„Nie jestem zupą pomidorową – nie każdy musi mnie lubić”
Lego książka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie LEGO KSIĄŻKA. Zadaniem było wykonanie z klocków LEGO lub podobnych postać lub scenkę z ulubionej książki. Uczniowie mieli okazję połączyć swoje pasje i kreatywność z czytaniem książek. Mogli pracować zespołowo lub indywidualnie. Książki widziane klockami Lego były pomysłowe, ciekawe i bardzo realistyczne.
Dziękujemy uczestnikom za udział w zadaniu. Wszyscy otrzymali LEGO DYPLOM i upominek.
„Kapelusz Pani Wrony” – wspólnie czytamy książkę
18.03 2024 bibliotekę odwiedziła klasa 1a, aby wysłuchać fragmentu książki D.Parlak „Kapelusz Pani Wrony”. Akcja książki toczy się między innymi w lesie, ogrodzie i na łące. Dzieci dowiedziały się, kim był Wystraszek, poznali niezwykłe małżeństwo bociana Mikołaja i żabki. Z zapartym tchem słuchali historii o zaginięciu kapelusza oraz w jaki sposób został odnaleziony. Oczami wyobraźni zobaczyli ogród, w którym zamieszkało Nic. Po przeczytaniu książki uczniowie uzmysłowili sobie, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń, odwaga oraz bezinteresowna pomoc innym.
Klimatyczna lekcja
26.02.2024 uczniowie kl. 4 uczestniczyli w lekcji poświęconej ochronie środowiska, klimatu i zagrożeniom ze strony człowieka dla przyrody. Na zajęciach zwrócono szczególną uwagę na problemy wynikające z zanieczyszczenia środowiska i podkreślono jak każdy człowiek może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Uczniowie wysłuchali informacji o tym jak stać się świadomymi i aktywnymi obrońcami naszej planety, jaki mamy wpływ na to, co dzieje się z klimatem i w jaki sposób planeta nas o tym informuje. W trakcie lekcji uczniowie poznali książki o ochronie zwierząt, lasów i rzek. Dużym zainteresowaniem cieszył się album pt. „Zdumiewająca przyroda. 1000 niszczących kataklizmów na ziemi”, „ Potęga żywiołów” J. Walkera oraz seria „Mali przyrodnicy” E.Bone , które zostały zakupione w ramach NPRCz.
Kocia szajka w szkolnej bibliotece
Podróżujemy z Nelą
W ramach NPRCz klasa 2a wzięła udział w projekcie czytelniczym, który był poświęcony książkom podróżniczym. Z Czesławem Centkiewiczem wybrali się na Grenlandię, gdzie poznali życie ludzi w krainie skutej lodem. Zobaczyli, w jaki sposób zdobywają pożywienie i jak zmagają się z naturą. Natomiast z Nelą wyruszyli w podróż po świecie. Dzięki jej reportażom dzieci mogły przeżyć niesamowite przygody. Uczniowie przeglądali książki z podróży na różnych kontynentach, które przynieśli z domu oraz odnaleźli na bibliotecznych regałach. Na zakończenie obejrzeli film poświęcony Neli i jej książce „Nela w Krainie kangurów”.
Zakupy zrobione!
W ramach NPRCz 2021 – 2025 zakupiono książki do szkolnej biblioteki. Dzięki uzyskanym środkom na biblioteczne regały trafiło ponad 500 książek przygodowych, historycznych, bajek i baśni, pedagogiczno – psychologicznych, lektur i in. Wszystkie zakupione egzemplarze znalazły już swoje miejsce na półkach i czekają na czytelników.
Zachęcamy do wypożyczania naszych nowych zbiorów!
Wzorowi czytelnicy
Koniec I semestru to czas podsumowań. Najlepsi czytelnicy z klas I – VIII zostali wyróżnieni za wzorową postawę czytelniczą w semestrze. Każdy uczeń otrzymał pamiątkową plakietkę. Czytelnicze odznaki zostały zakupione ze środków NPRCz. Mamy nadzieję, że w czerwcu do wyróżnionych dołączą kolejni.
Dziękujemy i zapraszamy do czytania!
Spotkanie z Markiem Szołtyskiem
„Tajemnica zaginionych zapasów”
29.09.2023r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas drugich wzięli udział w realizacji projektu, którego celem było zaznajomienie z życiem wiewiórek i ich wpływem na rozwój lasu. Uczniowie wysłuchali wiersza Dominiki Gałki „ Tajemnica zaginionych zapasów”. Następnie wykonywali zadania związane z treścią utworu. Podsumowaniem działań były własnoręcznie zrobione odznaki „Wspaniałego leśniczego” dedykowane roztargnionej i sympatycznej wiewiórce.
Czas na czytanie
Czas na czytanie!
Biblioteka została wyposażona w miękkie i wygodne pufy, które pomogły stworzyć przyjazne miejsce do wspólnego czytania, rozmów i odpoczynku.
Uczniowie docenili wygodne siedziska spędzając w bibliotece szkolnej każdą wolną chwilę, oczywiście z książką w ręce.