Działalność w roku szkolnym 2011/2012

Działalność w roku szkolnym 2021/2022

Zdrowe odżywianie-zajęcia praktyczne

Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu każdej żywej komórce naszego organizmu niezbędnych do życia i funkcjonowania składników odżywczych. To co spożywamy każdego dnia warunkuje nasze zdrowie, równowagę psychiczną, kondycję fizyczną, dobre samopoczucie i wygląd. Należy zdrowo się odżywiać, ponieważ większość chorób cywilizacyjnych swoją przyczynę ma w złej diecie. Świeże i nieprzetworzone warzywa oraz owoce są najlepszym i niezastąpionym przez żadne preparaty źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika. Uczniowie sporządzali sałatki owocowe i warzywne według przygotowanych wcześniej przez siebie przepisów. Bardzo wszystkim smakowały.

Jak ustrzec się przed grypą?-pogadanka

Na spotkaniu członków PCK pani higienistka przeprowadziła pogadankę na temat grypy. Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy A, B, lub C. Choroba przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. Objawy mylone są często z przeziębieniem. Wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, katar, suchy kaszel przechodzący stopniowo w kaszel mokry, brak apetytu ale przede wszystkim bóle mięśniowe i kostno-stawowe świadczą o tym, że chorujemy na grypę. Niebezpieczne są powikłania grypy, np. zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego. Leczenie polega na zażywaniu witamin, leków przeciwgorączkowych. Ważne jest zapobieganie tej szybko rozprzestrzeniającej się chorobie poprzez utrzymywanie higieny osobistej i otoczenia, właściwego odżywiania się, unikania kontaktu z chorym, szczepienia ochronne.

Spotkanie z Honorowym Dawcą Krwi

Honorowym Dawcą Krwi może być każdy, kto ukończył 18 lat i jest zdrowy. Są to ludzie, którzy nie obawiają się podarować potrzebującym cząstki siebie – krwi. Krew jest cennym, jak dotąd niezastąpionym przez sztuczne preparaty lekarstwem. Ratuje życie! O tym właśnie opowiedział członkom SK PCK zasłużony, wieloletni Honorowy Krwiodawca pan Władysław Zawadzki. Od 22 -26. 11 obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Uczniowie pod opieką pani Teresy Ral i pani Joanny Tyc wykonali plakaty „Krew darem życia”, które zaprezentowali na wystawie.

Wizyta lekarza u członków SKPCK

Członków SKPCK odwiedziła pani doktor Grażyna Gliklich. 
Co to są choroby zakaźne? 
Jakie są objawy przykładowych chorób zakaźnych? 
Jak im zapobiegać? 
Co robić, by nie zarażać innych? 
Kiedy należy koniecznie udać się do lekarza? 
Na te pytania bez problemu odpowiadali uczniowie po przeprowadzonej przez panią doktor pogadance na temat chorób zakaźnych.

Pogadanka pani higienistki na temat udzielania pierwszej pomocy

Pani higienistka zapoznała członków SKPCK z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy. Następnie zademonstrowała jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu kończyny górnej i dolnej. Przypomniała też zasady postępowania przy udzielaniu pomocy osobie zemdlonej.

Spotkanie członków SK PCK z policjantem

Pan Paweł Kopernik z wielką pasją opowiadał uczniom o pracy policjanta. Zwrócił uwagę na współpracę policji z innymi służbami biorącymi udział w akcjach ratowniczych. Przypomniał w jaki sposób powinny zachować się dzieci, gdy są świadkami nieszczęśliwego zdarzenia. Przestrzegł ich przed niewłaściwym zachowaniem w czasie jazdy rowerem i przechodzeniu przez jezdnię. Zaprosił członków SKPCK do odwiedzenia siedziby Komendy Głównej Policji w Gliwicach, gdzie pracuje, by dzieci mogły zapoznać się z różnorodnością zadań jakie podejmuje policja w trosce o nasze bezpieczeństwo.