Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

11 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzimy kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole z tej okazji odbyły się lekcje, pogadanki i debaty, powstała również okolicznościowa gazetka. O bezpiecznym użytkowaniu Internetu powinniśmy pamiętać jednak przy każdej okazji, gdy logujemy się do globalnej sieci.

64-o

11 wskazówek, które pomogą pozostać bezpiecznym podczas korzystania z komputera, smartfona czy tabletu
 1. Pomyśl dwa razy zanim coś udostępnisz w mediach. Sieci społecznościowe są świetne, aby utrzymać kontakt z ludźmi, których kochamy. Jednakże, powinieneś zawsze pomyśleć o tym, co publikujesz online. Szanuj prywatność innych osób i kontroluj informacje, które udostępniasz.
 2. Uważaj na gry online. Darmowe gry online często zawierają złośliwe oprogramowanie (ang. malware). Twoje dane osobowe są "opłatą", którą wnosisz, aby zagrać, więc nie rozdawaj swoich danych w zamian za kilka minut rozrywki.
 3. Unikaj otwartego WiFi. Otwarte sieci WiFi mogą być pułapką hackerską, aby ukraść Twoje dane, unikaj ich kiedy to możliwe!
 4. Twórz mądre hasła. Hasła są główną ochroną twoich kont. Powinieneś używać różnych haseł dla każdego konta i zmieniać je często; możesz skorzystać z zaufanych managerów haseł, aby łatwiej nimi zarządzać. Kiedy tylko to możliwe, używaj dwuetapowej weryfikacji (ang. 2FA, two-factor authentication).
 5. Sprawdź ustawienia prywatności. Zawsze sprawdź ustawienia prywatności twoich aplikacji. Jeśli jesteś proszony o niewymagane zezwolenia (na przykład aplikacja pogodowa prosi o twoje dane kontaktowe lub dostęp do aparatu), po prostu odmów.
 6. Poznaj swój SPAM i wyłudzające e-maile. Ostrożnie sprawdź każdy e-mail, który otrzymujesz. Możesz stać się celem SPAMu lub wyłudzających e-maili. Zwróć uwagę na adres poczty nadawcy i nigdy nie otwieraj załączników, jeśli nie jesteś pewien, że są 100% bezpieczne.
 7. Używaj antywirusa i firewalla. Oprogramowanie antywirusowe i zapory ogniowe (ang. firewalls) chronią twoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem czy atakiem hackerskim, więc zawsze miej je aktualne! Ale pamiętaj, jako że antywirus nigdy nie jest doskonały - zawsze pomyśl nim klikniesz w coś w sieci!
 8. Utwórz kopię twoich danych. Jak ważne są twoje dane? Wyobraź sobie, że twój komputer został skradziony albo gubisz smartfon. Żałowałbyś, że nie masz kopii danych, które właśnie przepadły?
 9. Bądź gotów na atak. Czy twoje konto zostało zaatakowane? Nie czekaj, działaj teraz! Zmień hasło, najszybciej jak możesz. Powiadom bank, jeśli atak wiąże się jakoś z informacjami o płatnościach.
 10. Wyloguj się. Zawsze upewnij się, że wylogowałeś się z konta, gdy korzystasz z publicznych urządzeń.
 11. http czy https? Zastanawiałeś się kiedyś nad różnicą pomiędzy http a https w pasku adresu strony? Litera "s" odpowiada za bezpieczeństwo (ang. s - secure), co znaczy, że połączenie jest szyfrowane. Jeśli nie widzisz "s", nie podawaj żadnych osobistych informacji, zwłaszcza do płatności.

 

wykonanie strony internetowej: Everest Studio