Tajniki kosmetyki

 

28 lutego 2020r. grupa uczniów z klasy 7a i 7b wzięła udział w warsztatach chemicznych w Gliwickim Centrum Edukacji w Gliwicach. Szkoła ta wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Gliwicach od wielu lat organizuje dla uczniów spotkania pod hasłem „Tajemniczy świat chemii".
Po krótkim wprowadzeniu uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia. Otrzymali fartuchy ochronne, co wywołało nie lada sensację. Zapoznali się z instrukcjami BHP oraz metodami przeprowadzenia doświadczeń. Otrzymali mydła w określonych kolorach zapachach, a to wszystko za sprawą odpowiednich barwników i esencji zapachowych. Po wlaniu masy do foremek, mydełka miały ciekawe kształty: serduszka, muszelki, liście, itp.
Druga część doświadczeń polegała na otrzymaniu kremów. Uczniowie pod okiem starszych koleżanek z Technikum Analitycznego tejże szkoły otrzymywali emulsję, którą ucierali w zlewkach. Emulsje po utarciu dawały odpowiednie kremy o ciekawych zapach.
Wszystkie otrzymane produkty uczniowie jako pamiątkę mogli zabrać do domu, z czego bardzo się ucieszyli. Na zakończenie podziękowali prowadzącym za ciekawe zajęcia gromkimi brawami.
Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za prawdziwą lekcję chemii i liczymy na kolejne!

wykonanie strony internetowej: Everest Studio