Boże Narodzenie na Górnym Śląsku-zajęcia w Muzeum w Gliwicach

Czwarty raz uczestnicy projektu Śląsk na co dzień, Śląsk od święta wybrali się do Muzeum w Gliwicach, by poznać śląskie tradycje i zwyczaje. Tym razem spotkanie było poświęcone obchodom Bożego Narodzenia na Górnym Śląsku.
Uczestnicy zajęć mogli się dowiedzieć, jak święta Bożego Narodzenia przeżywali dawni mieszkańcy powiatu gliwickiego i jak śląskie zwyczaje z czasem zaczęły splatać się z tradycjami innych regionów naszego kraju, kiedy na fali powojennych migracji na Górnym Śląsku zaczęli się osiedlać mieszkańcy innych części Polski.
Prowadząca zajęcia pani Sonia Ogaza–Pietrończuk, wyjaśniła co to była betlyjka i czym różniła się od szopki krakowskiej. Młodzi etnografowie dowiedzieli się dlaczego Święta Bożego Narodzenia nazywano Godami, a choinkę goikiem.
Uczestnicy zajęć trafnie uzupełniali swymi odpowiedziami wykład prowadzącej zajęcia, co świadczy, iż zwyczaje i tradycje świąteczne są żywe w naszych rodzinach.
Na podkreślenie zasługuje pochwała, jaką została nagrodzona nasza grupa. Jak wyjaśniła prowadząca zajęcia, byliśmy jedyną grupą, która poprawnie odpowiedziała, że prezenty do śląskich rodzin przynosi Dzieciontko, a nie Św. Mikołaj.
W części warsztatowej dzieci wykonywały ozdoby świąteczne, jak to robiono w przeszłości, podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Ozdoby zawisną na choinkach klasowych lub w domach uczniów.
Zgodnie z założeniami projektu uczestnicy warsztatów poprowadzą zajęcia w klasach w grudniu i styczniu, opowiadając o świątecznych zwyczajach swym rówieśnikom.
Kolejne spotkanie w styczniu przebiegnie pod hasłem: Byfyj i spółka, czyli tradycyjne wyposażenie śląskiego domu.

Galeria zdjęć

wykonanie strony internetowej: Everest Studio