Skąd pochodzą dźwięki tej piosenki? – Lekcja w kinie

 

30 listopada dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w „Lekcji w kinie", która odbyła się w Centrum Jana Pawła II w Gliwicach. Była to lekcja łącząca multimedialne i interaktywne zajęcia połączone z projekcją filmu „Balerina inna niż wszystkie".
Podczas zajęć prowadzonych przez aktorkę, dzieci poznały tajniki sztuki filmowej, a wszystkie omawiane zagadnienia były bogato ilustrowane przykładami na ekranie. W trakcie lekcji o muzyce w filmach, dowiedziały się „Skąd są dźwięki tej piosenki". Poznały różnicę między piosenką a melodią. Dowiedziały się, kim jest kompozytor i jaka jest jego rola podczas tworzenia muzyki do filmu. Ponadto miały okazję zobaczyć jak wygląda praca tapera, który wystąpił w lekcji jako gość specjalny. Taper opowiedział jak dawniej wyglądały seanse filmowe i pokazał dzieciom, jak dobrać muzykę do niemych filmów. Uczniowie zapoznali się z wieloma instrumentami muzycznymi i słuchali muzyki z różnych zakątków świata, dzięki czemu poznali zwyczaje innych kultur. Dzieci uczestniczyły w quizach i zagadkach dotyczących piosenek i ulubionych bohaterów filmowych. Po lekcji obejrzały film, który tematyką nawiązywał do zagadnień poruszanych przez prowadzącą.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio