Jo jest Ślonzoczka! Jo kochom Ślonsk!

Uczniowie z opiekunami wybrali się w piątkowy wieczór do teatru Korez w Katowicach, by poznać wzruszającą opowieść Hanki w monodramie, w którym w główną i jedyną rolę wcieliła się znakomita Grażyna Bułka.
W spektaklu poznajemy historię leciwej już Ślązaczki, która ze łzą w oku wspomina swe życie. Opowieść zaczyna się przed pierwszą wojną światową. Jak wiele innych przekazywanych z pokolenia na pokolenie zawiera w sobie szczęśliwą miłość i zwykłą prozę życia, która przerwana jest powołaniem do wojska. Trudno rozgraniczyć, czy jest to opowieść o rodzinie, historii, polityce, narodach? Jedno tylko jest pewne, co wielokrotnie podkreśla Hanka – jo jest Ślonzoczka! Jo kochom Ślonsk!
Wszyscy byli poruszeni opowieścią Hanki-uczniowie i opiekunowie. Widownię spajało coś niezwykłego. Nie tylko łzy i wspólny śpiew, poczucie wspólnej historii, wspólnego losu. Jak wynika z relacji po spektaklu, w wielu zrodziła się chęć przeżycia podobnych wzruszeń na kolejnych przedstawieniach. Wyjazd utwierdził w przekonaniu, że nauczanie historii nie polega tylko na pisaniu notatek w dusznej sali lekcyjnej lecz na rozbudzaniu miłości do teatru, fascynacji odkrywaniem podczas wspólnych wyjazdów i wspólnym przeżywaniu emocji. To najcenniejsza lekcja do której nie trzeba nikogo przekonywać.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio