Akademia Odkrywcy im. Tony Halika

AKADEMIA ODKRYWCY im. Tony Halika 

to cykl spotkań ze znanymi odkrywcami i naukowcami. W czasie pokazów i warsztatów młodzi odkrywcy poznają świat z „pierwszej ręki”, odkrywając jego różnorodność kulturową i geograficzną. Wspólnie z wykładowcami uczestnicy odwiedzą wszystkie kontynenty, poznając zwierzęta i rośliny, kulturę i zwyczaje, zabytki i ciekawostki, egzotyczne eksponaty, opowieści o przygodach i odkryciach. Miejmy nadzieję, że udział w zajęciach zmotywuje uczestników do nauki języków obcych i do samodzielnego odkrywania świata.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Wyprawa na koniec świata

Na kolejną wyprawę zabrał nas pan David Kaszlikowski, fotograf, operator kamery i alpinista. Organizator wielu – często „pierwszych polskich” wypraw wspinaczkowych. Autor nowych dróg na dużych górskich ścianach. Pan Kaszlikowski opowiadał nam jak zorganizować wyprawę na koniec świata i jak przeżyć dwa tygodnie wisząc na kilometrowej skalnej ścianie. Mogliśmy też zobaczyć dziewicze góry, których jeszcze nikt nie zdobył. W czasie spotkania obejrzeliśmy najciekawsze sprzęty do wspinaczki górskiej, poznaliśmy ich nazwy i zastosowanie.

Kolumbia – tam gdzie kawa rośnie w ogrodzie

Kolejne spotkanie Akademii Odkrywców poprowadziła Claudia Cardenas, urodzona w sercu kolumbijskich Los Lianos pasjonatka podróży i wytrawny żeglarz. Realizuje wyprawy w nieznane zakątki Ameryki Południowej, gdzie dociera do żyjących pierwotnie Indian. Pani Claudia zabrała nas w podróż do egzotycznej Kolumbii. Odwiedziliśmy równiny Los Lianos, gorące Wybrzeże Karaibskie i wysokie szczyty Andów. Poznaliśmy największego kuzyna chomika a także mogliśmy zobaczyć jak rośnie kawa i kakao.

Akademia Odkrywców

Na pierwszym spotkaniu Akademii Odkrywców gościliśmy panią Małgorzatę Zdziechowską, dziennikarkę, która od lat jest zaangażowana w obronę dzikich zwierząt. Autorkę książek przyrodniczych, która pracowała jako wolontariusz w sierocińcach dla dzikich zwierząt. Pani Gosia zabrała nas w podróż po niezwykłym świecie zwierząt. Dowiedzieliśmy się które zwierze jest najgłośniejsze, jak śpi żyrafa i kto zwycięży w biegu na 100 metrów – najszybszy człowiek świata Usain Bolt czy gepard. Warsztaty uzupełniały ciekawe prezentacje multimedialne, zajęcia praktyczne i zabawy.

Spotkania przyrodnicze z Afryką

Kolejne spotkanie w ramach Klubu Odkrywców poprowadził pan Robert Gondek, podróżnik i fotograf. Zafascynowany Afryką odwiedził już 17 krajów tego niezwykle zróżnicowanego kontynentu. My razem z panem Robertem odwiedziliśmy Tanzanię, Gabon, Nanibię, Burundię, Botswanę, Rwandę, Etiopię i Ugandę. W oparciu o zdjęcia i filmy poznaliśmy wiele afrykańskich zwierząt a opowieści o zwierzętach przeplatane były ciekawymi informacjami na temat państw w których poszczególne zwierzęta żyją. Nauczyliśmy się również kilku słów w języku suahili.

Japonia – kraj kontrastów

Tym razem odwiedziła nas pani Agnieszka Stryczek, podróżniczka która odwiedziła już 90 państw. Nas zabrała do Japonii. W czasie prelekcji poznaliśmy nowoczesną Japonię i tę historyczną z czasów samurajów. Dowiedzieliśmy się co je Japończyk i w co się bawi. Obejrzeliśmy hotel kapsułowy i najszybszy pociąg świata.

ROK SZKOLNY 2015/2016

Misja Afryka

Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Odkrywcy im. Tony Halika poprowadził dziennikarz i podróżnik pan Tomasz Grzywaczewski. Opowiedział nam o pracy misjonarzy w Afryce. W trakcie naszej podróży odwiedziliśmy Egipt, gdzie w kairskiej dzielnicy obrazy Maryi przeplatają się z półksiężycami, Sudan – krainę leżącą na pograniczu muzułmańskiego kręgu cywilizacyjnego i chrześcijańsko – pogańskiej „czarnej Afryki”, Ziemie Mahdiego, tego samego o którym pisał Henryk Sienkiewicz w „Pustyni i w puszczy”.
Kolejnym krajem, który odwiedziliśmy był Mozambik, piękny kraj, życzliwi ludzie żyjący w skrajnym ubóstwie w państwie targanym wewnętrznymi konfliktami. Misjonarze w tych krajach pomagają ludności w wielu problemach życia codziennego.

Wielcy odkrywcy- czy mamy cos jescze do odkrycia?

W świat wielkich odkrywców zabrał nas Robert „Robb” Maciąg. Podróżnik i autor książek, na rowerze przejechał ponad 22 tysiące kilometrów przez 19 krajów. Odwiedził Chiny, Azję Centralną, Iran, Pakistan, i Indie.
To była lekcja geografii i historii nie tylko o Krzysztofie Kolumbie, Vasco Da Gamma czy Marco Polo, ale postaciach tak mało znanych jak Benedykt Polak, który wędrował po Azji przed Marco Polo czy Kazimierz Nowak, który objechał Afrykę dookoła na rowerze i wielcy polar nicy Scott, Amundsen i Shakelton. Poznaliśmy wpływ wielkich odkryć geograficznych na Amerykę i Europę. Dowiedzieliśmy się, że dzięki odkrywcom możemy dzisiaj zajadać czekoladę, popcorn i frytki.

Namaste Indie

Pani Kasia Mazurkiewicz zabrała nas w egzotyczną podróż do północnych Indii – kraju maharadżów, złotych świątyń, pływających domów i pustyń. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda pole ryżowe, plantacja herbaty. Poznaliśmy zwierzęta żyjące w Indiach – jedne czczone inne wykorzystywane do ciężkiej pracy. Dowiedzieliśmy się dlaczego koniecznie należy się wykąpać w Gangesie.

Korona Ziemi

Korona Ziemi to nie lada wyzwanie, które ma za sobą tylko 20 Polaków. My zaliczyliśmy ją słuchając opowiadań podróżniczki i miłośniczki gór pani Moniki Witkowskiej. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się nazwy najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Poznaliśmy zwierzęta, które tam żyją i ludzi, którzy tam żyją. Nasza podróż wiodła przez lodowce, bagna i różne typy lasów. Dowiedzieliśmy się też jaki sprzęt jest potrzebny, aby bezpiecznie zdobywać góry.

ROK SZKOLNY 2014/2015

Ameryka Indiańska

Amazonia

Tropikalne zwierzęta…leniwe jak leniwce…albo szybkie jak jaguar-poznaliśmy je. Rośliny pochłaniające zwierzęta, zwierzęta uzależnione od roślin! Na każdym kroku kryje się tajemnica… Świat przyrody Ameryki Południowej jest wyjątkowy i bardzo różni się od przyrody jaką znamy w Polsce. Poznaliśmy ich zwyczaje i zobaczyliśmy jak żyje się w tropikalnym lesie zwierzętom i ludziom. Głównym tematem prezentacji były ssaki z Ameryki Południowej i ich wyjątkowe zwyczaje. Dowiedzieliśmy się również, jak radzić sobie w tropikalnym lesie, jakie czekają nas tam niespodzianki i niebezpieczeństwa.

Naszym gościem była pani Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współorganizatorka i uczestniczka ekspedycji na Tramén Tepui w Wenezueli, podczas której odkryła nowe gatunki tropikalnych motyli. Aktualnie doktorantka w Wenezuelskiem Instituto Venezolano de Investigaciones.

Do szkoły pod górkę – dzieci z himalajskich szlaków

Czy w Himalajach dzieci grymaszą przy jedzeniu? Jakie noszą fryzury i jak wygląda ich szkoła? Czy w Himalajach latem jest śnieg? Czy łatwo spotkać Yeti? Jak wygląda jak? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała pani Katarzyna Mazurkiewicz – podróżnik, fotograf i przewodnik trekingowy po Himalajach.

Afryka wcale nie taka dzika czyli podróż przez Czarny Ląd – spotkanie z podróżniczką panią Moniką Witkowską

Jaka naprawdę jest Afryka? Ciekawa! W trakcie spotkania przemierzyliśmy różne kraje Czarnego Lądu, obserwując zmieniające się niczym w kalejdoskopie krajobrazy i dowiadując się jak żyją tamtejsi mieszkańcy. Odwiedziliśmy plemiona Tuaregów, Mursi, Kikujów, Masajów, Buszmenów i Himbów poznaliśmy ich zwyczaje, dowiedzieliśmy się co jedzą, jak się ubierają, zobaczyliśmy jak spędzają czas tamtejsze dzieci. Była też szansa aby poznać legendę o baobabie, dowiedzieć się dlaczego tak trzeba uważać na hipopotamy, wyjaśnić co to jest ugali, matatu i dala dala. Wspólnie też zastanawialiśmy się, czy świat może Afryce jakoś pomóc.

Madagaskar- z wizytą u króla Juliana

Ostatnią podróż odkrywcy z Akademii im. Tony Halika odbyli na Madagaskar wraz ze specjalistą od Czerwonej Wyspy Arkadiuszem Ziembą. Nasz gość większą część roku spędza na Madagaskarze. Ta piękna wyspa zafascynowała słuchaczy. Piękna przyroda i ciekawe zwierzęta oglądane na zdjęciach robiły wrażenie. Najbardziej podobały nam się lemury i kameleony. Madagaskar to bardzo biedny kraj tak więc nic tam się nie marnuje. Dzieci same sobie robią zabawki wykorzystując różne materiały i odpady w ten sposób wszystko podlega recyklingowi. My mieliśmy także okazję sprawdzić jak jeździ się na malgaskim rowerze.