Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Nasza szkoła razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. 20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W związku z tym UNICEF przygotował aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami
są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły
i przedszkola nie pozostają obojętne na los dzieci w Jemenie i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, zachęcamy do zapoznania się z materiałami i podjęcia działań:

„Wspólna podróż po Jemenie” – zobaczenie z domownikami prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju, rozmowa o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.

„Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – quiz on-line dla wszystkich dzieci
i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie
to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą! 

KLIKNIJ

„Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace można publikowania w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu