Działalność w roku szkolnym 2012/2013

Działalność w roku szkolnym 2021/2022

Uroczystość w ramach obchodów TYGODNIA PCK

W klubie „Gama” w Knurowie w dniu 27.05.2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie działalności czerwonokrzyskiej szkolnych kół PCK. W czasie uroczystości laureatki konkursów „Mały Ratowniczek” i „Mały Ratownik”,odpowiednio Wiktoria Weisman z klasy II b i Martyna Szabat z klasy V b otrzymały dyplomy i nagrody, a opiekunka naszego SKPCK- wyróżnienie za dotychczasową działalność koła.

Konkurs PCK

Dnia 29 kwietnia w atrium Gimnazjum nr 3 w Knurowie odbył się konkurs rejonowy dla szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III „Mały Ratowniczek”i dla klas IV-VI „Mały Ratownik”. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Weisman- uczennica klasy II b i Martyna Szabat– uczennica klasy V b. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Ostateczne rezultaty po napisaniu testu to efekt dogrywek, gdzie należało wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa i omdleniach. Tym bardziej gratulujemy trzecich miejsc na podium, jakie zajęły uczennice w odpowiednich dla siebie kategoriach.

Sklepik z drugiej ręki

Jak co roku w grudniu otwieramy sklepik, w którym sprzedajemy używane, ale będące jeszcze w dobrym stanie zabawki, ozdoby choinkowe, książki, filmy DVD, gry planszowe i komputerowe. Ideą sklepiku jest pozyskanie pieniędzy na cel charytatywny. Członkowie SKPCK przeznaczą je na wirtualną adopcję naszego psa–Joszy.

Kwesta

W niedzielę – 02.12.12 r. członkowie SKPCK kwestowali przed Kościołem Matki Boskiej Szkaplerznej w Gierałtowicach. Uczestniczyli w ten sposób w ogólnopolskiej akcji „Pomocna dłoń”. Zebrano 1799,07 zł. Pieniądze te przeznaczone będą na zakup świątecznych paczek. Serdecznie dziękujemy Ks. Proboszczowi Markowi Sówka za umożliwienie przeprowadzenia akcji, Pani Elżbiecie Michalik, Pani Małgorzacie Socha, Panu Stefanowi Duda za opiekę nad uczniami, rodzicom, którzy zezwolili kwestować swoim dzieciom oraz wszystkim mieszkańcom Gierałtowic za tak hojne datki.

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Od 22 do 26 listopada świętują Honorowi Dawcy Krwi. Członków SKPCK odwiedził prezes Klubu HDK-PCK im. dra F. Ogana w Knurowie pan Adam Pobłocki. Krwiodawcom zrzeszonym w klubie udało się zebrać w tym roku 42 litry krwi. To dar bezcenny, ratujący ludzkie życie. Pan prezes przekazał nam ulotki, które mają zachęcać dorosłych do zostania dawcą krwi lub szpiku. Przypominamy, że mogą to być osoby zdrowe, które ukończyły 18 lat. W naszej szkole można obejrzeć okolicznościową wystawę prac plastycznych wykonaną przez uczniów na zajęciach koła technicznego. Zapraszamy!

Kurs pierwszej pomocy

Pani Dorota Stanek, instruktorka i przedstawicielka PCK z Knurowa przeprowadziła w dniu 15 listopada profesjonalny kurs pierwszej pomocy. Członkowie SK PCK zapoznali się z zasadami obowiązującymi przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności, omdlenia, zranienia, złamania zamkniętego i otwartego, krwotoku z nosa, poparzenia skóry. Wszyscy uczniowie sprawnie przeprowadzali resuscytację. Członkowie SK PCK otrzymają certyfikaty ukończenia kursu i na pewno będą wiedzieli, co robić w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Stali się małymi ratownikami.

Ładny uśmiech

W środę 31 października odbyło się spotkanie członków SKPCK z Panią stomatolog Magdaleną Baksik – Gurdek. Dbałość o higienę jamy ustnej czyli odpowiednia technika szczotkowania zębów, stosowanie nitki dentystycznej, płynów do płukania jamy ustnej, właściwe odżywianie się, a przede wszystkim kontrole stanu uzębienia u dentysty to droga do bycia właścicielem ładnego uśmiechu. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali szczoteczki i pasty do mycia zębów.

Członkowie SK PCK apelują: Pomóżmy kasztanowcom !!!

Szrotówek kasztanowcowiaczek ma niecałe 4 mm, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 1 cm. Poczwarki zimują na starych liściach leżących pod drzewami. Budzą się w końcu kwietnia i wędrują po pniach do korony drzew. Samice składają na zewnętrznej stronie liści kasztanowca około 40-60 jaj, z których po 10 dniach wylęgają się larwy i natychmiast zaczynają wgryzać się w miękisz liści, zaś po 6 tygodniach przechodzą w stadium poczwarek, z niektórych wylatują motyle, dając początek nowemu pokoleniu, ale około jedna trzecia poczwarek, owiniętych w gruby kokon, czeka do przyszłego roku.

Metody zwalczania:

Wcześniej stosowano szczepienia. Żeby wstrzyknąć lekarstwo, trzeba było robić nawierty w drzewie. Okazało się, że w ten sposób sporo drzew zostało mechanicznie uszkodzonych. Teraz praktykuje się inną metodę. Owija się pnie folią z lepikiem wymieszanym z feromonami. Te skomplikowane związki chemiczne produkowane przez owady służą do odnajdywania się osobników tego samego gatunku. Są odczuwalne dla osobnika płci przeciwnej ze znacznej odległości, a co więcej, są silnym afrodyzjakiem. Owady, które zimują w liściach, gdy wspinają się po drzewie, wchodzą na folię, przyklejają się i giną. Kolejnym krokiem w walce z natrętami jest zamontowanie w koronach drzew „klatek” wypełnionych wodą i nasączonych feromonami. Latające samce zwabione miłosnym zapachem samic wpadną tam oszołomione i utopią się.

Aby wspomóc zniszczenie populacji żarłocznego motyla, możemy umieścić na kasztanowcach, ale także jaworach i klonach pospolitych budki lęgowe dla sikorek, które są naturalnym wrogiem szrotówek. Najprostszym sposobem jest jednak grabienie, a później spalanie liści.