Akademia Bezpiecznego Puchatka

2020/2021

klasy 1a i 1b

2018/2019

X edycja

2016/2017

klasa 1c

___________________________________________________

Nasza szkoła włączyła się do kampanii profilaktyczno-edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci „Klub Bezpiecznego Puchatka” pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji i Kuratoriów Oświaty. Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych.

Istnieją instytucje, których zadaniem jest pomaganie w niebezpiecznych sytuacjach. Naucz się ich numerów telefonów, by wiedzieć, gdzie zadzwonić, gdy coś zagraża Tobie lub innej osobie.

112 – numer alarmowy
Jednolity numer alarmowy używany w sieci komórkowej.

997 – policja
Kiedy ktoś robi Ci krzywdę, np. bije, zabiera pieniądze, powiadom o tym policję. 997 Pod ten numer zadzwoń także wtedy, gdy widzisz wypadek lub coś niebezpiecznego dzieje się u Ciebie w domu. Pamiętaj, że policjant pomoże Ci również, gdy się gdzieś zgubisz.

998straż pożarna
Kiedy zobaczysz pożar w lesie, na łące, czy w ogrodzie lub, gdy widzisz płomienie w domu, zadzwoń po straż pożarną 998.

999pogotowie ratunkowe
Kiedy widzisz wypadek lub osobę, która straciła przytomność, zadzwoń po pogotowie ratunkowe 999. Powiedz, co się stało i podaj miejsce, w którym się znajdujesz.

992pogotowie gazowe
Kiedy poczujesz gaz, natychmiast powiadom o tym znajomych, dorosłych sąsiadów. Nie wolno włączać urządzeń elektrycznych i światła oraz zapalać zapałek czy zapalniczek. Należy szeroko otworzyć okno i wyjść na zewnątrz budynku. Zadzwoń po pogotowie gazowe 992.

Dom to miejsce, które na pewno kojarzy Ci się z bezpieczeństwem. Są tu rodzice, rodzeństwo, domowe zwierzęta. Ponieważ jesteś już większy niż kiedyś, możesz zostać na chwilę sam w domu. Abyś był wtedy bezpieczny, Puchatek prezentuje Ci przedmioty, które mogą być dla Ciebie niebezpieczne:

Lekarstwa– zażywaj je zawsze pod okiem dorosłych: rodziców, babci i dziadka, pielęgniarki lub nauczycielki.

Nóż – jego miejsce jest w kuchni lub jadalni. Nigdy nie używaj go do zabawy. Zapytaj rodziców, w jakich sytuacjach możesz się nim posługiwać.

Nożyczki – służą Ci w czasie lekcji plastyki i techniki oraz podczas odrabiania zadań. Pamiętaj tylko, by obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie wymachuj nożyczkami!

Zapałki – nigdy się nimi nie baw – jest to bardzo niebezpieczne! Możesz się poparzyć lub spowodować pożar. Nie baw się także ogniem, gazem, czy prądem – możesz się skaleczyć lub spowodować groźny wypadek.

Internet – znajdziesz tam wiele pomocnych informacji, a także ciekawe gry i zabawy dla dzieci. Pamiętaj jednak, by korzystać tylko ze stron internetowych, przeznaczonych dla dzieci. Nigdy nie wchodź na strony dla dorosłych. Poproś rodziców, by pokazali Ci, które strony są bezpieczne. Pamiętaj także, by nie podawać nikomu, ani nigdzie nie wpisywać, swojego nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru telefonu.

Nieznajomi – bądź ostrożny, gdy rozmawiasz z obcymi ludźmi. Nie bierz cukierków, którymi częstuje Cię obca osoba. Nie wsiadaj do samochodu nieznajomego, który proponuje Ci podwiezienie. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Nie powinieneś także rozmawiać z obcymi przez telefon. Gdy dzwoni ktoś nieznajomy, od razu poproś do telefonu rodziców, a jeśli nie ma ich w domu, powiedz, że są zajęci w tej chwili i nie mogą podejść do telefonu.

Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę – ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia.

ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ

1. Zawsze zatrzymuj się przed jezdnią.

2. Spójrz w lewo.

3. Spójrz w prawo.

4. Ponownie spójrz w lewo.

5. Możesz przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię, możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym.

6. Pamiętaj, że gdy wysiądziesz z autobusu lub samochodu, nie przechodź bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteś wtedy niewidoczny dla kierowcy tego pojazdu.zewnątrz budynku.

Sygnalizacja dla pieszych

Światło czerwone – STOP (nie wolno wchodzić na jezdnię)

Światło zielone – IDŹ (można przechodzić przez jezdnię)

przejściePrzejście dla pieszych

przejście dla pieszychPrzejście dla pieszych

przejscie dla pieszych i rowerówPrzejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów

dzieciDzieci

przejście dla pieszychPrzejście dla pieszych

droga dla pieszychDroga dla pieszych

koniec drogi dla pieszychKoniec drogi dla pieszych

strefa zamieszkaniaStrefa zamieszkania

wycieczka

Na rowerze lubią jeździć prawie wszystkie dzieci. Można wybrać się na nim do kolegi lub koleżanki, pojechać do szkoły lub na dłuższą wycieczkę. Aby rowerowe podróże były bezpieczne pamiętaj:

1. Zawsze informuj rodziców, gdzie się wybierasz i o której godzinie wrócisz.

2. Jeśli wybierasz się sam lub z rówieśnikami, wybierz trasę, którą dobrze znasz. Nie zbaczaj z drogi.

3. Zakładaj na głowę kask. Ochroni Cię przed stłuczeniami, gdybyś spadł z roweru.

4. Razem z rodzicami sprawdzaj, czy światła rowerowe są sprawne. Pamiętaj także o kamizelce odblaskowej lub o elementach odblaskowych na ubraniu. Dzięki nim będziesz widoczny dla kierowców innych pojazdów.

5. Gdy wybierasz się na dłuższą wycieczkę, zabierz ze sobą cieplejsze ubranie lub kurtkę przeciwdeszczową. Nie zaskoczy Cię wtedy zmiana pogody.

6. W rowerowej podróży miej zawsze ze sobą coś do picia i jedzenia. Zapakuj do plecaka kanapki, owoc i sok. Dzięki nim nie zabraknie Ci energii.

Bezpieczeństwo w szkole

Szkoła to miejsce, gdzie uczysz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Oprócz poznawania literek i cyferek, spędzasz też czas, bawiąc się na przerwach z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby wybierać takie zabawy, które będą dla Was bezpieczne:

1. Postaraj się nie biegać po schodach i korytarzach. Biegając, możesz się przewrócić, pośliznąć lub wpaść na kogoś.

2. Nie zjeżdżaj po poręczy! Możesz z niej spaść i mocno się potłuc.

3. Pamiętaj, by ostrych przedmiotów nie używać do zabawy. Nie wymachuj nożem podczas posiłku, ani nożyczkami na lekcji plastyki.

4. W trakcie zabawy: nie popychaj, nie bij i nie wyśmiewaj innych uczniów. Gdy ktoś postępuje tak wobec Ciebie, powiedz o tym rodzicom i nauczycielowi.

5. Zabieranie komuś jego własności (zabawek, zeszytów, pieniędzy lub śniadania) nie jest zabawą. Powiadom nauczyciela i rodziców, gdy ktoś, bez Twojej zgody, odbiera Ci jakąś rzecz.

6. Nie zabieraj do szkoły dużych sum pieniędzy. Możesz łatwo je zgubić.