Otyłe dziecko: 12 zasad odchudzania

Nadwaga, a z czasem otyłość u dzieci, w 95 procentach przypadków są efektem tylko i wyłącznie przekarmiania oraz niedostatku ruchu. Odchudzanie dziecka nie polega na stosowaniu diety a na stopniowej zmianie zwyczajów żywieniowych całej rodziny. Jakie zasady ułatwią ci odchudzenie otyłego dziecka?

Dlaczego ważne jest odchudzanie otyłych dzieci? Bo otyłe dzieci mają problemy nie tylko z rówieśnikami, ale przede wszystkim ze zdrowiem – zbyt wysoki cholesterol, nadciśnienie, miażdżyca, przeciążone stawy, to tylko niektóre dolegliwości wywołane przez otyłość.

Odchudzanie otyłego dziecka: zasady

 • Nie podawaj dziecku suplementów diety sprzyjających utracie masy ciała, nie wprowadzaj diet odchudzających.
 • Dzieciom do 7. roku życia nie ograniczaj kaloryczności posiłków. Utratę masy ciała można osiągnąć poprzez zmianę jakości jedzenia (mniej tłuszczu i cukru) i zachęcanie do większej aktywności fizycznej.
 • Dziecko powinno jeść 4–5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Uczeń powinien dostać do szkoły drugie śniadanie. W każdym posiłku powinny się znaleźć warzywa lub owoce.
 • Błonnik podawaj w postaci warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, np. razowego pieczywa.
 • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia tego, czego nie lubi. Nie serwuj mu potraw dietetycznych, gdy reszta domowników je smażone kotlety. To stawia je na marginesie rodziny. Zmień menu dla wszystkich
 • Wyklucz z posiłków tzw. ukryte kalorie (majonez w sałatkach, tłuszcz do polewania warzyw, śmietany w zupie).
 • Podczas jedzenia dziecko nie powinno oglądać telewizji, ponieważ zajęte śledzeniem bajki zjada więcej, niż potrzebuje.
 • Jeśli dziecko zjadło posiłek i prosi o dokładkę, warto chwilę odczekać. Potrzeba ok. 20 minut, by do mózgu dotarł sygnał, że organizm jest nasycony. Dlatego zachęcaj dziecko do wolnego jedzenia i dokładnego gryzienia pożywienia.
 • Zachęcaj do picia wody między posiłkami. Soki rozcieńczaj wodą, a cukier do słodzenia herbaty zastąp stewią, ksylitolem lub syropem z agawy. Unikaj sztucznych słodzików (aspartam, acesulfam).
 • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że musi schudnąć, ale nie argumentuj, że będzie zdrowsze. Mów o ładnej sylwetce, szybkim bieganiu, pięknej skórze i włosach.
 • Nie wytykaj dziecku jego nadwagi. Nie nazywaj go pączuszkiem czy kochanym grubaskiem. Podkreślanie, nawet mimowolne, nadwagi dziecka wpędza je w kompleksy, obniża samoocenę.
 • Przed wyjściem na kinderbal podaj dziecku pełnowartościowy posiłek. To zmniejszy jego apetyt na chipsy czy słone paluszki.