W Warowni Rycerzy Pszczyńskich

Wrzesień w życiu czwartoklasisty to bardzo ważny, a zarazem trudny miesiąc. Jednym z wyzwań, któremu muszą sprostać uczniowie klas czwartych jest zmierzenie się z nowymi przedmiotami, m.in. historią. Swoją przygodę z poznawaniem przeszłości czwartoklasiści rozpoczęli od podróży w czasie do średniowiecznego zamku. Wyruszyli do Warowni Rycerzy Pszczyńskich, gdzie oddali się przez kilka godzin rozrywkom w duchu dworu średniowiecznego. Dano im możliwość zatańczenia kilku średniowiecznych tańców. Każdy mógł poczuć się jak rycerz, założyć hełm, rękawice i potrzymać miecz. Księżna zamku pasowała śmiałków na rycerzy. Dziewczynki mogły zostać, chociaż przez chwilę, prawdziwymi księżniczkami. Wielką atrakcją był plac z smoczą huśtawką, piaskownicą z basztami, wieżą gajowego i labiryntem chatek. Ogromnym powodzeniem cieszyła się machina oblężnicza, z której można było zjechać na linie. Byli i tacy uczniowie, którzy dobrowolnie dali się zakuć w dyby. Podczas zabaw toczono bitwy, na szczęście tylko na poduszki. Dzieci mogły nauczyć się strzelać z łuku.

Zabawom towarzyszył śląski stwór Bebok, który mimo złowrogiego wyglądu bardzo przypadł wszystkim do gustu.

Utrwaleniu wiadomości miały służyć przygotowane karty pracy, z poleceniami związanymi z zamkiem średniowiecznym i jego mieszkańcami.

Celem pierwszego w roku szkolnym wyjazdy uczniów klas IVA, IVB, IVC i IVD było uświadomienie, iż poznawanie historii nie polega na uczeniu się na pamięć dat, lecz jest to wspaniała podróż, podczas której można wcielić się w rolę detektywa badającego przeszłość lub odkrywcy, który poznaje minione wydarzenia z różnych dziedzin życia.

Galeria

wykonanie strony internetowej: Everest Studio