Drzewo Roku

Konkurs Drzewo Roku

Klub Gaja organizuje konkurs na najciekawsze i najcenniejsze drzewo w kraju, które scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie. W naszej miejscowości znaleźliśmy takie drzewo na posesji pani Aleksandry Kłobuszowskiej. Jest to dąb szypułkowy o obwodzie 374 cm. Zgodnie z relacją właścicielki drzewo zostało zasadzone wraz z wybudowaniem dworu, w którym zamieszkali właściciele Gierałtowic. Było to na początku XIX wieku, zatem drzewo liczy sobie ok. 200 lat.

Dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, które miały miejsce we wsi. Za sprawą troskliwej opieki właścicieli udało mu się przetrwać zawieruchy dziejowe. Los drzewa był powiązany z dworem, który wznosi się w cieniu ogromnego dębu. Był świadkiem życia rodziny państwa Raczek, do której należała wieś, a po sprzedaży domu w latach 30-tych XX wieku rodziny Kłobuszowskich, w rękach której dwór pozostał do dzisiaj. Ciemną kartą są lata II wojny światowej. Dworek zajęli Niemcy na swoją kwaterę. Rozpoczęli przebudowę dworu, oszczędzając jednak park i stare drzewo. Po wojnie dąb uniknął ścięcia, rosnąc swobodnie, ponieważ znajdował się w prywatnych rękach.

Obecnie stanowi ozdobę parku otaczającego zabytkowy dworek. Jest niemym świadkiem historii kilku pokoleń rodzin mieszkających we dworze.