tesli.
Słynne powiedzenie „Chemia żywi, ubiera, maluje, bawi, buduje, ale i … rujnuje” zapisane na gazetce w pracowni nabrało ogromnej mocy. Starsi koledzy podpowiadali młodszym, jak można wykonać eksperymenty samodzielnie w domu, przestrzegając równocześnie zasad bezpieczeństwa.
Po zakończeniu pokazów na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał naklejkę „Mały Naukowiec 2024”
Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów. A na kolejne pokazy zapraszamy znowu za rok!