Dzień Czystego Powietrza 2021

15-16 listopada 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. W obecnych czasach każdy na nas odpowiada za stan powietrza. Wszyscy codziennie podejmujemy wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie w innym miejscu na naszej planecie.

W trosce o jakość powietrza, poruszyliśmy w szkole zagadnienia związane z pochodzeniem zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Prowadziliśmy działania aktywizujące w postaci happeningu – Chcemy oddychać czystym powietrzem. Podczas lekcji chemii w klasach siódmych omawiano także jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza: powstawanie smogu, kwaśnych opadów, efektu cieplarnianego czy dziury ozonowej. Podczas plastyki i techniki uczniowie wykonali prace plastyczne z których zorganizowano wystawę pt. Czyste powietrze- życie lepsze. Przeprowadzono także quiz wśród uczniów – Czy wiesz co można palić, a czego nie? Sprawdź!

Klasa 1b w ramach projektu „Eko Agenci – w poszukiwaniu dobrego klimatu” wzięła udział w lekcji pt.: Stop smog!. Dowiedzieli się jak powstaje i czym jest smog. Swoją wiedzę usystematyzowali dzięki obejrzeniu filmiku edukacyjnego Polskiego Alarmu Smogowego pt.: MR. Smokey. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie wykonali tematyczne prace plastyczne.

Ponadto nasza szkoła otrzymała od Gminy Gierałtowice rośliny oczyszczające powietrze do sal lekcyjnych. To popularne gatunki, które od lat goszczą w naszych domach i na pewno pomogą poprawić jakość powietrza podczas pobytu w szkole.

W ramach tego dnia Pan Wojciech Szczypka z Gierałtowickiego Alarmu Smogowego odwiedził także naszą świetlicę szkolną. Relacja ze spotkania w linku poniżej.