Babsko robota-zajęcia w Muzeum w Gliwicach


Szósty raz z kolei uczniowie udali się do Muzeum w Gliwicach, by uczestniczyć w zajęciach Śląsk na co dzień, Śląsk od święta. Temat zajęć brzmiał: Babsko robota – czyli czym zajmowały się na Śląsku kobiety.
Kobiety w śląskich rodzinach pełniły rolę porównywalną z menadżerką. Dbały o ogród, dom, zajmowały się dziećmi i ich wychowaniem, przygotowywały posiłki, dysponowały domowym budżetem. Pozornie schowane za autorytetem męża, w rzeczywistości to one dzierżyły ster w domu. Kobiety na Śląsku realizowały się zgodnie z zapożyczonym od Niemców powiedzeniem o trzech „K", które oznaczały: Kirche–kościół, Küche–kuchnia i Kinder–dzieci. Dziewczynki były przygotowywane do tych zadań od małego. Uczyły się pod okiem mamy i babci, wykonywania obowiązków domowych. Nie dysponowały sprzętem, który współcześnie wykorzystujemy codziennie, jak: pralki, zmywarki itd. Zatem dla przykładu, pranie trwało cały dzień i tradycyjnie było w soboty. Przy stałym braku pieniędzy wiele czynności wykonywano w domu, jak: szycie ubrań, malowanie lub wyszywanie strojów. Zimowe wieczory wypełniało skubanie gęsich piór, z których wykonywano poduszki. Musiały być ciepłe, gdyż zazwyczaj piec był tylko w jednej izbie.
Na Śląsku na kobiety spadały jednak i inne obowiązki, np. praca jako pielęgniarka. Był to zawód bardzo poważny, który wymagał wielu lat nauki i praktyki. Bycie szwesterą, jeszcze w połowie XX w. było dla Ślązaczki często szczytem kariery zawodowej. Dodatkowo szpitale zatrudniały tylko kobiety niezamężne, wymagając pełnego poświęcenia się wykonywanej profesji.
W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali prace plastyczne-makatki z wizerunkiem śląskiej kobiety.
Uczestnicy zajęć przekażą zdobytą wiedzę swoim kolegom i koleżankom, podczas zajęć prowadzonych w Izbie Regionalnej, znajdującej się w naszej szkole.

Przeglądaj zdjęcia

wykonanie strony internetowej: Everest Studio