Wystawa z okazji 100-lecia odrodzenia państwa polskiego

11 listopada 1918 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano ekspozycję w oparciu o wystawę zatytułowaną „W drodze do niepodległości". Plansze edukacyjne przedstawiają trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz pierwsze lata budowania państwowości i utrzymania jej pomimo zagrożeń czyhających z każdej strony na młode państwo polskie. Każda plansza składa się z części graficznej i kalendarium. Część graficzną stanowią 3 zaaranżowane graficznie elementy: zdjęcie postaci, zdjęcie wydarzenia związanego z postacią oraz opis merytoryczny.

Na planszach przedstawiono Ojców polskiej niepodległości, jak Marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Haller, Roman Dmowski i słynny pianista Ignacy Jan Paderewski.
Wystawa zawiera w sobie wydarzenia skomplikowanego procesu kształtowania się państwowości polskiej począwszy od wybuchu I wojny światowej aż po rok 1924. Przez ten okres Polska musiała zjednoczyć w jedną całość trzy zabory z osobnym językiem, prawem, szkolnictwem, administracją i gospodarką. Eksponowanie wystawy stała się okazją do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas IV-VIII oraz oddziałów gimnazjalnych. O stronę graficzną ekspozycji zadbała pani Tatiana Kowalska.

Galeria

Film

wykonanie strony internetowej: Everest Studio