Tajemnice ludzkiego oka

Z inicjatywy Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w naszej szkole rozpoczęliśmy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Jako pierwszy ciekawy wykład z historii dla klas 4 wygłosił przewodniczący Rady Rodziców – pan Grzegorz Klyszcz.

przeczytaj artykuł

Kolejnym zaproszonym gościem był pan Paweł Badura – dr inż. Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

 

05 marca 2014 r. do naszej szkoły przyjechał dr inż. Paweł Badura z Wydziału Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Śląskiej. Przeprowadził wykład o ludzkim oku.

Swoje wystąpienie zaczął od pokazania zdjęcia RTG nogi. Pokazał różne jej części oraz prosił, abyśmy wskazali te, które znamy. Następnie za pomocą różnych obrazków prezentował, jak można oszukać nasz wzrok. Wszyscy mieli okazję włożyć przedziwne okulary, które odwracały polaryzację. Było dużo śmiechu, bo nie potrafiliśmy w nich „przybić piątki”, nalać wody do kubka, otworzyć drzwi i złapać piłki!

Później Pan zapytał nas czy wiemy, z czego składa się film. Nie mieliśmy problemu z odpowiedzią na ten temat. Naukowiec zademonstrował nam, jak szybko muszą zmieniać się klatki filmu, aby ludzkie oko zobaczyło płynny ruch.

Lekcja ta bardzo nam się podobała, ponieważ dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat ludzkiego oka. Chcielibyśmy częściej uczestniczyć w takich lekcjach.

Karol Kluczniok