Lekcje historii w Izbie Regionalnej

Uczestniczki projektu Śląsk na co dzień, Śląsk od święta przeprowadziły zajęcia w kilku klasach poświęcone życiu dzieci w śląskich rodzinach z przełomu wieków.
W założeniach pomysłodawców uczestnicy warsztatów w Muzeum w Gliwicach mają stać się opiekunami Izby Regionalnej, istniejącej w naszej szkole od wielu lat. Po cyklu spotkań stały się ekspertkami z zakresu regionalizmu, które wcielają się w rolę przewodników, oprowadzających swych kolegów po Izbie Regionalnej, wprowadzając ich w magiczny świat dawnego Górnego Śląska. W tym miesiącu przewodniczkami zostały Wiktoria Henel oraz Marta Slupina z klasy VIIA.
Uczestnicy lekcji muzealnej poznali zwyczaje, przesądy i wierzenia związane z wychowywaniem dziecka od jego narodzin, poprzez chrzest, roczek, przyjęcie komunii, aż do osiągnięcia wieku dojrzałego. Dowiedzieli się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu przykrywano męską koszulą, a chłopca-damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku.
Każda lekcja składała się z części wykładowej oraz praktycznej w Izbie Regionalnej.

Już wkrótce kolejny wyjazd do Muzeum w Gliwicach, który zaowocuje serią lekcji prowadzonych w szkole przez uczestników warsztatów. Tym razem pod hasłem: Niech żyje nam górniczy stan, gdyż  będzie dotyczył zwyczajów górniczych. 

wykonanie strony internetowej: Everest Studio