Szkoła Podstawowa - Wydarzenia

Lekcje historii w Izbie Regionalnej

Uczestniczki projektu Śląsk na co dzień, Śląsk od święta przeprowadziły zajęcia w kilku klasach poświęcone życiu dzieci w śląskich rodzinach z przełomu wieków.
W założeniach pomysłodawców uczestnicy warsztatów w Muzeum w Gliwicach mają stać się opiekunami Izby Regionalnej, istniejącej w naszej szkole od wielu lat. Po cyklu spotkań stały się ekspertkami z zakresu regionalizmu, które wcielają się w rolę przewodników, oprowadzających swych kolegów po Izbie Regionalnej, wprowadzając ich w magiczny świat dawnego Górnego Śląska. W tym miesiącu przewodniczkami zostały Wiktoria Henel oraz Marta Slupina z klasy VIIA.
Uczestnicy lekcji muzealnej poznali zwyczaje, przesądy i wierzenia związane z wychowywaniem dziecka od jego narodzin, poprzez chrzest, roczek, przyjęcie komunii, aż do osiągnięcia wieku dojrzałego. Dowiedzieli się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu przykrywano męską koszulą, a chłopca-damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku.
Każda lekcja składała się z części wykładowej oraz praktycznej w Izbie Regionalnej.

Już wkrótce kolejny wyjazd do Muzeum w Gliwicach, który zaowocuje serią lekcji prowadzonych w szkole przez uczestników warsztatów. Tym razem pod hasłem: Niech żyje nam górniczy stan, gdyż  będzie dotyczył zwyczajów górniczych. 

Trzecioklasiści w kopalni Guido

15 listopada uczniowie klas trzecich odwiedzili kopalnię Guido w Zabrzu. Dzieci zjechały oryginalną windą górniczą czyli szolą 170 i 320 metrów pod ziemię, tam przekonały się, jak wyglądało górnictwo 160 lat temu i jak wygląda w XXI wieku. Podczas wędrówki dawnymi korytarzami zobaczyli min. XIX- wieczne stajnie końskie, kaplicę św. Barbary, czy 250-tonowy zbiornik na węgiel. Największą atrakcją była przejażdżka jedyną tego typu w Polsce elektryczną kolejką podwieszaną i pokaz kilkudziesięciotonowych maszyn górniczych. Wycieczka kończyła się w wyjątkowym pubie 320 metrów pod ziemią, gdzie uczniowie mogli odpocząć po wyprawie po kopalnianych chodnikach i kupić pamiątki.

I Dyktando Niepodległościowe „O historii po polsku!”

W odpowiedzi na zaproszenie Śląskiego Kuratorium Oświaty, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Lublińcu oraz Fundacji Zawsze Warto, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, aby upamiętnić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięli udział w I Dyktandzie Niepodległościowym „O historii po polsku!" Do pierwszego etapu konkursu, który rozgrywał się w szkołach, przystąpiło 1875 uczniów.W etapie finałowym, który miał miejsce w WOM-ie w Częstochowie, wzięło udział 45 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe województwa śląskiego i 46 uczniów z gimnazjum. Wśród finalistów znaleźli się uczeń klasy VII a – Dawid Piotrowski oraz uczniowie gimnazjum Szymon Szolc i Mateusz Dembia z klasy IIIA.

Z Osikowej Doliny - na choinkę

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w artystycznych warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego. Osikowe warsztaty są niebanalną formą nauki, rozwoju kreatywności i zdolności manualnych poprzez zabawę. Łączą edukację, tradycję, rękodzieło i ekologię. Odbywają się w Osikowej Dolinie w Koziegłowach. Wszystkie wyroby wykonane są technologią polegającą na ręcznym struganiu heblem drewna na bardzo cienkie wióry. To z nich poprzez wycinanie, wyplatanie, barwienie tworzone są niepowtarzalne kompozycje kwiatowe, ozdoby, dekoracje, biżuteria, świeczniki, lampy. Nasi uczniowie i nauczyciele wykonali bombkę i choinkę. Choć do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze daleko to już poczuliśmy atmosferę tego wydarzenia.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio