Piękny jesienny dzień towarzyszył klasom piątym i ich opiekunkom podczas wycieczki do Pszczyny. Miejscowość od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Piękne Stare Miasto, zabytkowy park, a w nim Skansen Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście eksponatów architektury drewnianej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawej prelekcji o zabytkach zgromadzonych na terenie skansenu. Mogli naocznie przekonać się jak kiedyś wyglądało życie ludzi na tych terenach oraz przedmioty codziennego użytku. Dowiedzieli się, co to była masztalnia, drabinioki, czy waszbret. Skansen posiada wysoka wartość historyczną, kulturalną oraz etnograficzną.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w warsztatach pszczelarskich realizowanych na terenie skansenu. Podczas tych zajęć dowiedzieli się między innymi: jak długo żyje królowa pszczół i jak można ją zlokalizować w ulu. Gdzie pszczoła chowa pyłek zanim dotrze do ula i ile miodu potrafi wytworzyć jeden owad. Na koniec zajęć wszyscy mieli okazję zrobić swoje ekologiczne świece z płatów wosku, przyjrzeć się pod mikroskopem budowie owada oraz spróbować miodu.
Na koniec odwiedziliśmy zagrodę żubrów, której historia sięga XIX wieku. Hodowla pszczyńska jest najstarszą hodowlą żubrów na świecie. Można tam oko w oko spotkać się z królem puszczy. Co ciekawe, imiona wszystkich żubrów zaczynają się na literę „P” od nazwiska pierwszego hodowcy księcia Jana Henryka XI von Pless.
Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i bogatsi o wiedzę przyrodniczą, ekologiczną i historyczną.
Katarzyna Michoń-Dziendziel