Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”
Pasowanie na Rycerza Książki uczniów klas pierwszych
Jak co roku w maju w szeregi czytelników przyjęto uczniów klas pierwszych. Dzieci udowodniły, że znają wszystkie litery, potrafią czytać i opowiadać. Wykazali się znajomością baśni i bajek oraz bezbłędnie rozwiązywali zagadki. Następnie złożyli uroczystą przysięgę książce. Obiecali, że będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki i korzystać z rad i wiedzy zawartej w wypożyczonych przez nich książkach.
Gwiazdeczki w szkolnej bibliotece
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Czytanie dla pokoju
Jak co roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej oraz jej działań na rzecz czytania książek. Tegoroczne hasło „ Czytanie dla pokoju” zachęciło nas do sięgnięcia po książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Autor książki opowiada o niezwykłej przyjaźni niedźwiedzia brunatnego z polskimi żołnierzami. Z książki dowiemy się jak niedźwiedź, który otrzymał imię Wojtek zostanie prawdziwym żołnierzem i jak z polskimi żołnierzami przejdzie szlak wojenny z Azji przez Afrykę do Europy. Z Wojtkiem również będziemy podróżować przez pustynię, odwiedzimy szpital dziecięcy i popłyniemy okrętem. Książka zawiera prawdziwe zdjęcia i zabawne ilustracje, co powoduje, że książkę czyta się jednym tchem.
Baśniowe popołudnie z Andersenem
Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805r w najbiedniejszej dzielnicy Odense, miasta, które, znajduje się na wyspie Fionii, w samym sercu Danii. Andersen jest autorem najpopularniejszych baśni na świecie: Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Księżniczka na ziarnku grochu, Mała syrenka, Słowik itp.
Książki Andersena to najlepszy sposób na jesienne i zimowe wieczory.
Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został 25.11 2002r. w 100 rocznicę powstania zabawki, choć historia jej powstania jest znacznie dłuższa. Mimo różnorodności innych zabawek, pluszowy miś wciąż jest ukochany przez dzieci na całym świecie. Misie stały się bohaterami bajek oraz filmów. Również i w naszej szkole 24.11 i 25.11 ta sympatyczna przytulanka grała główną rolę. W wykonaniu młodych i zdolnych aktorów z Kółka teatralnego zobaczyliśmy przedstawienie pt. „Miś Krzyś, co nie chciał spać dziś”. Następnie nagrodzono uczestników konkursu plastycznego „Mój przyjaciel Miś”. Ale to nie wszystko. Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę – misiową fotościankę. Zabawy było, co nie miara! Natomiast w szkolnej bibliotece najmłodsi uczniowie zmagali się z misiowymi zagadkami. Mamy nadzieję, że to radosne spotkanie z ulubieńcem dużych i małych zostanie w pamięci na długo.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Każdego roku 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką jest Janina Porazińska, pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data obchodów głośnego czytania to również dzień urodzin wybitnej pisarki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. W rolę czytających wcielają się nauczyciele, rodzice, starsi koledzy. Dzieci mogą podejrzeć pracę bibliotekarza, zobaczyć jak zbudowana jest książka i dowiedzieć się kim jest ilustrator.
Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Dzień Głośnego Czytania i przypadający cztery dni wcześniej Światowy Dzień Serca to doskonała okazja do czytania z sercem i o sercu. Młodsi czytelnicy poszerzyli wiedzę na temat serca, dowiedzieli się, jak dbać o własne zdrowie i dlaczego, w jakich książkach szukać przydatnych informacji. A wszystko to za sprawą Samorządu Uczniowskiego i teatrzyku Kamishibai oraz lekcji informatyki i plastyki.