Dzień Matki i książka

Dzień Matki sprzyja wspominkom, oglądaniu zdjęć rodzinnych i opowieściom o tym, „jak to było, gdy się pojawiłeś". Nostalgię warto sobie okrasić szczyptą humoru – w zestawieniu proponujemy trzy wzruszające, ale i zabawne książki o mamach, tatach i dzieciach.

"Moja mama, mój tata" Małgorzaty Swędrowskiej i Joanny Bartosik

dm1

„Moja mama, mój tata" prezentuje (nie)codzienne sytuacje, w których tytułowi członkowie rodziny dają z siebie wszystko! Nieważne, czy jest to gotowanie zupy (tata), pływanie (w wannie – to akurat mama), pocieszanie (tata) czy stawanie na rzęsach (mama). Choć tytuł sugeruje wyłącznie przesłanie rodzicielskie, nic nie stoi na przeszkodzie, by czytać „Moją mamę, mojego tatę" po swojemu: kolejne rozkładówki ukazują zarówno ciepło rodzinnej miłości, jak i niezależne, autonomiczne życie każdego z partnerów, którzy spotykają się na początku (okłada) i na końcu opowieści, tworząc narracyjną klamrę. Następujące po sobie sceny przełamują ponadto stereotypowe obrazy „kobiecych" i „męskich" zadań, wskazując na wartość współpracy i odpowiedniego dopasowania („Mój tata planuje / Moja mama buduje" czy „Moja mama mnoży / Mój tata dzieli").

„Matka Polka" Zuzanny Orlińskiej

dm2

Matkę Apolinarego – zdrobniale nazywanego Polkiem – trudno nazwać współczesną mamadżerką. Kuzyn Polka, jadający „zdrową, lekkostrawną żywność", zauważa, że jego ciotka „wiele by zyskała, gdyby nauczyła się lepszej organizacji czasu i przestrzeni". Tymczasem ona chodzi w trampkach i starych dżinsach, kiedy pracuje, zapomina o przygotowaniu kolacji, a pierogów nigdy nie robi jednakowych, „małych i równiutkich". Ale za to urządza Polkowi imprezę urodzinową, której program obejmuje spotkanie z piratami, walkę na pączki i ucieczkę przed nosorożcem; przyjaźni się z potworami z gry komputerowej; potrafi uratować syna przed zgubnym wpływem ogłupiających reklam telewizyjnych. Generalnie ogarnia. Polek to wie i docenia, przychodzi do niej z każdym problemem i dzieli się każdą radością.


"Jak oswoić Rysia?" Agnès de Lestrade i Marie Dorléans

dm3

Rodzicielstwo to wyzwanie. Stan, który wywraca do góry nogami dotychczasowe życie. Picturebook „Jak oswoić Rysia?" błyskotliwie i z humorem pokazuje drogę, jaką przechodzą świeżo upieczeni rodzice, gdy pod ich dach trafia dziecko – tutaj umownie nazwane Rysiem.
Kolejne rozkładówki to kolejne etapy doświadczenia rodzicielskiego, obfitującego w zdarzenia i jednocześnie rozciągniętego w czasie, bo przecież „minie wiele lat, zanim zdołacie się go [Rysia] pozbyć".

Najciekawsze książki dla dzieci z mamą w roli głównej:

• MIŁOŚĆ
• MAMA JEST TYLKO JEDNA, A TU MAMY.
• WSZYSTKIE.
• FILIP I MAMA, KTÓRA ZAPOMNIAŁA.
• JAK MAMA ZOSTAŁA INDIANKĄ
• MOJA MAMA.
• SUPER M.
• MAMA NA DIECIE.

Więcej informacji w linku

http://maliczytelnicy.pl/9-wspanialych-ksiazek-na-dzien-matki/

 

wykonanie strony internetowej: Everest Studio