Spotkanie z rycerzem

31 października 2017 r. w progi naszej szkoły zawitał przedstawiciel Bractwa Rycerskiego „Orengowie znad Górnej Odry" Pan Łukasz Konstanciak. Wizyta miała na celu podsumowanie wiedzy, którą uczniowie klasy III C zdobywali podczas zajęć lekcyjnych. Nasz gość przybliżył tematykę dotyczącą średniowiecza i tamtejszej kultury. 

Ta prężnie rozwijająca się grupa, powstała w celu rozpowszechniania i popularyzowania kultury oraz historii średniowiecza, poprzez rekonstrukcje strojów, obyczajów, rzemiosł oraz bitew tego okresu.

Bractwo zajmuje się odtwarzaniem kultury ludów z okresu wczesnego średniowiecza. Poza wyjazdami na rozliczne turnieje, bitwy a nawet wystawne uczty, organizują różne pokazy, mające na celu głównie przybliżenie widzom realiów wieków średnich, czego mieliśmy okazję doświadczyć. To była niezwykła podróż do epoki średniowiecza, uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści i z wielką radością przymierzali elementy zbroi rycerskiej. Uczniowie zapoznali się z kodeksem rycerskim i każdy dostał jego „kieszonkową” wersje, aby na co dzień stosować się do tych zasad.


KODEKS RYCERSKI
1.Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu.
2.Nigdy nie bądź tchórzliwy.
3.Bądź ambitny i podążaj do celu.
4.Przegrane bitwy znoś z honorem.
5.Bądź wzorem dla innych.
6.Szanuj ludzi wokół siebie.
7.Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń.
8.Bądź hojny dla ludzi w potrzebie.
9.Bądź wierny swym zasadom i ideałom.
10.Nie krzywdź słabszych.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio