Biblioteka – archiwum

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

24.05.2016 r dzięki współpracy z GMP w Gierałtowicach odbyło się spotkanie autorskie z panią Katarzyną Zychla. W trakcie „minikonferencji” pisarka odpowiadała na wszystkie pytania dzieci. Spotkanie było pełne śmiechu, co wynikało z błyskotliwych i rymowanych odpowiedzi pisarki. Uczniowie pytali ją o początki kariery pisarskiej, skąd czerpie inspiracje, czy pisanie sprawia przyjemność oraz która z napisanych książek jest jej ulubioną. Po spotkaniu zdominowanym humorem, śmiechem i sympatią można było otrzymać autograf autorki.
Książki napisane przez Katarzynę Zychla: seria o Maksie, Dziewczynka tańcząca z wiatrem, Malina wyluzuj!, Pyskata i reszta świata, Zakręcony świat pyskatej, Pyskata w Krainie Zakochanych, Zuza czeka na tygrysa, Guziczek – historie nie byle jakie i inne.


Dzieci- dzieciom

17.06.2016r jak co roku odbyła się impreza przygotowana przez dzieci dla dzieci. Adresatami byli uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. W tym roku zaprezentowała się klasa III a i w jej wykonaniu zobaczyliśmy bajkę muzyczną „Królewna Śnieżka”, natomiast klasa VI b przedstawiła baśń „Kot w butach”. Niespodzianką był występ przedszkolaków, które zatańczyły i zaśpiewały dla starszych kolegów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za występy i zaangażowanie, a widzom za gorące brawa!
Po zakończeniu prezentacji teatralnych uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę i stali się Rycerzami Książki.


Gminny Konkurs Plastyczny „Mój przyjaciel miś”

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia przypadającego 25 listopada ogłaszamy konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III szkół podstawowych oraz przedszkoli Gminy Gierałtowice.

 Cele konkursu:

– inicjowanie zainteresowań czytelniczych dzieci młodszych
– kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej
– rozwijanie i kształcenie zdolności plastycznych

Warunki uczestnictwa:

  1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych oraz przedszkoli Gminy Gierałtowice
  2. Uczeń wykonuje pracę plastyczną dowolną techniką na kartce A4 przedstawiającą literacką postać misia nawiązując do tematu konkursu.Każda dostarczona praca musi zawierać metryczkę – imię i nazwisko autora, klasa, szkoła lub przedszkole, adres kontaktowy: e-mail lub nr telefonu
  3. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację prac i nazwisk uczniów na stronach internetowych placówek organizatorów oraz w prasie lokalnej.
  4. W sprawach nieprzewidzianych Regulaminem decyzje podejmuje Organizator Konkursu

Terminy:

  1. Prace należy składać do dnia 30.11. 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gierałtowicach ul. Ogrodowa 47 Gierałtowice telefon – 32 30 11 515 ; e-mail gbp44186@poczta.onet.pl 
  2. Prace dostarczone po terminie nie będą oceniane.
  3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 5.12.2016 r. na stronie internetowej ZSP Gierałtowice oraz na stronie GBP w Gierałtowicach.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:

– przedszkole
– klasy I – III

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na stronie internetowej ZSP w Gierałtowicach. O miejscu i terminie wręczenia nagród laureaci i ich opiekunowie zostaną powiadomieni indywidualnie, dlatego prosimy o pozostawienie kontaktowego numeru telefonu.

Postanowienia końcowe:

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia informacji o Konkursie.

Organizatorzy Konkursu:

Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach
Biblioteka szkolna SP w Gierałtowicach

Wzór zgody na wykorzystanie wizerunku

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!


„Literackie podchody” Konkurs dla cierpliwych

Szczegóły zabawy:
Konkurs przeznaczony jest dla klas II – III oraz IV – VI.

  1. Odgadnij fragment książki, który pojawi się na tablicy ogłoszeń biblioteki szkolnej. Każdego miesiąca inny tekst
  2. Zapisz swoją odpowiedź na kartce i wrzuć do skrzynki znajdującej się w bibliotece (na karteczki czekamy do końca każdego miesiąca).
  3. Pamiętaj, aby na kartce napisać swoje imię, nazwisko oraz klasę.
  4. Czekaj cierpliwie na wyniki losowania (pojawią się na tablicy ogłoszeń) –może to właśnie do Ciebie uśmiechnie się szczęście.
  5. Wśród wszystkich uczestników konkursu, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi we wszystkich grach w czerwcu rozlosujemy nagrodę GŁÓWNĄ – wszystkie wasze kartki biorą udział w losowaniu.

Konkurs trwa od października 2016r do czerwca 2017r.

Pamiętaj! Czytanie nie boli!


 Grupa „Aniołków” w szkolnej bibliotece

Od najmłodszych lat powinniśmy rozbudzać zainteresowanie książką, dlatego też 19.10. szkolną bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna „Aniołki” wraz z wychowawcą panem Adamem Walczakiem. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z biblioteką. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza, jakie książki znajdują się na poszczególnych regałach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się encyklopedia „Na ścieżkach wiedzy – 100 instrumentów muzycznych” oraz „Wielka encyklopedia zwierząt – ssaki”. Radość sprawiły przedszkolakom zakładki do książek, które otrzymały na pamiątkę wizyty w szkolnej bibliotece. Spotkanie zakończyło się wspólnym czytaniem książki, J.Krzyżanek „Kura Adela – Jak kura nie chciała być kurą”.


Klasy Ia i Ib w szkolnej bibliotece

To już kolejna wizyta pierwszaków w szkolnej bibliotece. Tym razem uczniowie zostali zapoznani z lokalem bibliotecznym, księgozbiorem dla najmłodszych oraz regulaminem biblioteki. W przystępny sposób poznali zasady wypożyczania książek, jakie obowiązują w naszej szkole. Jak się okazało doskonale orientowali się w swoich czytelniczych obowiązkach Każdy z uczniów przy wsparciu wychowawczyni wypożyczył sobie książkę do domu. Na zakończenie wizyty dzieci wysłuchały fragmentu książki „ Leśne skrzaty pomagają zwierzętom” R. Klimczaka.


 „Literackie podchody” PAŹDZIERNIK

Prawidłowa odpowiedź:

Tekst dla klas I-III

„Jacek, Wacek i Pankracek” Mira Jaworczakowa

Tekst dla klas IV – VI

„ Harry Porter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling

NAGRODĘ PAŹDZIERNIKA wylosował Rafał Turczyn z kl. VIa


 „Laurka dla biblioteki” – konkurs plastyczny dla klas I-III

Zakończył się konkurs plastyczny dla klas I – III „Laurka dla biblioteki”, który zorganizowano z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Komisja konkurowała oceniła prace według następujących kryteriów: samodzielność, estetyka, pomysłowość. Jury postanowiło wyróżnić następujących uczniów:

Klasy I – Eryk Łupiński – Florey z kl. Ia
Klasy II – Klaudia Piekiełko z kl.IIa
Klasy III – Aleksandra Bogun z kl. IIIb

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Gratulujemy!


 Certyfikat

certyfikat

„Literackie podchody” LISTOPAD

Prawidłowa odpowiedź:

Tekst dla klas I –III
„120 przygód Koziołka Matołka” K.Makuszyński

Tekst dla klas IV – VI
„Dynastia Miziołków” J.Olech

Nagrodę LISTOPADA wylosowała Paulina Janicka z kl. IIc

GRATULUJEMY!


Wyniki konkursu „Mój przyjaciel miś”

Autorzy nagrodzonych prac konkursu „Mój przyjaciel miś”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach

PRZEDSZKOLE
  1. Rozalia Marcisz – 5 lat, Chudów
  2. Anna Kajda – 4 lata, Chudów
  3. Milena Kluba – 4 lata, Gierałtowice
Wyróżnienia:
  1. Zosia Różańska – 4 lata, Chudów
  2. Aleksandra Błach – 5 lat, Gierałtowice

1 KLASA

  1. Wiktor Hatlapa – 1 klasa, Gierałtowice
  2. Eryk Łupiński-Florey – 1 klasa, Gierałtowice
  3. Sandra Galuś – 1 klasa, Gierałtowice
  4. Antonina Gonsior – 1 klasa, Gierałtowice
Wyróżnienia:
  1. Tomek Kajda – 1 klasa, Chudów
  2. Natalia Piekarska – 1 klasa, Gierałtowice
2 KLASA
  1. Konrad Kłosek – 2 klasa, Gierałtowice
  2. Maria Kocur – 2 klasa, Paniówki
  3. Karolina Nowak – 2 klasa, Gierałtowice
Wyróżnienia:
  1. Karmen Perfecka – 2 klasa, Chudów
  2. Emilia Wojczyk – 2 klasa, Przyszowice
  3. Klaudia Piekiełko – 2 klasa, Gierałtowice
  4. Maja Boruta – 2 klasa, Gierałtowice
  5. Barbara Walda – 2 klasa, Chudów
3 KLASA
  1. Julia Kostrubała – 3 klasa, Gierałtowice
  2. Julia Leszczuk – 3 klasa, Chudów
  3. Emilia Pawlas – 3 klasa, Gierałtowice
Wyróżnienia:
  1. Zuzanna Pogwizd – 3 klasa, Gierałtowice
  2. Aleksandra Bogun – 3 klasa, Gierałtowice

Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami na uroczyste wręczenie nagród, połączone z wystawą prac w dniu 16 grudnia 2016r. o godz. 16.30 w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach.


Uroczystość rozdania nagród Gminnego Konkursu Plastycznego  „Mój przyjaciel Miś”

16 grudnia 2016r w auli ZSP odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel Miś”, którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach. Ta sympatyczna zabawka i przytulanka, która stała się bohaterem wielu utworów literackich jest nieodłączną częścią życia dzieci na całym świecie. Mali artyści Gminy Gierałtowice pokazali jak mają wiele pomysłów aby poprzez różnorodne techniki plastyczne przedstawić swojego ulubionego przyjaciela. Dominowały prace wykonane farbami, kredkami, wycinankami oraz plasteliną. Ale nie zabrakło dzieł zrobionych z kaszy, siemienia lnianego, chrupek oraz cukru. W sumie nadesłano 83 prace. Autorzy nagrodzonych prac oraz pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pluszowe misie. Nim przystąpiono do wręczania nagród zaproszeni goście obejrzeli spektakl kukiełkowy „Tadek Niejadek, babcia i dziadek” w wykonaniu kl. IIc . Wystawę prac można obejrzeć w ZSP w Gierałtowicach, a w styczniu w Gminnej Bibliotece Publicznej. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy z zaangażowaniem włączyli się do organizacji uroczystości.


„Literackie podchody” GRUDZIEŃ

Prawidłowa odpowiedź:
Tekst dla klas I –III
„Plastusiowy pamiętnik” M. Kownacka
Tekst dla klas IV – VI
„Opowieść wigilijna” Ch.Dickens

Grudzień – miesiąc magiczny bo świąteczny, dlatego postanowiono wyjątkowo przyznać 2 nagrody.
Nagrodę GRUDNIA wylosowali Karolina Nowak z kl. IIc oraz Zuzia Henel z kl.IVa
GRATULUJEMY!


 „Kto czyta – żyje wielokrotnie”

24.02.2017r. w szkolnej bibliotece odbyła się kolejna edycja konkursu czytelniczego „Kto czyta – żyje wielokrotnie”. Wzięło w nim udział po 2 reprezentantów z klas II – III. Celem konkursu było przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką, kształcenie techniki pięknego czytania, a także zachęcanie do szlachetnej rywalizacji. W pierwszym etapie każdy z uczniów przeczytał fragment ulubionej książki. Kolejny etap to czytanie tekstu nieznanego uczestnikom . Komisja konkursowa oceniała płynność, interpunkcję, dykcję oraz tempo czytania. Każdy z uczestników zaprezentował się najlepiej jak potrafił.

Wyniki konkursu:

I miejsce Aneta Machulik IIIb
II miejsce Michał Piotrowski IIIa

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy!


 „Literackie podchody” LUTY

Prawidłowa odpowiedź:

Tekst dla klas I –III
„Puc, Bursztyn i goście” J.Grabowski

Tekst dla klas IV – VI
„Baśniobór”B.Mull

Nagrodę LUTEGO wylosowała Karolina Nowak z kl. IIc
GRATULUJEMY!


Certyfikat zmien rozmiary

Jesteśmy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

Z przyjemnością informujemy, że wniosek szkoły podstawowej przeszedł pozytywną weryfikację i został włączony do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 – 2020. Wnioskowana kwota to 15.000 zł w tym 3000 zł wkładu Urzędu Gminy Gierałtowice. Celem Programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję oraz wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.Za pieniądze uzyskane z NPRCz kupione będą książki do szkolnej biblioteki: nowości czytelnicze, lektury oraz e-booki. Pomocną wskazówką w zakupach będą m.in. wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek oraz ankieta przeprowadzona wśród szkolnej społeczności w ramach Rządowego Programu „Książki Naszych Marzeń”. W ramach tego programu w roku szkolnym 2015/2016 pozyskaliśmy 2712,50 zł (w tym 542,50 zł wkład UG w Gierałtowicach).

indeks

 RMF FM

rmffm

Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Nepelskiego – pełnomocnika ds. Relacji Instytucjonalnych Grupy RMF i zarazem przewodnika, uczniowie ZSP w Gierałtowicach 24.03.2017r. zwiedzili radio RMF FM. Siedziba stacji znajduje się na Kopcu Kościuszki w Krakowie na Placu Paula McCartney’a. Dla uczniów było to szczególne przeżycie bo mogli na żywo zobaczyć dziennikarzy, których znają tylko ze słyszenia. Irek Jakubek z RMF MAXX opowiadał o swojej pracy z Maćkiem Rockiem i ujawnił największe tajemnice dziennikarskie. Atrakcją było wejście do studia w trakcie serwisu informacyjnego prowadzonego przez dziennikarkę Ewę Kwaśny. Po zakończeniu zwiedzania młodzież udała się do muzeów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce oraz sekretom Twierdzy Kraków. Zwiedzanie fortu zakończyła wspinaczka na Kopiec Kościuszki i podziwianie panoramy Krakowa. RMF to pierwszy komercyjny nadawca radiowy w Polsce, który emisję swego programu rozpoczął 15 stycznia 1990 roku. Stacja jest od wielu lat najpopularniejszą rozgłośnią w kraju, proponującą swoim słuchaczom przebojową, najlepszą muzykę i najistotniejsze fakty.

Więcej zdjęć na FC:https://www.facebook.com/Biblioteka-Gimnazjum-nr-1-w-Gieraltowicach


 „Literackie podchody” MARZEC

Prawidłowa odpowiedź:
Tekst dla klas I –III

  • „Pilot i ja” A. Bahdaj

Tekst dla klas IV – VI

  • „Tajemniczy ogród” F. H. Burnett

Nagrodę MARCA wylosował Wiktor Kmiecik z kl. VIa
GRATULUJEMY!


 Literackie podchody” KWIECIEŃ

Prawidłowa odpowiedź:
Tekst dla klas I –III

  • „Kajtkowe przygody” M.Kownacka

Tekst dla klas IV – VI

  • Mikołajek” Sempe, Goscinny

Nagrodę KWIETNIA wylosowała Alicja Radek z kl. VIa
GRATULUJEMY!


 „Literackie podchody” MAJ

Prawidłowa odpowiedź:

Tekst dla klas I –III

  • „Zaczarowana zagroda” Alina i Czesław Centkiewiczowie

Tekst dla klas IV – VI

  • „Tomek w Krainie Kangurów” Alfred Szklarski

Nagrodę MAJA wylosowała Wiktoria Henel z kl. VIa
GRATULUJEMY!


 LITERACKIE PODCHODY – FINAŁ

Zakończył się całoroczny konkurs czytelniczy „Literackie podchody”. Wśród wszystkich uczestników zabawy, którzy od października do czerwca udzielali prawidłowych odpowiedzi rozlosowano NAGRODĘ GŁÓWNĄ. W klasach I – III nagrodę wylosował Bartosz Faryna z kl. IIa, natomiast w kl. IV – VI Wiktor Kmiecik z kl. VIa.


Spotkanie autorskie

22 maja 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 2 a z autorką książki dla dzieci Panią Dagną Krzysteczko, jak również nauczycielką języka polskiego w szkole w Chudowie. Dzieci poznały historię powstania książki „Paulinka w krainie Wróżdocji”, następnie wysłuchały jej fragmentów czytanych przez autorkę. Na zakończenie uczniowie mogli kupić książkę. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.


Jesteśmy Rycerzami Książki

16 maja 2018 r. niecodzienni goście odwiedzili pierwszoklasistów: Czerwony Kapturek (Wiktoria), Kot w butach (Oliwia T.), Królowa Książka (Julia) oraz Krasnale (Alicja E., Alicja Z., Natalia). Wraz z nimi uczniowie wybrali się w podróż do świata bajek, dowiedzieli się, co trzeba zrobić, aby zostać przyjacielem biblioteki. Po poznaniu próśb i życzeń książki odbyło się uroczyste ślubowanie. Wszyscy uczniowie obiecali dbać i szanować książki oraz często odwiedzać szkolną bibliotekę. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom. Pozostaje życzyć pierwszoklasistom, aby przyrzeczenia dotrzymały i dzięki systematycznemu czytaniu wartościowych książek rozwijały intelekt oraz wyobraźnię.


Spotkanie z Kornelią Kroczyk

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Obchodzony jest on w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy 3 c, członkowie Kółka Dziennikarskiego i grupa projektowa wzięli udział w spotkaniu autorskim z Kornelią Kroczyk uczennicą klasy 7 b. Kornelia promowała swoje nowe dzieło „Zimowy pejzaż”, które napisała do prac Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Wychowanków Świetlic Szkolnych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jaka jest droga książki od pomysłu do jej wydania. Kornelia jest również autorką książki „Leśniczówka na Leśnej Polanie”, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie szkolnym „MALI uczniowie idą do szkoły”. Uczniowie 3c opowiedzieli o książce „Bajki na każdy dzień tygodnia”, którą sami napisali. Na zakończenie wszyscy otrzymali książkę „Zimowy pejzaż” z dedykacją autorki. Spotkanie przebiegło
w milej atmosferze.

ksiązki

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Miesiąc październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku przebiegał pod hasłem „Książka nas łączy”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Do obchodów przyłączyła się również nasza szkolna biblioteka podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo:

  • udostępnianie księgozbioru uczniom,
  • gazetka ścienna promująca czytelnictwo,
  • wystawa książek popularnonaukowych o zwierzętach w związku ze Światowym Dniem Zwierząt przypadającym 4 października,
  • „Spotkania z książką” – głośne czytanie na zajęciach świetlicowych, połączone z lekcjami bibliotecznymi,
  • „Spotkanie z biblioteką szkolną” dla uczniów klas 1, włączenie ich w poczet czytelników,
  • wprowadzono konkurs na „Najlepszego Czytelnika Roku” w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum,
  • udział w Kampanii „Zaczytani” – współpraca z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach,
  • dokonano zakupu lektur szkolnych oraz nowości wydawniczych,
  • wyjazd na 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.
plakat ksiazka resize

WYCIECZKA NA TARGI KSIĄŻKI

Za nami kolejna edycja literackiej uczty. W piątek 27.10.17r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Na wycieczkę pojechało 45 osób. Tegorocznym Targom towarzyszyło hasło: „Czytam i staję się wolny”.Można było spotkać wystawców z Polski jak i z zagranicy, w szczególności z Francji,  która była Gościem Honorowym.Młodzież mogła sobie zrobić zdjęcie i otrzymać autograf np. od Wojciecha  Cejrowskiego lub Ojca Leona Knabita. Uczestnicy wyjazdu kupili interesujące ich książki, ale nie tylko, kupili również kalendarze i gry. Wysoka frekwencja uczestników Targów świadczy bardzo dobrze o kondycji polskiego czytelnictwa i pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe edycje Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Humory wszystkim dopisały, nie możemy się już doczekać kolejnych targów…

zaproszenie targi ksiazki

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 30.10.2017r. w ramach „NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA”, we współpracy z Biblioteką Szkolną, koło teatralne zorganizowało Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VII. Należało samodzielnie znaleźć i zinterpretować dowolny wiersz. Oceniano ogólny wyraz artystyczny, dykcję oraz umiejętność zaprezentowania się publiczności.

Wyniki:

I m. Paulina Kozik
II m. Nicole Szewczulak
III m. Roksana Grobosz

Wyróżnienia: Damian Wieczorek, Paulina Ofiara, Natalia Kurdziel


Spotkanie z biblioteką

30 października szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I a oraz I b. Spotkanie miało na celu poznanie uczniów z pomieszczeniem biblioteki, księgozbiorem dla najmłodszych oraz wpojenie im szacunku i poszanowania książek. Podczas spotkania młodzi czytelnicy poznali budowę książki, dowiedzieli się jakie książki są w bibliotece oraz w jaki sposób wypożycza się je do domu. Następnie uczniowie zapisali się do biblioteki. Z pomocą wychowawców założono wszystkim dzieciom karty czytelnicze i wypożyczono pierwsze książeczki. Na zakończenie spotkania wysłuchały fragmentu książki Waldemara Cichonia „Cukierku ty łobuzie”. Mamy nadzieję, że pierwszaki będą częstymi gośćmi naszej biblioteki.


Z Tomkiem Wilmowskim przez bezdroża Australii

Uczniowie klasy szóstej po zrealizowaniu na lekcjach polskiego lektury Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” postanowili przygotować plakaty ukazujące historię fascynującej podróży młodego bohatera. Uczniowie wzbogacili swoje prezentacje wiedzą na temat tego niezwykłego, a jakże bliskiego Polakom, kontynentu.


TURNIEJ „POLSZCZYZNA NA PLANSZY”

Dnia 3.11.2017 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece Centralnej w Gliwicach odbył się Turniej Polonistyczny, na którym naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów. Musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi gramatyki i ortografii. W konkurencjach wykorzystano grę „Scrabble”. Turniej „Polszczyzna na planszy” jest częścią projektu „Znajdź wspólny język!”, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych”. W realizacji tego działania bibliotekę wspiera Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto młodzież miała także okazję do zwiedzenia biblioteki i czytelni- bogate zbiory zrobiły na nas wrażenie.

Laureaci:
III m. – DAWID PIOTROWSKI
Wyróżnienie – WIKTOR KMIECIK


KONKURS LITERACKI „SPOTKANIE Z BAŚNIAMI”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 17 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs literacki pt. „Spotkanie z baśniami”, który skierowany był do uczniów klas pierwszych. Dzieci z klas trzecich miały za zadanie zapoznać młodszych kolegów z wybraną literaturą i jednocześnie mogły zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze. Pierwszaki podczas konkursu musiały wykazać się znajomością treści baśni polskich tj. „Kwiat paproci”, „Szewczyk Dratewka” i „Szklana góra” oraz sprawnością manualną i fizyczną. Do niełatwych konkurencji należało również sznurowanie butów, układanie puzzli oraz rzut do celu.
Pierwsze miejsce zdobyli :
1. Zuzanna Boczoń
2. Martyna Hermann
3. Jakub Machulik

Wszyscy zawodnicy otrzymali drobne upominki, gratulujemy! Najważniejsze jednak to dobra zabawa.


KONKURS NA ULOTKĘ I ZAKŁADKĘ PROMUJĄCE CZYTANIE KSIĄŻEK

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został zorganizowany konkurs na ulotkę i zakładkę do książki zachęcające do czytania książek. Uczniowie przygotowali prace korzystając z programów komputerowych na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych, a także wykonali tradycyjne zakładki na lekcjach plastyki i techniki. Ulotki i zakładki zostały rozdane rodzicom podczas zebrań.

Nagrodzone prace :

KATEGORIA I         (KLASY II-IV):

1 MIEJSCE     PATRYK ROŻEK

2 MIEJSCE     NATALIA GĄSTOŁ

3 MIEJSCE     EMILIA PAWLAS

KATEGORIA II       (KLASY V-VII):

1 MIEJSCE       JULIA CZERWIŃSKA

2 MIEJSCE       OLIWIA TOMASZEWSKA

3 MIEJSCE       MONIKA KARCZMARZ

WYRÓŻNIENIE      EWELINA KOCYBIK

KATEGORIA III   (KLASY GIMNAZJUM)

1 MIEJSCE       ADAM MACIUGA

2 MIEJSCE       DAWID PRZYSTAŚ

3 MIEJSCE       WIKTOR MICHALSKI

WYRÓŻNIENIE   KLAUDIA WAGNER

ZAKŁADKI WYKONANE RĘCZNIE:

1 MIEJSCE     JULIA SOŁTYS

2 MIEJSCE     WIKTORIA HENEL

3 MIEJSCE     EWELINA KOCYBIK

Wystawę pokonkursową uatrakcyjniła ekspozycja najnowszych książek, w które wzbogaciła się biblioteka szkolna dzięki funduszom pozyskanym w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !


SPOTKANIE AUTORSKIE Z WALDEMAREM CICHONIEM

Dnia 1.12.2017 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z pisarzem.
Waldemar Cichoń urodził się 9 marca 1974 roku w Tychach. Jest z dziada pradziada Ślązakiem. Jego wyuczony zawód to politolog. Ukończył Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Tata Marcelego i Macieja. I co istotne, właściciel kota Cukierka.
Cukierek, zabiedzone niegdyś kocię, miał szczęście trafić do rodziny Państwa Cichoniów i stać się inspiracją dla Pana Waldemara.


Wyniki XIX Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno – Literackiego
„Życzliwość to język, który niesłyszący może usłyszeć, a niewidzący zobaczyć”

Gratulacje dla laureatów XIX Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Życzliwość to język, który niesłyszący może usłyszeć, a niewidzący zobaczyć” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Gliwicach:
uczennica klasy 5c Oliwia Tomaszewska w kategorii klas 5 – 7 zajęła III miejsce,
uczeń klasy 7b Dominik Adamczyk w kategorii klas 5 – 7 zdobył wyróżnienie.
Konkurs odbył się pod patronatem Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach i Prezydenta Miasta Gliwice. Celem było propagowanie czytelnictwa oraz rozwijanie wyobraźni
i zainteresowań uczniów. Zadaniem uczestników było wykonanie ciekawej i oryginalnej pracy plastycznej oraz napisanie wiersza. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a opiekunowie – podziękowania. Do organizatorów wpłynęły 533 prace, więc sukces naszych uczniów jest wyjątkowy.


Niecodzienne spotkania z książką

11 grudnia, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy 3 a oraz 3 c wyjechali do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ornontowicach na „Niecodzienne spotkania z książką, czyli teatr Kamishibai w bibliotece”. Teatr Kamishibai to teatr obrazkowy, wykorzystujący kartonowe plansze z ilustracjami i tekstem oraz skrzynką, w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki, opowiadania.
Uczniów przywitali: Dyrektor biblioteki Pan Marcin Wajszczyk oraz Pani Aleksandra Szczepańska – starszy bibliotekarz. Opowiadali o działalności biblioteki, która polega nie tylko na wypożyczaniu książek, ale również na prowadzeniu różnego rodzaju imprez popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo (konkursy, wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z ciekawymi ludźmi, literackie z autorami) czy udostępnianiu gier umysłowych, rozrywkowych i planszowych. Trzecioklasiści zwiedzili bibliotekę i poznali jej księgozbiór.
Niespodzianką były występy rówieśników z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ornontowicach. Zaprezentowali oni dwa mini spektakle – lokalne opowieści w konwencji teatru Kamishibai: „O tym, dlaczego w Ornontowicach nie ma duchów” oraz „O tym, dlaczego nie warto kraść”.
W dowód wdzięczności młodym aktorom, ich opiekunom i bibliotekarzom wręczono podziękowania i słodki poczęstunek. Uczniowie klasy 3 c podarowali dla biblioteki książkę własnego autorstwa. Wszyscy byli bardzo zainteresowani przedstawieniem sztuki w nowym wydaniu.


Spotkanie z panem Markiem Szołtyskiem

13 grudnia w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyły się spotkania uczniów klasy 5a, 5c, 6a, 7a oraz grupy projektowej z kl. II A z panem Markiem Szołtyskiem – śląskim pisarzem i dziennikarzem, absolwentem naszej szkoły. Pan Marek jest autorem bardzo popularnych książek o Śląsku – śląskiej kulturze, obyczajach i gwarze. Nasz gość opowiadał o zwyczajach w naszym regionie, w ciekawy sposób przedstawił dzieciom graczki, czyli zabawki i zabawy śląskie. Przypomniał, jak po śląsku nazywa się słoń, wielbłąd, osioł, świnia, zając czy robak. Opowiedział także, z czego dawniej dzieci samodzielnie robiły piłki, lalki i inne zabawki.
Chętnych zachęcamy do zapoznania się z książkami Marka Szołtyska: „Graczki. Zabawki i zabawy śląskie”, „Brzechwa po śląsku”, „Tuwim po śląsku” i innymi, które są dostępne w naszej bibliotece.


Z wizytą w Bibliotece Gminnej

We wtorek 19 grudnia, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie świetlicy szkolnej udali się do Biblioteki Gminnej w Gierałtowicach. Pani bibliotekarka – Teresa Antoszewska przeprowadziła interesujące zajęcia dla dzieci osadzone w klimacie zbliżających się świąt – opowiedziała o tradycjach w różnych częściach Polski, przybliżyła ciekawostki dotyczące ozdób choinkowych oraz zaproponowała pozycje książkowe o tematyce bożonarodzeniowej.


Projekt ReadOn

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione książki w języku angielskim. Szkoła przystąpiła do projektu ReadOn zorganizowanego przez wydawnictwo Oxford University Press Polska. Celem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych i czytelniczych oraz umiejętności kluczowych dla odniesienia sukcesu w XXI wieku, wspieranie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci oraz inspirowanie do działania poprzez promocję czytelnictwa, wychodzenie naprzeciw Specjalnym Potrzebom Edukacyjnym poprzez umożliwienie dzieciom rozwijania kompetencji czytelniczych w sposób dostosowany do indywidualnych możliwości każdego dziecka.

Projekt ten rozpoczął się 7 grudnia 2017 roku a zakończy się 20 czerwca 2018 roku.

oxford

„Czytam, piszę bo lubię”

W roku szkolnym 2016/2017 i 2017/2018 w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny „Czytam, piszę bo lubię”. Jego głównym założeniem była popularyzacja czytelnictwa i integracja społeczeństwa szkolnego.
Uczniowie klasy III c w ramach Klasowego Klubu Ucznia Zdolnego czytali książki spoza kanonu lektur, które później opisywali na forum klasy. Dzielili się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami nt. przeczytanych książek.
Kolejnym krokiem była próba odnalezienia się w roli pisarza. Uczniowie pracowali ciężko i podjęli się napisania opowiadań o różnej tematyce. Tak powstała nasza książka pt. „Bajki na każdy dzień tygodnia”. Dzieci brały czynny udział w oprawianiu i ilustrowaniu książeczki.
Podczas festynu rodzinnego zorganizowany został kiermasz książki. Klasa III c postanowiła uzbieraną kwotę przeznaczyć na cele charytatywne. Uczniowie za uzbierane pieniążki zakupili dary na rzecz schroniska. Karma dla podopiecznych schroniska została przekazana przedstawicielowi podczas spotkania w naszej szkole.
Nasza książka zasiliła zbiory biblioteki szkolnej, Gminnej Publicznej Biblioteki w Gierałtowicach i Gminnej Publicznej Biblioteki w Ornontowicach. Uczniowie podarowali również swoją książkę podczas spotkania z pisarzem Waldemarem Cichoniem, autorem książek i opowiadań dla dzieci, z czego byli bardzo dumni.


„Zaczarowana zagroda”

W grudniu w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny „Zaczarowana zagroda”. Celem projektu było popularyzowanie czytelnictwa i wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką i przygotowanie do ich samodzielnego czytania.
Projekt kierowany był do uczniów klas drugich. W ramach projektu drugoklasiści spotkali się z panią bibliotekarką. Na tym spotkaniu wspólnie czytali lekturę.
Następnym krokiem było wykonanie przez uczniów pracy plastyczno-technicznej pt. „Pingwin”, którą drugoklasiści zabrali ze sobą na podsumowanie projektu. Uczniowie swoim pingwinkom nadali imiona.
Podsumowanie projektu odbyło się 19 grudnia. Uczniowie klasy III C zapoznali młodszych kolegów z metryczką lektury czy informacjami nt. autorów książki. Zabrali ich również w podróż po Antarktydzie. Opowiedzieli wiele interesujących ciekawostek dotyczących zwierząt i życia na śnieżnym kontynencie.
Drugoklasiści mieli możliwość zaprezentowania swoich pięknych prac. Spotkanie zakończyła projekcja filmu pt. „Zaczarowana zagroda”.


Wyjazd Koła Dziennikarskiego, Aktywu Bibliotecznego i grupy projektowej do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach

W środę 07.03.2018r. wyjechaliśmy do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach. Celem wyjazdu było dostarczenie książek, które ofiarowali uczniowie naszej szkoły na akcję „Zaczytani”. Ogólnopolska akcja „Zaczytani”: oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych polega na zbiórce książek dla dzieci i młodzieży przebywających w szpitalach, sanatoriach, aby zaszczepić w nich pasję do czytania i pobudzić wyobraźnię.
Mieliśmy również okazję poznać zbiory biblioteki pedagogicznej, sposób korzystania z jej usług. Mogliśmy zobaczyć między innymi stary katalog klamrowy, zbiory specjalne, książeczki „karzełki” oraz inne nietypowe książki. Większość księgozbioru dotyczy pedagogiki i psychologii, można tam znaleźć między innymi encyklopedie, podręczniki, poradniki metodyczne dla nauczycieli. Nauczyliśmy się rozróżniać katalog multimedialny od katalogu klamrowego. Poznaliśmy także historię powstania biblioteki.
W drugiej części wycieczki wysłuchaliśmy pasjonującego wykładu o musicalach, zobaczyliśmy fragmenty wielu z nich.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018
„Książka to przyszłość”

Zapraszamy klasy IV – VI, VII – VIII oraz III Gim. do udziału w konkursie plastycznym. Zaprojektujcie i wykonajcie plakat z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Tegoroczne hasło: „ Książka to przyszłość„.

Szczegóły konkursu:

1.Każda klasa wykonuje 1 plakat na podany temat.
2.Wymiary pracy – arkusz A2.
3.Technika dowolna.
4. Oceniane będą: pomysłowość, estetyka oraz zgodność pracy z tematem konkursu.
4.Na prace czekamy w bibliotece szkolnej (s.202) do dnia 25.X.2018r.

M.Socha, J.Tyc

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018
„Książka to przyszłość”- wyniki konkursu 

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria kl.IV – VI
I miejsce kl.IVb
II miejsce kl. IV a
III miejsce kl.Vb

Kategoria kl. VII – VIII oraz gimnazjum
I miejsce kl.III B
II miejsce kl.III A

Certyfikat dla biblioteki szkolnej

bibl

„Wiadomo, że kiedy na polanie pod starym drzewem zbierze się szóstka Słodziaków, to na wesołe przygody nie trzeba będzie długo czekać. Dobrzy przyjaciele: lis, sowa, bóbr, zajęczyca, jeż i ryś sprawią, że nie raz uśmiechniecie się od ucha do ucha…”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III. Do akcji włączyła się sieć sklepów Biedronka, która aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców.
Okazją do zaproszenia najmłodszych w świat literatury były cieszące się ogromną popularnością maskotki. Książka pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, stała się motywem przewodnim imprezy szkolnej zorganizowanej dla najmłodszych uczniów. W przygotowaniu przedsięwzięcia wzięli uczniowie klasy kl. VIa oraz kl Ia i b. W ich wykonaniu obejrzeliśmy inscenizację „Jeż Jerzyk” opartą na podstawie fragmentu powyższej książki, wysłuchaliśmy piosenki pt. „Chodź poznaj Gang Słodziaków”.
Uroczystym momentem było wręczenie przez Panią Dyrektor dyplomów za zaangażowanie się w akcję głośnego czytania. Miłem akcentem była projekcja filmu o sympatycznych maskotkach.

Galeria

Wyniki II edycji Gminnego Konkursu Plastycznego
„Mój przyjaciel miś – Kubuś Puchatek”

Przedszkole

I miejsce

Karolina Baran ZSP Przyszowice

II miejsce

Lena Kiryczuk ZSP Gierałtowice

Szkoła Podstawowa

I miejsce

Beata Wiertelorz ZSP Gierałtowice

II miejsce

Daniel Muszer ZSP Gierałtowice
Jakub Machulik ZSP Gierałtowice
Maja Macha ZSP Gierałtowice

III miejsce

Martyna Herman ZSP Gierałtowice
Marcel Beńko ZSP Gierałtowice
Jakub Jojko ZSP Gierałtowice

Wyróżnienie

Szymon Romański ZSP Gierałtowice
Mateusz Tabor ZSP Gierałtowice
Dominik Kostrzewiński ZSP Gierałtowice
Wiktor Palusiński ZSP Gierałtowice
Nikolas Urbanik ZSP Gierałtowice

Konkurs bajkowy dla klas I

3 grudnia najmłodsi uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim „Bajki i baśnie polskie”. Celem konkursu było poznanie treści bajek i baśni polskich oraz stworzenie dzieciom warunków do pozytywnych przeżyć związanych z rywalizacją i literaturą. W ramach konkursu uczniowie wykazywali się znajomością bajek i baśni, umiejętnością wiązania sznurówek i układania puzzli. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja sportowa dostarczając emocji kibicom i punktów które zasiliły konta zawodników.

Rywalizację wygrała drużyna kl.1a w składzie: Lucyna Kurpanik, Aleksandra Błach, Szymon Smyczyk.

Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

„Mój przyjaciel Miś – Kubuś Puchatek” – nagrody rozdane

14 grudnia 2018r w auli ZSP w odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel Miś – Kubuś Puchatek”. Ta sympatyczna zabawka i przytulanka, jest nieodłączną częścią życia dzieci na całym świecie. Grubiutki, pluszowy miś „o bardzo małym rozumku”, naiwny i niezbyt mądry, ale bardzo sympatyczny stał się bohaterem prac dzieci.

Mali artyści pokazali jak mają wiele pomysłów aby poprzez różnorodne techniki plastyczne przedstawić swojego ulubionego przyjaciela. Dominowały prace wykonane farbami, kredkami, wycinankami oraz plasteliną. Uroczystość wręczenia nagród uatrakcyjniły występy uczniów. Klasa 6a przedstawiła fragment książki „Kubuś Puchatek” A.A Milne, natomiast klasa 1a wykonała kilka piosenek o misiu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział w konkursie.

Mikołajkowy konkurs literacki

W grudniu każdy uczeń miał możliwość wzięcia udziału w konkursie literackim. Zadaniem było odgadnięcie, z jakiej książki pochodził cytowany fragment. Odpowiedź to książka „Pamiętnik Felka Parerasa” Ewy Chotomskiej.
Prawidłowej odpowiedzi udzieliły Beata Bonik i Paulina Bech z kl. V b.

Gratulujemy!

miko

Szkolny Konkurs Recytatorski „ Poeci dla dzieci – zima w wierszach”

„…Gdy wychodzimy z samego rana,
Ulepić w parku wielkiego bałwana,
Ja, mama, tata, no i mój brat,
Pokryty śniegiem jest cały świat…”

29.01.2019r odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „ Poeci dla dzieci – zima w wierszach”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Do konkursu zaproszono uczniów kl.0 oraz I – III. Oceniano dykcję, interpretację i tzw. Ogólne wrażenie. Wszystkie dzieci zaprezentowały się najlepiej jak umiały, więc wybór najlepszego recytatora był nie lada wyzwaniem dla Komisji Konkursowej.

Wyniki konkursu:
Grupa przedszkolna – I miejsce Mateusz Orłowski
Klasy I – Andrzej Kurdziel
Klasy II – III – Jan Binda

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Konkurs fotograficzny pt. „Ferie z książką nie muszą być nudne!”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Ferie z książką nie muszą być nudne!”. Zadaniem jest wykonanie telefonem lub aparatem fotograficznym zdjęcia z książką w niecodziennej sytuacji.
Na Wasze zdjęcia czekamy do 4.03.2019. Zdjęcia przynosimy na pendrivach, wydrukowane (do biblioteki szkolnej s.202) lub wysłane na adres budapress@wp.pl lub w inny najdogodniejszy dla Was sposób.
Konkurs skierowany jest do uczniów kl. IV – VI,VII – VIII oraz III gim.
Na autorów najciekawszych zdjęć czeka nagroda!

Ponadto przypominamy o możliwości wypożyczenia większej ilości książek na czas ferii. Pamiętajcie, że ferie z książką naprawdę nie muszą być nudne!

ksiazka anim

Jak czytaliśmy w I semestrze roku szkolnego 2018/2019?

kL.1a- 9,24 – III miejsce
kl.1b – 9,76 – II miejsce
kl.2a – 4,82
kl.3a – 6,88
kl.3b – 13,47 – I miejsce
kl.4a – 5,25
kl.4b – 4,05
kl.4c – 4,20
kl.4d – 7,94
kl.5a – 4,0
kl.5b – 4,61
kl.6a – 2,96
kl.6b – 3,32
kl.6c – 5,00

Najlepsi czytelnicy sem.I

Igor Szabat kl.4d – 92 książki
Wojciech Mikulski kl. 3b – 37 książek
Karolina Ciupka kl.1b – 36 książek
Oliwia Tomaszewska 6c – 36 książek
Monika Szołtysek kl.1a – 30 książek
Maja Macha kl.3a – 29 książek

ksiazka

„Kto czyta – żyje wielokrotnie”

W dniu 6.02.2019 r. w szkolnej bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania pod hasłem „Kto czyta – żyje wielokrotnie” skierowany do uczniów klas II – III. Jak co roku celem konkursu jest promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz zdrowej rywalizacji. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: czytanie fragmentu książki wybranej przez ucznia oraz czytanie tekstu nieznanego. Oceniano technikę, dykcję, interpretację oraz tempo czytania. Wysoki poziom przygotowania uczniów to niemal zawsze nie lada wyzwanie dla jury.

Wyniki konkursu:
I miejsce Szymon Romański kl.IIIa
II miejsce Mateusz Tabor kl.IIb
III miejsce Wojciech Mikulski kl.III b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom czytelniczych zmagań!

Ferie z książką kl. I a

5.02 uczniowie kl. 1a w towarzystwie wróbla Ćwirka wzięli udział w lekcji bibliotecznej, której tematem była „ZIMA”. Dzieci doskonale określały cechy i zjawiska zachodzące w przyrodzie, opowiadały o potrzebie niesienia pomocy zwierzętom i ptakom. Ważnym elementem lekcji była przestroga przed rzucaniem śnieżkami, wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne oraz podkreślenie, że na łyżwach, sankach czy nartach należy jeździć w miejscach do tego wyznaczonych. Na zakończenie lekcji wszystkie dzieci wypożyczyły książki na ferie oraz obejrzały film z serii „Przygód kilka wróbla Ćwirka”.

Bezpiecznych i zaczytanych ferii!

Prezentacja fotografii konkursowych „Ferie z książką nie muszą być nudne”

Oto zdjęcia , które wpłynęły na konkurs fotograficzny pod hasłem:

„Ferie z książką nie muszą być nudne”.

Dziękujemy za duże zainteresowanie. Wyniki podamy w najbliższym czasie.

Milan Radliński

20190212 120101
20190212 120139

Daniel Muszer  

Daniel Muszer 1a

Zuzanna Boczoń

zuzanna Boczoń1
Zuzanna Boczoń 2

Wojciech Janicki

wojciech janicki IIb

Eryk Machulik

Eryk Machulik2b

Hanna Czech

hanna Czech 2b

Jakub Jachnik

jakubb jachnik  3b

Maja Macha

Konkurs Maja Macha

Wojciech Mikulski

Wojciech Mikulski

Aneta Machulik

aneta machulik 5b

Paweł Bogusz

IMG 20190308 125758

Milena Marciniak

milena marciniak 5a

Monika Karczmarz

monika karczmarz1
Monika Karczmarz 2
Monika Karczmarz3
Monika Karczmarz4

„Ferie z książką nie muszą być nudne”- wręczenie nagród

Pierwszy dzień wiosny był okazją do rozdania nagród w zimowym konkursie bibliotecznym pod hasłem „Ferie z książką nie musza być nudne”. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i oryginalnym ujęciem tematu,  fotografie były starannie wykonane pod względem technicznym. Wszyscy otrzymali równorzędne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Lepsza Przyszłość oraz spersonalizowane dyplomy z konkursowym zdjęciem.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

III edycja Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady”

Nasza szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Akcja ta ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Małgorzata Musierowicz jest uznaną autorką książek dla młodzieży, głównie cyklu powieściowego „Jeżycjada”, opowiadającego o losach poznańskiej rodziny Borejków. Pisarka jest też autorką ilustracji do swoich książek. Akcji głośnego czytania przewodniczy u nas Samorząd Uczniowski.

III Ogo lopolskie czytanie Jezycjady net NOWY

III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

Z początkiem marca uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach aktywnie włączyli się w III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. Grupa teatralna przygotowała przedstawienie własnego autorstwa. W piątek 29 marca 2019 roku wraz z opiekunami akcji wystawiła spektakl pt.: Dzień z życia Borejków. W zabawny i nietuzinkowy sposób ukazano najważniejszych bohaterów w ich codziennym życiu. Poznańska rodzina – nadzwyczajna, inteligentna, wykształcona i godna zaufania, spotkała się z serdecznym przyjęciem przez społeczność szkolną.
Jeżycjada w naszej szkole to seria działań towarzyszących akcji głośnego czytania. Próbą sił dla uczniów klas piątych i szóstych były zadania ściśle związane ze znajomością twórczości Małgorzaty Musierowicz. Po odczytaniu fragmentu „Pulpecji”, słuchacze uruchomili swoją wyobraźnię i spróbowali opisać losy bohaterów książki. Nie lada wyzwaniem było napisanie dalszego ciągu opowiadania w formie komiksu oraz wykreowanie profilu wybranej postaci na jednym z portali społecznościowych. Ogromnych emocji dostarczyły również zagadki związane z odszyfrowaniem cytatów zaczerpniętych z „Pulpecji”, a ich omówienie na forum i wymiana poglądów były z pewnością doskonałą lekcją wychowawczą.
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zaprezentowali wszystkie książki z kultowej już serii autorstwa M. Musierowicz oraz stworzyli wystawę jeży, które wykonali w ramach III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady.
Poniżej fotorelacja z przebiegu imprezy.

Dzień Bibliotek

„By się czytać chciało, zakładkę zrób wspaniałą”
Konkurs plastyczny dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – IV.
Wykonaj 1 zakładkę do książki techniką dowolną (oprócz materiałów sypkich i plasteliny) o wymiarach 7cm x 20cm.Podpisaną pracę przynieś do biblioteki szkolnej s.202 do 30.04.2019r

Prace będą oceniane w 3 kategoriach:
I – przedszkole 5 ,6 – latki
II – kl. I – II
III – kl. III – IV

Oliwia poleca …
Małgorzata Musierowicz pt. „ Opium w rosole”. Część piąta Jeżycjady.

Sądzę, że ta książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Jest w niej pełno radosnych i interesujących przygód. Główną bohaterką jest sześcioletnia Aurelia Jedwabińska. Miejscem akcji jest Poznań. Wszyscy przyjaciele Aurelii mieszkają w kamienicy numer 5 przy ulicy Roosevelta. Autorka w każdym rozdziale dodała informacje kiedy rozgrywa się akcja. Bohaterowie to:
– Aurelia Jedwabińska- Przedstawia się jako Genowefa Lompke- Sztompke- Trąbkę. Jest sześcioletnią córką Ewy i Eugeniusza Jedwabińskich. Jest bardzo dociekliwa i ciekawa świata. Ubiera się w bardzo drogie ciuchy. Jej rodzice nie poświęcają jej dużo czasu.
-Ewa Jedwabińska- mama Aurelii. Jest nauczycielką matematyki w liceum, w którym kiedyś uczył Profesor Dmuchawiec. Pani Ewa nie lubi swojej pracy i nie umie znaleźć porozumienia z młodzieżą. Ma córkę, która unika domu. Pani Ewa uważa, że najlepiej wychowa córkę nie okazując jej uczuć i traktując ją surowo.
– Eugeniusz Jedwabiński- tata Aurelii. Kocha swoją córkę, ale nie poświęca jej dużo czasu.
-Profesor Dmuchawiec- wspaniały nauczyciel języka polskiego. W czasie akcji książki już nie uczy, bo ma problemy zdrowotne.
Ta książka bardzo mi się podoba. Autorka Małgorzata Musierowicz ukazuje uczucia bohaterów, a także kłopoty w szkole.
Książka warta przeczytania-polecam.

Oliwia Kowolik

PODRÓŻNICZO-LITERACKIE SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM

Krzysztof Petek – pisarz, autor powieści sensacyjnych, przygodowych, reportażysta, dziennikarz, organizator szkoleń, warsztatów literackich i dalekich wypraw, instruktor survivalu spotkał się z czytelnikami z kl.Ib i IVc w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Gierałtowice.
Dla pierwszaków spotkanie z podróżnikiem było podsumowaniem projektu „Spotkania z biblioteką”, który wraz z wychowawczynią realizowali na lekcjach.
Świetny mówca z poczuciem humoru szybko nawiązał kontakt z czytelnikami. Ciekawie opowiadał o swoich pasjach, wyprawach i zdrowym stylu życia. Z zaangażowaniem mówił o różnych zakątkach świata, które odwiedził w ciągu 10 lat wędrowania po świecie. Opowiadał o bezkrwawych polowaniach oraz o tym jak bardzo przydatna jest w czasie jego podróży wiedza, sprawność fizyczna i maczeta. Zachęcał do sięgania po dobrą książkę nie tylko podróżniczą, rozwijania własnych pasji oraz zainteresowań. Podkreślał jak bardzo ważna w życiu człowieka jest nauka oraz znajomość języków obcych.
Mamy nadzieję, że spotkanie z tak barwną postacią jaką jest Krzysztof Petek zachęci uczniów do sięgania po książki podróżnicze i przygodowe, które w dzieciach rozwiną pasje podróżowania i zwiedzania.

Pisarz urodził się Wadowicach w 1970r. Pasjonat dziennikarstwa, podróży i survivalu. Dziennikarzem został w II klasie liceum. Ukończył Politologię ze specjalizacją dziennikarską na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował dla TV Katowice, radia Egida przygotowując programy dla dzieci. Twórca książek m.in Porachunków z przygodą, Diamentowego pościgu, Operacji Hydra, Gra i in. Dla dorosłych czytelników przygotował cykl powieści przygodowo – podróżniczych m,in Całe złoto El Dorado. Obecnie Pan Krzysztof mieszka w Kaliszu i przygotowuje się do kolejnej, fascynującej wyprawy.

Wyniki konkursu plastycznego „By się czytać chciało, zakładkę zrób wspaniałą” 
zorganizowanego z okazji Tygodnia Bibliotek – maj 2019

Kategoria PRZEDSZKOLE
Wyróżnienie:
Antonina Nowak – gr. Myszki
Marlena Marciniak – gr. Myszki
Wiktor Kasperczyk – gr. Myszki

Kategoria KL.I – II
Wyróżnienie:
Anna Poźniak – kl.IIb
Aleksandra Kukowka – kl.IIb
Agnieszka Nowakowska – kl.Ia

Kategoria KL.III – IV
Wyróżnienie:
Marcel Beńko – kl.IIIb
Marek Gabor – kl.IVb
Karolina Nowak – kl.IVc

Pasowanie na Rycerza Książki uczniów klas pierwszych

5.06. 2019 r. uczniowie klas Ia i b wzięli udział w uroczystości pasowania na Rycerza Książki. Na wstępie Królowa Książka zaprosiła najmłodszych czytelników do obejrzenia przedstawienia „Kredki”. Starsi koledzy w zabawny sposób pokazali rolę kredek oraz ilustratora w tworzeniu barwnych ilustracji do książek.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i pasowanie na Rycerza Książki.
Aktu pasowania dokonała Królowa Książka . Na zakończenie wszyscy wysłuchali prośby książki i otrzymali pamiątkowe zakładki do książki wykonane przez uczniów klas starszych.
Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!


 Konkurs plastyczny  dla klas I-III „Jeż to bardzo fajny zwierz”

„Jeż to bardzo fajny zwierz,
co w nocy grasuje i pod liśćmi zimuje”

Wykonaj jeża na kartce A4 (farby, kredki, wydzieranka itp. oprócz materiałów sypkich).
Podpisaną pracę przynieś do biblioteki szkolnej s.306 II p do dnia 30.09.2019r.

kolorowanka-jez-m

Wyniki konkursu plastycznego   „Jeż to bardzo fajny zwierz”

jez

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić prace następujących uczniów:

KLASY I
I miejsce Dominik Czerkies kl.1a
II miejsce Michalina Suszek kl. 1a
III miejsce Zuzanna Michalska kl.1a
wyróżnienie Jakub Dybcio kl.1a
KLASY II
I miejsce Bartek Siwiec kl.2a
II miejsce Daniel Muszer kl.2a
III miejsce Kacper Kwieciński kl.2b
wyróżnienie Nikolas Urbanik kl.2a
KLASY III
I miejsce Jakub Jojko kl.3b
II miejsce Agata Kabiczke kl.3a
III miejsce Aleksandra Kukowka kl.3b
wyróżnienie Eryk Machulik kl.3b

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych- konkurs

W myśl zasady „myślenie nie boli” wymyślcie hasło reklamujące bibliotekę,
czytanie lub książkę.

Do konkursu zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców.
Pracujcie w rodzinnym zespole!
Podpisaną kartkę z hasłem przynosimy do szkolnej biblioteki (s.306 IIp.) do 25.10.2019r. Pamiętajcie o wpisaniu również imienia rodzica.

Najciekawsze hasło zostanie wyłonione w wyniku głosowania przez uczniów.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

gif rodzina

Promujemy czytelnictwo

15.11.2019r w szkole odbyły się wybory najciekawszego hasła promującego czytelnictwo. W wyniku głosowania najwięcej głosów zdobyli:

Alan Mostowski z mamą
„Czytaj książki, pisma, prasę, będziesz najmądrzejszy w klasie”

oraz

Milena Marciniak z tatą, babcią oraz ciocią
„Czy to plaża, czy to góry,
czy to słońce jest czy chmury,
złap do ręki kilka książek,
bo tam przygód jest zalążek!”

„ Żadna podróż się nie dłuży,
kiedy za przewodnika ciekawa książka służy!”

„Czytaj latem, czytaj zimą,
chwytaj mądrości co z książek płyną”.

Zwycięzcy otrzymali taką samą liczbę głosów. Gratulujemy pomysłów!

Resized 20191121 085500

Wyniki konkursu MÓJ PRZYJACIEL MIŚ

PRZEDSZKOLE

gr.3,4 – latki

I miejsce Paulina Mondry
II miejsce Casper Grutzmacher
III miejsce Stanisław Głodała
wyróżnienie Laura Kowalska

gr.5,6 – latki

I miejsce Wojciech Okoń
II miejsce Urszula Gonsior
III miejsce Bruno Blaut

SZKOŁA PODSTAWOWA

kl.I
I miejsce Maria Szyrajew
II miejsce Marharyta Bielousova

kl.II – III
I miejsce Jakub Machulik
II miejsce Aleksandra Pogwizd
III miejsce Agnieszka Nowakowska

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Tym razem uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wrocławia, aby uczestniczyć we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Od tego roku Targi Książki połączyły się w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Dzięki tej akcji mogliśmy wziąć udział w jeszcze większym święcie literatury, który oferował bogaty program dla dzieci , młodzieży oraz dorosłych czytelników.

W Hali Stulecia wystawcy prezentowali najnowszą ofertę wydawniczą: książki, gry planszowe, płyty z programami dla najmłodszych (TVP) . W kuluarach rzemieślnicy oferowali wyroby ze srebra, gliny i tkaniny. Przedmioty wykonane ręcznie z naturalnych materiałów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Będąc na Targach uczniowie znaleźli czas aby w świątecznym klimacie wśród choinek, aniołów i unoszącego się zapachu świątecznych potraw pospacerować między straganami Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywał się na wrocławskim rynku.

Święta z książką nie muszą być nudne!

Kolejny raz zachęcamy Was do bibliotecznego konkursu fotograficznego. Tym razem zróbcie zdjęcie z książką w świątecznym nastroju.

Zdjęcia prześlijcie na poniższy adres do 27.01.2020 r.
budapress@wp.pl
Na autorów najciekawszych zdjęć czekają nagrody!

ksiazka

Święta i ferie z książką?-czemu nie!

Uczestnicy konkursu bibliotecznego „Święta i ferie z książką nie muszą być nudne” udowodnili, że książka może towarzyszyć nam wszędzie- na stoku, przy choince, przy rozgrzewającej kawce, a gdy brakuje śniegu można z książek zrobić… bałwana. Gratulujemy pomysłowości,  wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy i nagrody!

IMG 20200210 104617877
2360672963610276121
-489692217895029716

Oto nagrodzone zdjęcia:

Paweł Bogusz

Alicja Erfurt 

Jakub Jachnik

Monika Karczmarz

Marek Konieczny

Aleksandra Kukowka

Kto czyta- żyje wielkorotnie- konkurs pięknego czytania

W mym domku siadam,
Papier rozkładam,
Maczam stalówkę,
Podpieram główkę,
I opowiadam…

21.02 w szkolnej bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania dla klas II i III. Konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie uczestnicy czytali przygotowany wcześniej fragment ulubionej książki. W II etapie otrzymali nieznany tekst z książki „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej.
Jury konkursowe oceniając popisy uczniów wzięło pod uwagę: bezbłędność i płynność czytania, wyrazistość oraz interpretację czytanych tekstów.
Wyróżnienia otrzymali:
I miejsce Agata Kabiczke kl.3a
II miejsce Eryk Machulik kl.3b
III miejsce Aleksandra Kukowka kl.3b
Wyróżnieni uczniowie otrzymali książki natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy!

Konkurs Recytatorski „Zwierzęta w poezji dla dzieci”

24.02. 2020r w szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Zwierzęta w poezji dla dzieci”. Do recytatorskich zmagań zaproszono uczniów klas I – III oraz przedszkolaki. Celem konkursu jak co roku jest rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, popularyzacja literatury pięknej, a przede wszystkim promowanie talentów recytatorskich. Komisja konkursowa oceniała opanowanie pamięciowe, gesty sceniczne, interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Wyróżniono:

Przedszkole
I miejsce Adam Szmidt – gr.”Sówki”
II miejsce Agata Błaszek – gr.”Krasnoludki”
III miejsce Maja Gabor – gr.”Jeżyki”

Szkoła Podstawowa
I miejsce Agata Kabiczke kl.IIIa
II miejsce Joanna Korczyna kl.IIb
III miejsce Mateusz Orłowski kl.Ib

Wszyscy występujący otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięscy drobne upominki.

Gratulujemy występu i odwagi!

CO WIESZ O EURO 2012? ? konkurs dla fanów piłki nożnej

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza sportowa impreza, której gospodarzem będzie również nasz kraj.
Już niebawem do Polski przyjedzie około miliona kibiców, którzy będą mieli okazję przeżyć niezapomniane chwile na polskich stadionach.

Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej i śledzisz wszystkie wydarzenia związane z EURO 2012 odpowiedz na poniższe pytania.
Odpowiedzi zapisane na kartce przynieś do biblioteki szkolnej do dnia 30.05.2012. Wśród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy nagrodę główną oczywiście związaną z mistrzostwami.

POWODZENIA!

1.Kiedy odbędzie się pierwszy mecz Euro 2012?

2. Jaki zespół śpiewa piosenkę Koko Euro spoko?

3. Kto jest trenerem polskiej reprezentacji?

4. Które Euro z klei odbędzie się w tym roku w Europie?

5. Ile razy Polska brała udział w Euro?

6. Z kim Polska rozegra pierwszy mecz?

7. W ilu grupach rozgrywane jest Euro?

8. Kto będzie bramkarzem Polski na Euro 2012?

9. W jakich miastach będą rozgrywane mecze na Euro 2012?

10. Gdzie odbędzie się ostatni mecz na Euro 2012?

11. Jakie 2 państwa organizują Euro 2012?

12. Jaki login i hasło będą towarzyszyć polsko – ukraińskiemu Euro 2012?

13. Kiedy odbędzie się finał euro?

14. Co jest maskotką Euro?

15. Ile waży i mierzy puchar Euro?

Opracowały redaktorki Budapress:

Natalia Groborz VIa

Marzena Dekarz VIa

KONKURS O JANUSZU KORCZAKU

Komisja konkursowa dokonała oceny prac plastycznych, które uczniowie dostarczyli do szkolnej biblioteki. Wybór był trudny, ponieważ prac wpłynęło bardzo dużo. Prace wykonane różnymi technikami: kredki, farby wodne i plakatowe, plastelina, wydzieranki z kolorowego papieru.

Komisja postanowiła wyróżnić następujących uczniów:

Julia Gancarczyk 3b

Aleksander Rybarczyk 4b

Klaudia Szulc 4b

Martyna Spyra 4b

Kamila Slany 4b

Sara Kubicka 4c

Paulina Mandrela 4c

Michał Szendzielorz 4c

Elżbieta Rajca 4c

Klaudia Zawadzka 4c

Dawid Nowok 5a

Paulina Gancarczyk 5b

Nagrodą dla wyróżnionych uczniów jest wyjazd do kina ufundowany przez Stowarzyszenie ?LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ”.

Wyróżnione prace w najbliższym czasie będzie można oglądać w szkolnych gablotach.

Młodym plastykom gratulujemy, a sponsorowi serdecznie dziękujemy!

KONKURS O HARRYM POTTERZE

24.10.2011 w bibliotece rozstrzygnięto konkurs ze znajomości przygód Harrego Pottera. Wśród prawidłowych odpowiedzi wylosowano nagrodę główną, którą otrzymuje Natalia Kostrubała z kl. Va. Wszyscy uczniowie którzy wzięli udział w konkursie otrzymują nagrody pocieszenia.

GRATULUJEMY!

KONKURS WIERSZYKARNIA

W dniu 14.11.2011 roku najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno ? Przedszkolnego w Gierałtowicach wzięli udział w I edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego ?WIERSZYKARNIA”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów, popularyzacja poezji dziecięcej oraz dostarczenie doznań twórczych dzieci w różnych formach aktywności. Poziom poetyckiej rywalizacji był bardzo wysoki. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością utworów oraz ciekawą interpretacją przedstawianych tekstów.

Zwycięzcami I edycji WIERSZYKARNI zostali:

w kategorii klas pierwszych: Magdalena Smolnik i Justyna Rupprich

w kategorii klas drugich: Szymon Madeja

w kategorii klas trzecich: Monika Matera

Gratulujemy!

Małgorzata Socha, Grażyna Lubszczyk

{youtube}unz7RisvPG8{/youtube}

PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

Szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy Ib. Spotkanie miało na celu poznanie uczniów z pomieszczeniem biblioteki, z zasadami korzystania z wypożyczalni oraz wpojenie szacunku i poszanowania książek i czasopism. Podczas spotkania młodzi czytelnicy zaprezentowali swoje umiejętności czytania, dowiedzieli się jaki jest układ książek na półkach oraz w jaki sposób wypożycza się książki do domu. Następnie uczniowie zapisali się do biblioteki. Z pomocą wych. Zdzisławy Popiel założono wszystkim dzieciom karty czytelnicze po czym każdy uczeń przystąpił do wypożyczenia swojej pierwszej książeczki. Na zakończenie spotkania dzieci narysowały swoją ulubioną bajkę i obiecały że będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki.

ŚWIAT W PIGUŁCE-KONKURS

 Czy wiesz wszystko?
A może chcesz wiedzieć wszystko?
Zajrzyj do encyklopedii, zapytaj rodziców, przeszukaj Internet.
Jeżeli uda Ci się odpowiedzieć na co najmniej 5 pytań możesz sobie pogratulować wiedzy.
Jeżeli udzielisz odpowiedzi na wszystkie pytania, zapisz je na kartce i przynieś do biblioteki szkolnej.
Uczniowie, którzy udzielą najwięcej prawidłowych odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagród.
Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 18.11.2011 r.

1. Który ptak potrafi latać do tyłu?

2. Jak się nazywa najwyższa góra na Ziemi?

3. Które państwo na świecie nie posiada rzeki?

4. W którym kraju znajduje się budowla widoczna z kosmosu?

5. Kto wynalazł telefon?

6. Jakie zwierzę ma największe oczy?

7. Kto pierwszy odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca?

8. Jak nazywa się najtwardszy materiał na świecie?

9. Który pies ma niebiesko?czarny język ?

10. Który wąż uważany jest za najbardziej jadowitego na świecie?

POWODZENIA!

PONIŻEJ ODPOWIEDZI

Quiz dla ciekawskich ? odpowiedzi

1.Który ptak potrafi latać do tyłu?

KOLIBER ? to jedyny ptak, który potrafi latać do tyłu. Kolibry potrafią obracać każdym ze skrzydeł wokół ich osi, dzięki czemu są jedynymi ptakami, które mogą latać do przodu, tyłu, w górę, w dół, na boki oraz pozostawać w miejscu. Kolibry potrafią przelatywać krótkie dystanse do góry nogami i jest to trik, który wykonują będąc zaatakowanymi przez innego ptaka.

2.Jak się nazywa najwyższa góra Ziemi?

MOUNT EVEREST ? jej wysokość wynosi 8850 m n. p. m i jest częścią Himalajów. W 1841 r Sir George Everest pierwszy nadał nazwę miejscu Everest. Pierwszym Polakiem na szczycie Everestu była Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła szczyt 16 października 1978 roku.

3. Które państwo nie posiada rzeki?

ARABIA SAUDYJSKA ? jest krajem bez rzeki. Nie istnieją tam stałe źródła wody, takie jak rzeki czy jeziora, ponieważ jest to gorący i pustynny kraj. Z powodu braku rzek Arabia Saudyjska zaopatruje się w wodę z niewielkich opadów deszczu, z wód gruntowych, wody morskiej, która jest odsalana i źródeł powierzchniowych, które są nikłe i nieregularne.

4.W którym kraju znajduje się jedyna budowla widoczna z kosmosu?

Jest jedyną budowlą widoczną z kosmosu ? taką frazę często słyszymy, gdy na ekranie telewizora pojawia się WIELKI MUR CHIŃSKI. Jednak gdy chińscy astronauci znaleźli się w kosmosie, muru nie zobaczyli. Sprawę postanowili zbadać naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk. Ustalili, że obiekt większy niż 10 metrów ludzkie oko dojrzy w najlepszym razie z odległości 36 kilometrów. Tymczasem szerokość Wielkiego Muru w żadnym miejscu nie sięga 10 metrów, a umowna granica kosmosu jest 100 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

Mit, że Wielki Mur jest jedyną budowlą, którą widać z kosmosu, narodził się prawdopodobnie już w 1938 roku. Winowajcą jest Richard Halliburton, który podał taką informację w wydanej wówczas książce ?Second Book of Marvels”. Gdy ludzie zaczęli latać w kosmos, wielu astronautów dementowało to, ale mit cały czas miał się dobrze bo mity mają wielką moc. Nie ma takiej budowli, która byłaby widoczna z kosmosu, ale z orbity okołoziemskiej ? tak.

5.Kto wynalazł telefon?

W roku 1870 dwaj wynalazcy ELISHA GRAY i ALEXANDER GRAHAM BELL wynaleźli niezależnie od siebie przyrządy, które transmitowały mowę za pomocą elektryczności. Obaj zgłosili swoje wynalazki w urzędzie patentowym, ale oststecznie Graham Bell opatentował swój telefon jako pierwszy. Obaj panowie wystąpili na drogę sądową w sprawie o wynalezienie telefonu. Wygrał ją Graham Bell. Z tego powodu tytuł wynalezienia pierwszego telefonu przypadł Grahamowi Bellowi.

6.Jakie zwierzę ma największe oczy?

KAŁAMARNICA OLBRZYMIA ? średnica jej oczu to około 3o cm

7.Kto pierwszy odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca?

Pierwszym naukowcem, który odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca, był MIKOŁAJ KOPERNIK (1473 ? 1543).Najważniejszym dziełem Kopernika jest ?O obrotach sfer niebieskich”.

8.Który materiał na Ziemi jest najtwardszy?

DIAMENT jest najtwardszym znanym materiałem występującym w przyrodzie. Nie istnieje znany materiał o większej twardości na Ziemi, więc by obrobić diament trzeba użyć innego diamentu.

9.Który pies posiada niebiesko ? czarny język?

CHOW CHOW to jedyny pies , który nie ma różowego języka. Posiada wygląd lwa, a jego język i pysk są koloru niebiesko ? czarnego. Jeżeli takiego psa masz we własnym domu pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i wyprowadzaniu pupila na spacer.

10.Który wąż jest uważany na świecie za najbardziej jadowitego na świecie?

TAJPAN PUSTYNNY ? zamieszkujący ziemie Australii, jest uważany za najbardziej jadowitego węża na świecie. Jedno ugryzienie tego gada zawiera wystarczająco dużo trucizny, aby zabić około 220 000 myszy. Wąż chroni się w szczurzych norach, w głębokich szczelinach w ziemi, nieraz w szczelinach skalnych i rozpadlinach.


Zakończył się ?Quiz dla ciekawskich ? świat w pigułce”. Mimo trudnych pytań konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

Świat jest bogaty w niespotykane, zaskakujące i trudne do uwierzenia fakty. Jednocześnie często natrafiamy na pytania, na które ciężko jest nam znaleźć odpowiedź bez posiadania odpowiedniej wiedzy. Jeżeli chcecie zdobyć jeszcze więcej informacji na temat otaczającego Was świata zajrzyjcie do książki ?Pytania i odpowiedzi” red. i wyd. FENIX .

Nagrody książkowe otrzymują uczniowie, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania:

Marta Goldman kl.IIb

Marcin Matera kl.IVa

Elżbieta Rajca kl.IVc

Dawid Nowok kl.IVa

Pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia.

GRATULUJEMY!
 

KONKURS O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU 

Święty Mikołaj to postać , w którą wierzą nie tylko dzieci. Znany na całym świecie, mimo że wszędzie inaczej się nazywa, to nie da się go nie rozpoznać.
Ale dlaczego tak się dzieje?
Skąd wzięła się ta tak zawsze niecierpliwie oczekiwana przez wszystkich tradycja mikołajkowa?
Spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania.
Na odpowiedzi zapisane na kartkach czekamy do 14 grudnia 2011 r w bibliotece szkolnej.

POWODZENIA!

s. Janina, M. Socha

1. Gdzie urodził się św. Mikołaj?
2. Co oznacza imię Mikołaj?
3. Ile lat przeżył św. Mikołaj?
4. Komu pomagał św. Mikołaj?
5. Kogo patronem jest św. Mikołaj?
6. Którego dnia obchodzimy Mikołaja?
7. Jakiego miasta św. Mikołaj był biskupem?
8. W jaki sposób św. Mikołaj obdarowuje ludzi?
9. Która polska pisarska napisała „Legendę o św. Mikołaju z Pierśćca”?
10. Ile stuleci temu żył św. Mikołaj?
11. Do jakich dzieci przychodzi św. Mikołaj?
12. W jakim okresie Roku Kościelnego przypada święto św. Mikołaja?

1.Gdzie urodził się św. Mikołaj?
(Lycja, miejscowość Patras)

2.Co oznacza imię Mikołaj?
Zwycięski lud

3.Ile lat przeżył św. Mikołaj?
Mikołaj przeżył ok. 70 lat

4.Komu pomagał św. Mikołaj?
Ludziom biednym i cierpiącym

5.Kogo patronem jest św. Mikołaj?
Kupców, cukierników, marynarzy, rybaków, dzieci, studentów itp.

6.Którego dnia obchodzimy św. Mikołaja?
6 grudnia

7. Jakiego miasta św. Mikołaj był biskupem?
Był biskupem Myry

8.W jaki sposób Mikołaj obdarowuje ludzi?
Potajemnie

9.Która polska pisarka napisała ?Legendę o św. Mikołaju z Pierśćca”?
Zofia Kossak

10. Ile stulecie temu żył św. Mikołaj?
Ur. Się ok.270 roku, więc 17 stuleci temu

11. Do jakich dzieci przychodzi św. Mikołaj?
Do grzecznych

12. W jakim okresie Roku Kościelnego przypada święto św. Mikołaja?
W adwencie

Nagrody za udzielenie prawidłowych odpowiedzi otrzymują:

Adamczyk Dominik kl. Ib

Nowok Oliwie kl .II a

Herdzina Julia kl. II a

Goldmann Marta kl. II b

Szolc Szymon kl. III a

Matera Marcin kl. IV a

Rajca Elżbieta kl. IV c

Adamczyk Katarzyna kl. V a

Herdzina Tomasz kl. V a

Nowok Dawid kl. V a

GRATULUJEMY

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

Kto czyta ? żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot jest skazany”

(Józef Czechowicz)

9.12.2011 w szkolnej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas II ? III:

?Kto czyta ? żyje wielokrotnie”

Celem konkursu było między innymi rozbudzenie motywacji do czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych, rozwijanie uzdolnień twórczych oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II ? III, którzy zostali wyłonieni na podstawie eliminacji klasowych ? w pięknym czytaniu”:

kl. II a ? Maciej Dziendziel, Michał Brzezina

kL .II b ? Szymon Madeja, Natalia Warmusz

kl. III a ? Maria Konieczny, Alicja Idzikowska

kl. III b ? Mateusz Dembia, Dawid Kmiecik

Jury oceniało technikę czytania przygotowanego tekstu (dykcję, intonację, modulację głosu) oraz technikę czytania tekstu nieznanego. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym, który odbędzie się w lutym.

Są to Mateusz Dembia z kl. III b oraz Maria Konieczny z kl.III a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Z. Popiel

U. Ficek

M .Socha


Katalog komputerowy Biały Kruk w szkolnej bibliotece

Od maja 2013 można uzyskać informacje na temat księgozbioru biblioteki szkolnej. Poprzez katalog komputerowy Biały Kruk dowiemy się czy dana książka znajduje się obecnie na bibliotecznej półce. Katalog znajduje się w zakładce Biblioteka . Są to informacje orientacyjne, ponieważ katalog jest w dalszym ciągu uzupełniany i modyfikowany. Wypożyczenia książki należy dokonać w dalszym ciągu osobiście w bibliotece.

„HERBATKA U KUBUSIA PUCHATKA”- KONKURS LITERACKO- SPRAWNOŚCIOWY DLA KLAS II

19.04.2013 uczniowie klas II w ramach zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wzięli udział w konkursie, którego głównym bohaterem był Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Drużyny z poszczególnych klas rywalizowały między sobą odpowiadając na szereg pytań ze znajomości lektury „Kubuś Puchatek”-A.A. Milne. Oprócz wiedzy uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną biorąc udział w licznych konkurencjach sportowych: najdłuższy skok Tygryska, rzut piłką do celu, skoki na skakance – kto szybciej. Po podliczeniu wszystkich punktów, którymi były beczułki z miodem ogłoszono wyniki:

I miejsce – II b – Julia Janowska, Jan Hryb, Dominik Adamczyk

II miejsce – II a – Justyna Rupprich, Wiktor Kmiecik, Dawid Piotrowski

Wiedza i zaangażowanie uczniów oraz doping sprawiły, że konkurs stał się wspaniałą zabawą dla wszystkich dzieci.

WYCIECZKA DO TVP KATOWICE

 Dnia 16.04.2013 członkowie Kół Dziennikarskich szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do TVP Katowice – jednej z największych regionalnych stacji Telewizji Polskiej. Katowicka TVP dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do realizacji programów o różnym stopniu trudności. Uczniowie zwiedzili studio S1 , z którego codziennie transmitowane są Aktualności. Młodzi dziennikarze wcielili się w rolę dźwiękowców i grafików komputerowych . Wielu z nich sprawdziło swoją technikę czytania z wykorzystaniem prombtera. Wszyscy otrzymali również możliwość sprawdzenia swoich zdolności obsługując telewizyjną kamerę. Pełna wrażeń wycieczka zakończyła się wspólnym marzeniem o karierze dziennikarskiej.

PRZEDSZKOLAKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

1.03.2013 szkolna biblioteka gościła grupę „Grzybków” z przedszkola. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z biblioteką, w czasie którego dowiedziały się, jak zachować się w bibliotece i jakie książki znajdują się na regałach. Jednak najważniejszym celem spotkania była Grenlandia i jej mieszkańcy. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat mroźnej krainy oraz obejrzały materiały przygotowane specjalnie dla nich. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, wykazując się wiedzą zdobytą w czasie zajęć w przedszkolu. Z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki „Anaruk chłopiec z Grenlandii” Czesława Centkiewicza. Na zakończenie obejrzały baśń „Bałwanek” H.Ch. Andersena. Spotkanie z przedszkolakami w bibliotece to nadzieja na poszukiwanie zainteresowań i rozrywkę dzieci, które można odnaleźć w książce.

KONKURS NA „ŚLĄSKĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI”

Na konkurs plastyczny ogłoszony w ramach obchodów Święta Szkoły wpłynęło 18 prac. Jury konkursowe po zapoznaniu się z pracami postanowiło wyróżnić następujące osoby:

Alicja Rożek – kl Ia

Adrian Spratek – kl.IIb

Dominik Adamczyk – kl.II b

Uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy konkursu – nagrody pocieszenia.

Gratulujemy!

 

KONKURS CZYTELNICZY „HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI”

10.12.2012 w szkolnej bibliotece odbył się szkolny konkurs czytelniczy ze znajomości ostatniej części przygód Harrego Pottera J. Rowling „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Uczniowie z klas IV – VI rozwiązywali pisemnie test, który sprawdzał znajomość treści ostatniej części serii o sympatycznym nastolatku. Test był trudny i składał się z 45 pytań, jednak wszyscy uczestnicy rywalizację potraktowali jako zabawę i kolejne doświadczenie. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielili Mateusz Dembia z klasy IV b oraz Natalia Kostrubała z klasy VI a.

Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

ROK 2013- ROKIEM JULIANA TUWIMA, WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO I JANA CZOCHRALSKIEGO

 

W piątek 7.12 2012 Sejm przyjął uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2013 między innymi Rokiem Juliana Tuwima. W przyszłym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, który zmarł 27 grudnia 1953 roku. W 2013 roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim„.

„Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej w piątek przez Sejm uchwały.

W 2013 roku – 25 stycznia – przypada też 100. rocznica urodzin kompozytora Witolda Lutosławskiego oraz 60 rocznica śmierci wybitnego chemika Jana Czochralskiego, który po Mikołaju Koperniku i Marii Curie -Skłodowskiej jest trzecim polskim naukowcem rozpoznawalnym na świecie.

 

 

 

 

BUDAPRESS W REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

31 października członkowie Koła Dziennikarskiego wraz z opiekunkami p.M. Sochą i p. J. Tyc udali się z wizytą do Sosnowca, gdzie mieści sie redakcja największego lokalnego dziennika w naszym województwie. Młodzi redaktorzy szkolnej gazetki Budapress spotkali się z doświadczonym dziennikarzem red. Adamem Daszyńskim, który w przystępny sposób przybliżył specyfike dziennikarskiej pracy. Opowiedział, jak krok po kroku powstaje gazeta, zdradził kilka redakcyjnych sekretów oraz humorystycznych sytuacji, pokazał pomieszczenia, w których pracują dziennikarze. Redakcyjny fotoreporter zrobił wspólne zdjęcie, które wraz z wywiadem przeprowadzonym przez red. Monikę Chruścińską ukaże się w lokalnym dodatku Dziennika Zachodniego 2 listopada.

Artykuł w Dzienniku Zachodnim

Zwieńczeniem wyprawy do świata prasy było zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych w świecie drukarni. Realizuje ona zamówienia z całej Europy, drukując wiele znanych czasopism.

Relację Martyny Szabat, która dokumentowała całą wycieczkę znajdziecie w najbliższym numerze szkolnej gazetki Budapress.

 

 

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

„Do biedronki przyszedł żuk,

W okieneczko puk – puk – puk…”

Piękną recytacją wiersza „Żuk” Jana Brzechwy Martyna Mączka z klasy III b rozpoczęła kolejną edycję konkursu recytatorskiego „Wierszykarnia”, który odbył się 17.10.2012 r w naszej szkole. Konkurs tradycyjnie adresowany był do uczniów klas I – III. Uczestnicy recytowali wiersze polskich pisarzy. Ocenie podlegała znajomość tekstu, dykcja, interpretacja tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Z poszczególnych kategorii wiekowych jury postanowiło wyłonić następujących zwycięzców:

I miejsce :

Ewelina Kocybik kl. I

Magdalena Smolnik kl. II a

Wiktor Michalski kl. III b

Uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w listopadzie w ZSP w Gierałtowicach.

Natomiast Karolina Szołtysek z kl. I oraz Jan Kroszka z kl. III a otrzymali wyróżnienia.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy!

 KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

         W bibliotece można zakupić książki po okazyjnych cenach. Największą popularnością cieszą się słowniki do nauki języka angielskiego i albumy o zwierzętach. Swoich amatorów znalazły również bajeczki dla najmłodszych, książki z serii „Liga sprawiedliwych” wydane w formie malowanek, łamigłówek i czytanek oraz „Szkoła księżniczek” i „Szkolne kumpele”.

Zapraszamy do biblioteki!


TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE

 25.10.2013 uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej wzięli udział w 17 Targach Książki w Krakowie. W targach wzięło udział ponad 500 gości: pisarzy, dziennikarzy, aktorów, poetów oraz publicystów. Swoje stoiska zaprezentowały wydawnictwa z całej Polski. Stoiska z książkami zachęcały nie tylko do ustawiania się po autografy, ale i do rozmów, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z książkami młodzieżowymi oraz grami planszowymi. Morze balonów, młodych ludzi i bogata oferta wydawnicza – to wszystko kręciło się wokół książek.

NASI PRZYJACIELE Z BULLERBYN

W listopadzie przypada 106 rocznica urodzin znanej szwedzkiej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren. W związku z tym uczniowie klasy III b przystąpili do konkursu literackiego, który był podsumowaniem cyklu lekcji poświęconym znajomości lektury „Dzieci z Bullerbyn” tejże pisarki. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością książki odpowiadając na szczegółowe pytania. Konkurs miał na celu sprawdzenie wiedzy uczniów oraz zachęcanie do czytania i rozwijania umiejętności odbioru literatury dla dzieci. Literacką rywalizację poprzedził konkurs rysunkowy na najciekawszy projekt okładki do książki „Dzieci z Bullerbyn”. Wyniki konkursu plastycznego wkrótce.

Do bullerbynowego konkursu przystąpiła również klasa IIIa. Celem konkursu było sprawdzenie stopnia znajomości lektury „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren oraz kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości. Po przeprowadzeniu części literackiej, drużyny rozpoczęły zmagania sportowe. Uczniowie pokazali, że spotkanie z lekturą może być rywalizacją motywującą do czytania oraz wspaniałą zabawą.

KONKURS CZYTELNICZY W KLASIE II
„DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA”

8.11.2013 r uczniowie, klasy II wzięli udział w konkursie poświęconym znajomości lektury H. Lofting „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Celem konkursu było utrwalenie treści książki oraz zachęcenie do czytania kolejnych części przygód sympatycznego doktora. Uczniowie odpowiadali na szereg pytań związanych z lekturą oraz z pisarzem. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi przystąpili do zadań związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną. Zadaniem było zabezpieczenie i zabandażowanie łokcia. Konkurencję oceniała pani higienistka, która przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły, w domu i w czasie zabaw z rówieśnikami.

NOWOŚCI CZYTELNICZE W NASZEJ BIBLIOTECE

Od września księgozbiór szkolnej biblioteki powiększył się o kolejne książki:

„Szatan z siódmej klasy” K.Makuszyński

„Hobbit” T.R.Tolkien

„Tomek w Krainie Kangurów” A.Szklarski

Zakupiono również książki dla najmłodszych:

„Adaś na wsi” A.Krośnicka

„Aniołki z ulicy Śliwkowej” E. Ostrowska

„Bajeczne opowieści o krasnoludkach” Gliniewicz, Zapart, Wachowska

„Dyzio Trąbalski” W. Chotomska

„Rozbrykana zagroda” R. Nadobnik

„Czerwony Kapturek”

„Kopciuszek”

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

„Bambi”

„Piękna i bestia”

Seria „Wesołe wierszyki” K. Pawliszak

Seria „Wycieczkowo”

Seria „Bajeczki na wycieczki” i in.

WIEŚCI GMINY GIERAŁTOWICE nr 11/ 2013

W numerze 76 Wieści Gminy Gierałtowice z listopada 2013 można przeczytać relację z wyjazdu uczniów na Targi Książki
w Krakowie.

Przeglądaj Wieści Gminy Gierałtowice

ULUBIONE WIERSZE ZNANYCH POLSKICH PISARZY

Pod takim hasłem w dniu 14.05 2014 odbył się kolejny konkurs dla klas III. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania wierszy pisarzy polskich, rywalizacja pomiędzy klasami oraz dobra zabawa. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z tekstami wierszy, układali puzzle oraz wiązali węzełki na czas. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja sportowa, w której mogli wziąć udział pozostali uczniowie. Dzieci dały z siebie wszystko starając się jak najlepiej wykonać swoje zadanie. Po zakończonej rywalizacji drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki dla swojej klasy.

Klasyfikacja:
I miejsce- klasa III a
II miejsce- klasa III b

SPOTKANIE Z PROFESOREM ZBIGNIEWEM KADŁUBKIEM

22 maja członkowie Koła Dziennikarskiego wzięli udział w spotkaniu z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem , tłumaczem, eseista, autorem wielu książek m.in. „Listów z Rzymu”, którą napisał w gwarze śląskiej. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat mitów oraz ich znaczenia w literaturze i życiu czytelników. Spotkanie odbyło się z w Urzędzie Gminy z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej i zapoczątkowało cykl spotkań z osobistościami literatury.


 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W dniach 23-26 października 2014 Kraków kolejny raz gościł pasjonatów dobrej książki. W nowoczesnych halach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków swoje stoiska zaprezentowali wydawcy z różnych zakątków świata: Austrii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szkocji, Syrii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Na targach pojawiły się również osoby znane naszym uczniom z telewizji i pierwszych stron gazet oraz autorzy książek dla dzieci i nie tylko. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z grami planszowymi, gdzie na miejscu można było spróbować swoich sił w minirozgrywkach.

Dziękujemy Radzie Rodziców za opłacenie biletów wstepu na wystawę.


Październik- Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Zrób sobie przerwę od telewizora,

odejdź na dłużej od monitora,

bo w bibliotece na Ciebie czeka

książka – prawdziwy przyjaciel człowieka!

Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.

Co właściwie oznacza wyraz „biblioteka”?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, atheke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych.
Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Pamiętaj, że w bibliotece możesz:

– wybierać i wypożyczać książki

– czytać czasopisma

– wyszukiwać informacje

– myśleć

– mieć spokój

– uśmiechać się 🙂

W naszej szkole z tej okazji uczniowie na lekcjach plastyki oraz techniki wykonali prace plastyczne. Wykorzystując różne materiały oraz dowolną technikę powstały wizje
bibliotek „nie z tej ziemi.”


Kiermasz Książki

W październiku i w listopadzie 2014 r w szkolnej bibliotece odbył się kolejny Kiermasz Taniej Książki. W ciągu kilku tygodni trwania kiermaszu można było kupić bajki i baśnie dla najmłodszych, albumy i encyklopedie przyrodnicze, techniczne, kolorowani, komiksy itp. Ze sprzedaży książek uzyskaliśmy rabat w wysokości 100 zł, za który otrzymaliśmy książki dla najmłodszych oraz lektury do szkolnej biblioteki oraz dwa zestawy kręgli. Kręgle przekazaliśmy dzieciom z naszego przedszkola.
Dziękujemy za udział w kiermaszu!

ksiazka

 Wybory Książek

W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

Do końca marca 2015 r. w szkołach organizowane będą Wybory Książek. W ustalonym przez szkołę dniu uczniowie wrzucą do urn karty do głosowania, gdzie wpiszą tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie.

Na podstawie sprawozdań sporządzone zostaną wyniki i przekazane pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

(źródło: Biblioteka w szkole)

Logo

Książki naszych marzeń

W grudniu nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, którego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania książek. Co zrobić aby dzieciaki częściej odwiedzały szkolną bibliotekę? Nic trudnego – wystarczy nakręcić dowcipny film o książkach marzeń , dokonać wyboru książek, które chciałyby przeczytać i wysłać do Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Tak właśnie zrobiło ponad 1000 szkól polskich, a wśród nich i nasza szkoła. Konkurs pokazał, że uczniowie są kreatywni, mają poczucie humoru, wyobraźnię i chcą czytać.

A więc… „nakręćmy się” na czytanie!

Obejrzyj film

dyplom

 Konkurs Czytelniczy „Kto czyta żyje wielokrotnie”

W dniu 25.02.2015 odbyła się kolejna edycja konkursu pięknego czytania „Kto czyta , żyje wielokrotnie”. Adresatami współzawodnictwa byli uczniowie z klas II i III naszej szkoły.
Głównym celem konkursu jest przede wszystkim motywowanie do czytelnictwa, rozbudzanie pasji czytania oraz doskonalenie umiejętności wyraźnego i wyrazistego czytania głośnego, a także kształtowanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania.
Uczniowie czytali tekst ulubionej książki oraz fragmenty nieznanego tekstu. Oceniano m.in. dykcję, intonację, modulowanie głosu. Technika pięknego czytania to nie lada wyzwanie, ale uczniowie udowodnili, że są prawdziwymi mistrzami.

I miejsce- Karol Szołtysek IIIa
II miejsce- Dorota Gonsior IIa

Wyróżnieni uczniowie otrzymali książki, natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


 Zachęcamy do czytania!- wystawa prac plastycznych

W związku z Ogólnopolskimi Wyborami Książek uczniowie naszej szkoły na lekcjach plastyki oraz zajęć technicznych wykonali plakaty zachęcające do czytania książek. Prace, wykonane różnymi technikami, można było zobaczyć na wystawie.


Podsumowanie akcji Ogólnopolskie Wybory Książek

Trwa debata na temat zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz na temat wyboru książek, które powinny być dostępne w bibliotece szkolnej.

„Biblioteka w szkole” przeprowadza ogólnopolską akcję „Wybory książek” i proponuje do wzięcia udziału w niej wszystkim bibliotekom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Patronat nad akcją objęła również Minister Edukacji Narodowej J. Kluzik-Rostkowska.

Nasza szkolna biblioteka również włączyła się w przedsięwzięcie „Ogólnopolskie Wybory Książek” w celu poznania zainteresowań czytelniczych naszych uczniów.
Cele akcji:
• poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
• dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.
• promocja czytelnictwa,
• promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym,
• kształtowanie postaw obywatelskich,
• popularyzacja zasad wyborów.

Uczniowie klas I – VI w dniach 5 – 11 03. 2015 również oddali swoje głosy na ulubione książki. Sprawozdanie wraz z dokumentacją zdjęciową zostały przesłane do redakcji „ Biblioteka w szkole” i zostaną udostępnione Ministerstwu Edukacji Narodowej.
Dziękuję wszystkim wychowawcom klas oraz uczniom za włączenie się do akcji.

Szczegółowe wyniki wyborów kl.1-3

Szczegółowe wyniki wyborów kl.4-6

Małgorzata Socha


Konkurs Kulinarny

W dniu 25.03. 2015r w szkole miał miejsce Konkurs Kulinarny „Jem zdrowo – żyję zdrowo”. Uczniowie klas IV – VI rozwiązywali test na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Musieli między innymi znać skład mizerii i pierogów ruskich, wiedzieć skąd pochodzi ryba po grecku, ile kalorii powinien spożywać nastolek oraz o czym mówi współczynnik BMI.

Nagrody ufundował Samorząd Uczniowski.

I miejsce Wiktoria Nocoń VIa oraz Martyna Cybulska Vb

II miejsce Wiktoria Wawrzynek VI b

III miejsce Oliwier Nowak Va

 Gratulujemy!

Zdjęcia z konkursu


„Kto słucha- nie błądzi”- dziennikarze w redakcji Radia eM w Katowicach

8.04.2015 r. członkowie Koła Dziennikarskiego gościli w Instytucie „Gość Media” w Katowicach. Sa to połączone redakcje Gościa Niedzielnego oraz Radia eM. Radio to regionalna i katolicka rozgłośnia, która swoim zasięgiem obejmuje region śląski, opolski i małopolski. W ramówce Radia eM dominują programy społeczno-religijne, kulturalne, a także audycje publicystyczne oraz poradnikowe. Aktualne informacje z życia Kościoła, regionu, kraju i świata, wywiady z gośćmi – znanymi postaciami świata kultury, sztuki i życia publicznego, a także dobra muzyka to tylko niektóre z wielu pozycji programu. Naszym przewodnikiem był redaktor Sylwester Strzałkowski, który w ciekawy sposób zapoznał uczniów z tajnikami pracy dziennikarza radiowego. W czasie zwiedzania młodzi dziennikarze dowiedzieli się co to jest ZAIKS, ramówka, kaczka dziennikarska, prompter, news i in.


Warszawskie Targi Książki

15.05.2015 uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Warszawy na Targi Książki.
W dniach 14 – 17 maja w koronie Stadionu Narodowego zorganizowano po raz szósty Warszawskie Targi Książki. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wśród pozostałych organów i instytucji patronujących temu wydarzeniu wymienić należy m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bibliotekę Narodową, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i in.

Stoiska zachęcały do zakupów, rozmów z autorami książek oraz przeglądaniem ofert wydawniczych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Strefa komiksu oraz stoiska z grami planszowymi. Następnie w Sali Warszawa uczniowie wysłuchali wykładu pani Aliny Krzywiec „Maszyna do pisania – kreatywne pisanie z elementami dramy”. Kolejnym etapem wyprawy był objazd najciekawszych miejsc stolicy: Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim, Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Syrenka, Nike.

Jesteśmy Rycerzami Książki

15.06.2015 w bibliotece odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I na Rycerza Książki.

Uczniowie wybrali się w podróż do świata bajek gdzie wraz z Czerwonym Kapturkiem, Calineczką, Kotem w Butach i sierotką Marysią dowiedzieli się, co trzeba zrobić, aby zostać przyjacielem biblioteki. Po rozwiązaniu zagadek oraz poznaniu próśb i życzeń książki odbyło się uroczyste ślubowanie. Wszyscy uczniowie obiecali dbać i szanować książki oraz często odwiedzać szkolną bibliotekę. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz zakładki wykonane przez uczniów na zajęciach technicznych.

Artykuł Wieści Gminy Gierałtowice maj 2015 r.

IMG

 Konkurs plastyczny „Lubię czytać!”

W roku szkolnym 2014/2015 włączyliśmy się do realizacji programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Zapewnia on środki na zakup książek do bibliotek szkolnych. Z tej okazji w szkole odbyły się już dwa konkursy plastyczne dla uczniów klas I- III „Moja ulubiona postać z bajki” oraz „Popołudnie z książką – plakat zachęcający do czytania” dla klas IV – VI. Najmłodsi uczniowie pod okiem rodziców i wychowawców, a starsi z nauczycielem zajęć technicznych wykonywali prace według własnego pomysłu i wyobraźni. Spośród zgłoszonych ilustracji i plakatów, które dotarły do szkolnej biblioteki komisja konkursowa wybrała te najciekawsze. Oceniano pomysłowość i estetykę w wykonaniu pracy.

Wyniki:

Kl. I – III

I miejsce – Natalia Gąstoł kl.II b
II miejsce – Milena Marciniak kl. III a
III miejsce Karolina Nowak I c

Wyróżnienia:

Zuzanna Czech I a
Roksana Mozielowska I a
Wiktoria Pękała I a

Kl. IV – VI

Wyróżnienia:
Magdalena Smolnik Va
Daria Radwin Va
Marta Goldman VIb
Natalia Warmusz VIb
Agnieszka Jojko Va
Emilia Kurpanik Va
Jan Rożek Va
Julia Herdzina VI a
Wiktoria Golec VI a

Gratulujemy!


 Spotkanie z Marią Konopnicką

8.01.2016 klasa IIb wzięła udział w lekcji poświęconej twórczości Marii Konopnickiej. Celem spotkania było poznanie sylwetki pisarki i dorobku literackiego oraz zachęcenie do czytania jej książek. Utwory pisane przez Konopnicką były jednymi z pierwszych, które rozbudzały wrażliwość małego odbiorcy. Publikowane od 1884 były nowością w tej dziedzinie pisarstwa, ponieważ zawierały elementy fantastyki oraz żart spleciony z powagą. Zajęcia były doskonałą okazją do poznania Janka Wędrowniczka i Stefka Burczymuchy. Dzieci dowiedziały się „Co słonko widziało” oraz wysłuchały fragmentów książki „Sierotka Marysia i krasnoludki” oraz wiersza pt. „Zima”.


 Konkurs Czytelniczy „Kto czyta żyje wielokrotnie”

„Jaki piękny kwiat- westchnęła kobieta i ucałowała żółte i czerwone płatki. Wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki płatki się otworzyły…”

Z tekstem H.Ch. Andersena „Calineczka” 3.02.2016r zmierzyli się reprezentanci klas II i III w kolejnej edycji konkursu czytelniczego „Kto czyta – żyje wielokrotnie”. Celem konkursu było przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką, kształcenie umiejętności płynnego czytania, a także zachęcanie do szlachetnej rywalizacji. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze poprzez czytanie tekstu znanego oraz tekstu nowego. Ocenie podlegała płynność czytania, interpunkcja, dykcja oraz tempo. Każdy uczeń przeczytał wylosowany fragment tekstu najlepiej jak potrafił.

Wyniki:

I miejsce Marcin Marcol kl. IIIb
II miejsce Oliwia Tomaszewska kl. III C

Wyróżnienia:
Aleksandra Bogun IIb
Milena Marciniak IIIa
Jakub Czerkies
Agata Matuszek
Błażej Czech IIa
Roksana Grobosz IIa
Magdalena Steinke IIIb
Debora Kroczyk IIa

Gratulujemy!


Spotkanie z pisarzem Waldemarem Cichoniem

W ramach promowania czytelnictwa wśród społeczności uczniowskiej 16.03.2016 r. zorganizowano spotkanie autorskie z pisarzem Waldemarem Cichoniem. Zaproszony gość jest autorem pięciu książek stanowiących cykl przezabawnych opowieści o niesfornym kocie Cukierku oraz książki poświęconej historii Śląska „Zdarzyło się na Śląsku”. Pisarz w ciekawy i zabawny sposób opowiadał o tym, jak kot znalazł się w jego domu, dlaczego postanowił o nim pisać książki. Mówił również o tym jak się pisze, o trudnościach, które na swojej drodze spotyka pisarz i o twórczej wenie. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. Po spotkaniu uczniowie mogli zadawać pytania oraz zakupić książki z dedykacją i autografem autora.


W śwecie baśni Andersena

29.04.2016r odbył się konkurs literacko – czytelniczy dla kl. II. Celem konkursu pod hasłem „W świecie baśni Andersena” było przybliżenie twórczości baśniopisarza H.Ch. Andersena, poznanie treści wybranych baśni oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Dzieci odpowiadały na pytania związane z treściami najpopularniejszych baśni pisarza i rozwiązywały szarady literowe. Najwięcej emocji wzbudziła „Paczka dla przyjaciela”. Uczniowie w jak najkrótszym czasie musieli spakować paczkę, co w czasach zdominowanych przez piękne i kolorowe torebki okazjonalne wcale nie było łatwym zadaniem. Śmiech i dobra zabawa zdominowały zmagania literackie.

I miejsce kl.IIb
II miejsce kl.IIa

GRATULUJEMY!