Szkoła z Gierałtowic wyróżniona tytułem Szkoły Niepodległej

 

8 lutego 2019r. w budynku Sejmu RP w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia tytułu Szkoły Niepodległej. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Gierałtowic znalazł się w elitarnym gronie 214 szkół z całej Polski, których wnioski zaakceptowano. Warto nadmienić, iż do konkursu zgłosiło się 400 szkół z Polski i zagranicy.

Gala wręczenia certyfikatów została połączona z obchodami 100. rocznicy inauguracji Sejmu Ustawodawczego, pierwszego parlamentu niepodległej II Rzeczypospolitej. Z tej okazji zorganizowano konferencję naukową oraz otwarto wystawę „Dobro Rzeczypospolitej Prawem Najwyższym". Wśród znamienitych gości byli obecni marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu oraz nauczyciele, historycy i harcerze.
Na uroczystość została również zaproszona dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach Pani Urszula Cieślik, która odebrała certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu Szkoły Niepodległej.

Szkoła Niepodległej to konkurs dla szkół zorganizowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który objęło swoim patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Powstała specjalna platforma oraz aplikacja, dzięki której szkoły mogły rejestrować się w konkursie i wykonywać zadania w ramach pięciu ścieżek edukacyjnych.

Warto przypomnieć, iż w szkole opracowano i zrealizowano Program Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości, którego zwieńczeniem było otwarcie wystawy ze zdjęciami i dokumentami, odnoszącymi się do historii naszej gminy w okresie odzyskiwania niepodległości.

Projekt zostanie zakończony wydaniem albumu, w którym przedstawione będą najważniejsze działania podjęte w roku szkolnym 2018/2019, ogłoszonym przez Annę Zalewską Rokiem Niepodległej.


Zdjęcia zaczerpnięte z witryny Sejmu RP

https://photos.app.goo.gl/FdyyrsxkioQjTLku6

 

oraz film z konferencji naukowej „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919–1922)"
https://www.youtube.com/watch?v=RNEwneFFqzI&t=933s

wykonanie strony internetowej: Everest Studio