Kolejna odsłona Jubileuszu 90-lecia Szkoły

21 marca 2023 roku odbyła się kolejna część uroczystości zaplanowanych i zorganizowanych z okazji 90-lecia istnienia naszej Szkoły. Spotkanie jubileuszowe zaszczyciło swoją obecnością wielu szacownych gości, wśród których znaleźli się byli dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy pozostałych szkół naszej gminy i placówek kulturalnych oraz osoby współtworzące społeczność szkolną, od wielu lat związane z naszą placówką.

Oficjalną część spotkania rozpoczęła pani Dyrektor Urszula Cieślik, dziękując wszystkim za liczne przybycie. W swoim wystąpieniu pani Dyrektor wspomniała o początkach Szkoły, osobach, które ją budowały, zaznaczyła najważniejsze wydarzenia jej wczesnej historii, podkreślając moment nadania imienia patrona – Gustawa Morcinka. Następnie uczniowie klasy 8c poprowadzili krótką część artystyczną, poświęconą Szkole i edukacji. Podczas występu swoje umiejętności recytatorskie oraz muzyczne zaprezentowali uczniowie przygotowani przez panią Elżbietę Michalik, panią Katarzynę Michoń-Dziendziel oraz panią Beatę Stawowy. Niezwykle piękną i gustowną dekorację przygotowały pani Beata Kulasa, pani Tatiana Kowalska i pani Karolina Konopka.

Na tę specjalną okazję została również przygotowana prezentacja przedstawiająca kolejne lata funkcjonowania Szkoły oraz dyrektorów, nauczycieli i pracowników, którzy przyczyniali się do jej rozwoju. Bardzo istotnym elementem tej części programu były wspomnienia o ludziach, którzy przez wiele lat tworzyli szkolną społeczność. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, gdy wspominani byli nauczyciele i wychowawcy, którzy uczyli i wychowywali kolejne pokolenia gierałtowiczan, a których zabrakło podczas tego wyjątkowego spotkania. Minutą ciszy uczczono tych, którzy odeszli z tego świata, lecz na zawsze pozostali w naszych sercach i pamięci.

Zaproszeni goście mogli podziwiać okazałą wystawę zdjęć Szkoły, przedstawiających placówkę przed remontem i rozbudową oraz współczesną jej wersję – nowoczesną, zmodernizowaną, dostosowaną do obecnych wysokich standardów i potrzeb uczniów.

Kolejne zdjęcia stanowiły pamiątkę po uczniach i nauczycielach, którzy w tych murach zdobywali wiedzę, dzielili się nią, śmiali się, zawierali znajomości i przyjaźnie na całe życie. Niejeden z gości mógł odnaleźć siebie lub kogoś znajomego na przedstawionych fotografiach.

Po zakończonej części oficjalnej wszyscy goście mogli wymienić się wrażeniami, porozmawiać i powspominać dawne  szkolne czasy.

Przygotowano także „fotograficzny kącik wspomnień”, czyli scenerię składającą się z dawnej ławy szkolnej oraz innych atrybutów ucznia: tornistra, pióra, kajetu czy podręczników. Uczestnicy spotkania mogli przenieść się w czasie i na powrót zasiąść w szkolnej ławie, a o wykonanie takich oryginalnych fotografii zadbał pan Adam Benek. Udostępniona została także Kronika Szkoły, w której można było wpisać się na pamiątkę kolejnym pokoleniom. Każdy zaproszony gość otrzymał specjalny pakiet z jubileuszowymi gadżetami.

Katarzyna Górka

http://wiesci.gieraltowice.pl/aktualnosci/kolejna-odslona-obchodow-jubileuszowych-w-zsp-w-gieraltowicach/