AFH na projekcji filmu o Legionach

Nastał dobry czas dla polskiego kina historycznego. Niedawno do kin trafił film o Piłsudskim w reżyserii Michała Rosy, wkrótce po nim na duży ekran wkraczają Legiony. Jest to produkcja widowiskowa. Dariusz Gajewski nie oszczędzał. Szarża ułanów pod Rokitną jest wspaniale ukazana. Nikt nie sili się tu na półśrodki. Polacy rzucają się w heroiczny bój z bolszewikami i choć logika podpowiada, że to nie może skończyć się dobrze, wygrywają. Straty po naszej stronie są wielkie i reżyser znakomicie to oddaje. Widz przeżywa klęskę postaci i trzyma kciuki za to, by część z nich przeżyła.

Film to epickie widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, bez wahania rzucających się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Uniwersalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach i dojrzewaniu do wspólnoty. Wielka historia jest tu tylko tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej. Uwikłani w nią są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. W filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król" (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.
Wyjazd stanowił kolejną propozycję w ramach Akademii Filmu Historycznego. Uczniowie poświęcają swój piątkowy wieczór, aby spędzić go w kinie, oglądając filmy historyczne. Świetna okazja, by zacieśnić więzi koleżeńskie i wyrobić nawyk chodzenia do kina. Wkrótce kolejny wyjazd, tym razem na film-Wojna o prąd. Główni bohaterowie to Thomas Edison i George Westinghouse.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio