32 30 11 570
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
32 30 11 570
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
17 stycznia 2014 r. to dzień, w którym świętowaliśmy Jubileusz 80-lecia istnienia naszej szkoły. Mamy nadzieję, że udało nam się choć na chwilę ożywić wspomnienia, przypomnieć tych, którzy poprzez swoje ogromne zaangażowanie tworzyli karty historii szkoły. Wszyscy obecni na tej uroczystości – możemy stwierdzić, że wprawdzie zmieniali się nauczyciele i uczniowie, sale szkolne, rzeczywistość polityczna, ale nasza podstawówka pozostała niezmieniona – to miejsce, do którego wracamy ze wzruszeniem i refleksją, że „nic dwa razy się nie zdarza, i zdarzyć się nie może".
Przygotowanie Jubileuszu 80 - lecia Szkoły nie byłoby możliwe bez pomocy osób prywatnych, firm i instytucji.
Doceniając zrozumienie naszych potrzeb i życzliwą reakcję na prośbę o wsparcie, serdecznie dziękujemy sponsorom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by jubileusz stał się prawdziwym świętem szkoły i lokalnej społeczności.
Dziękujemy jednocześnie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy stale wspierają nas przy okazji organizacji różnych przedsięwzięć szkolnych i środowiskowych.
Z wyrazami szacunku - Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie
Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach
NASI DARCZYŃCY
APTEKA ŚW.BARBARY / LUCJAN I GABRIELA MATERA
HYDROBUD SP. Z O.O. CHORZÓW
GOSPODARSTWO ROLNE JOLANTA I MAREK BŁASZCZYK
J.J. ADAMCZYK S.C. HURTOWNIA WARZYW I OWOCÓW
HENRYK BRYZIK
TOMHAL / BERNARD TOMULA
WOLIMEX LIMANOWA
KPE METROPOLIS KATOWICE
PHU NOT POŻ II / ZBIGNIEW KACZMARCZYK
GRUPA MULTIPLAY
AUTO TRANS PIOTR JOJKO
SMOLNIK I WSPÓLNICY
P.W.P.H.U. STEIN METAL / TOMASZ KOZIK
KORAD / ILONA SADECKA
P.H.U.P. MARIA SZOŁTYSEK
ZRB JANICKI
ORZESKO-KNUROWSKI BANK SPÓŁDZIELCZY W KNUROWIE
GABINET WETERYNARYJNY / EUGENIUSZ APARTA
CHELMAR / KRZYSZTOF WIATEREK
JANUSZ I TERESA CZECH
STEFANIA TOMULA
VACAT KNURÓW/ MAREK SKOCZYLAS
SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH / ARTUR TOMICZEK
URZĄD GMINY W GIERAŁTOWICACH
RADA GMINY GIERAŁTOWICE
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GIERAŁTOWICACH
KÓŁKO ROLNICZE W GIERAŁTOWICACH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GIERAŁTOWICACH
RADA SOŁECKA W GIERAŁTOWICACH
RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GIERAŁOWICACH
LKS 35 GIERAŁTOWICE
KS GARDA
KLUB ABSTYNENTÓW „STOKROTKA”
CHÓR SKOWRONEK
ZWIĄZEK GÓRNOŚLĄSKI / KOŁO GIERAŁTOWICE
ZWIĄZEK EMERYTÓW i RENCISTÓW / KOŁO GIERAŁTOWICE
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości jubileuszowych
WIADOMOŚCI POWIATU GLIWICKIEGO nr 2/ 2014
80 lat minęło..- to tytuł artykułu poświęconego obchodom jubileuszowym w naszej szkole.
WIEŚCI GMINY GIERAŁTOWICE nr 1/ 2014
Miło nam poinformować, że numer 78 Wieści Gminy Gierałtowice zawiera obszerne sprawozdanie z uroczystości Jubileuszu 80- lecia Szkoły Podstawowej.
Przeglądaj Wieści Gminy Gierałtowice
80- lecie Szkoły to okazja do refleksji nad upływajacym czasem i wspomnień o osobach, które zostawiły trwały ślad na kartach historii gierałtowickiej podstawówki, a których już nie ma wśród nas.
Pani Jadwiga Czerniak - nauczycielka języka rosyjskiego, urodzona we Lwowie. Podczas działań wojennych ucieczką przez okno uratowała swoje życie. Kroki swoje skierowała do Polski.
Pani Czerniak była przemiłą, starszą panią lubianą przez uczniów. Ze względu na to, że nie należała do osób majętnych wszyscy starali się jej pomóc w miarę swoich możliwości m. in. przynosząc porąbane drewno na opał. W pamięci uczniów pozostała jako osoba ciepła, przyjazna młodym ludziom, serdeczna i zawsze uśmiechnięta.
Wspomina p. Gabriela Więcko (Dymarz)
W tamtych czasach języka rosyjskiego uczyła pani Jadwiga Czerniak. Była osobą, o której można powiedzieć „dusza-człowiek". Myślę, żeśmy Jej wtedy nie doceniali, a to dlatego, że uczyła języka, którego nie chcieliśmy się uczyć.
Pani Maria Szatyńska i Pani Jadwiga Czerniak, choć krańcowo różne, tworzyły swoisty duet, bez którego moja szkoła nie byłaby taka barwna.
Wspomina p. Janina Cicha-Rożek
Języka rosyjskiego i chyba geografii uczyła nas pani Jadwiga Czerniak. Nazywaliśmy Ją „Bukwą". Ubrana była zawsze w granatową, atłasową sukienkę z białym dużym kołnierzem, jak uczennica. Pamiętam, siadała zawsze na pierwszej ławce, w jednej ręce trzymała przegiętą książkę tłumacząc tekst. Nosiła charakterystyczną fryzurę – gładko uczesane włosy z krótko przyciętą grzywką. (...) W mojej pamięci pozostała jako dobra pani o życzliwym usposobieniu.
Wspomina p. Urszula Kaczmarczyk
Pan Edmund Kała –wychowawca młodzieży, nauczyciel techniki, plastyki. W latach 60-tych pełnił funkcję zastępcy Kierownika szkoły Podstawowej w Gierałtowicach, a po śmierci W. Mazurka 1967r. został jego następcą. Był bardzo dobrym, małomównym, spokojnym człowiekiem. Nie lubił publicznych wystąpień. Wszystkie spory i sprawy konfliktowe starał się rozwiązywać w pokojowy sposób. Nikogo nie skrzywdził, nie kłócił się z nikim, nigdy nie podnosił głosu. Dla wychowanków był łagodnym i wyrozumiałym ojcem.
Wspomina p. Elżbieta Porwoł (Lebek)
Pani Barbara Kościelny pracowała w naszej szkole w latach 70-ych i 80-ych. Była nauczycielką biologii i wychowawczynią klas. Prowadziła zajęcia koła biologicznego oraz szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Z zaangażowaniem wzbogacała zbiory i eksponaty pracowni biologicznej. Uchodziła za osobę bardzo spokojną i zrównoważoną.
Wspomina Barbara Sztejnbis (Herdzin)
Pani Barbara Kościelny zawsze była serdeczna i zawsze uśmiechnięta. Z ogromnym zaangażowaniem włączyła się do tworzenia pracowni biologicznej. W założonych akwariach można było zobaczyć różne odmiany rybek akwariowych i roślin. W klatkach buszowały świnki morskie, chomiki i myszki. Uczyła jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie przyrodnicze w najbliższym środowisku naturalnym. Na zawsze pozostanie w pamięci i sercach swoich wychowanków.
Wspomina p. Małgorzata Socha (Pyrek)
Pan Wiesław Magnor został powołany na dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Gierałtowicach w 1977r. Z wykształcenia był polonistą, ale w naszej szkole uczył wiedzy o społeczeństwie. Na lekcjach w przystępny sposób objaśniał uczniom struktury państwa, a także wpajał cechy dobrego obywatela i człowieka. Był wspaniałym pedagogiem, przełożonym i człowiekiem, łatwo zjednywał sobie sojuszników. Wśród pracowników, rodziców i uczniów cieszył się wielkim autorytetem, szacunkiem i zaufaniem.
Jako humanista kochał poezję, teatr, muzykę poważną, pasjonował się fotografią. Sam tworzył drobne utwory, w których odsłaniał swoją artystyczną duszę. Dbał o oprawę artystyczną imprez szkolnych. Zawsze zrównoważony i uprzejmy, był otwarty na wszystko, co nowe i piękne.
13 października 2013 odszedł człowiek o wielkim sercu, ale na zawsze został w naszej pamięci.
Wspomina p. Danuta Konarska
Pan Wilhelm Mazurek - kierownik szkoły w latach 1934-1967 cieszący się dużym autorytetem wśród mieszkańców wsi ze względu na swoją postawę w czasie powstań śląskich, gdy walczył o polskość Śląska.
Pan Mazurek pięknie grał na skrzypcach. Gdy szedł korytarzem szkoły uczniowie mówili „idzie talent". Bardzo to dyrektora denerwowało. A on naprawdę miał talent.
Wspomina p. Antoni Promny
Kierownik hodował gąsienice jedwabnika (dot. doświadczalnej hodowli jedwabnika). Chodziliśmy do niego całą klasą. Karmiliśmy gąsienice liśćmi morwy. Gdy larwy osiągnęły stadium kokonu, zbieraliśmy je do specjalnych pudełek. Pan Mazurek odwoził je do sklepu. Bardzo to lubiliśmy.
Wspomina p. Edeltrauta Kiszka
Pani Janina Musioł – nauczycielka matematyki, harcerka z zamiłowania. Osoba wymagająca, czasem surowa i bezkompromisowa, ale sprawiedliwa. Jako wychowawca klasy oddana swoim wychowankom całym sercem, zawsze zaangażowana „na maksa".
Wspomina p. Urszula Cieślik (Aparta)
Wspominając Janinę Musioł widzę nauczycielkę - wymagającą, ostrą matematyczkę, przed którą czuliśmy respekt, a lekcje matematyki zawsze wywoływały szybsze bicie serca.
Ale widzę też moją wychowawczynię - taką, z którą można było „konie kraść", która potrafiła umiejętnie skrócić dystans między sobą, a uczniami, która z zapałem prowadziła drużynę harcerska, której chciało się wyjeżdżać z uczniami na wycieczki, nawet kilkudniowe. Bardzo mi żal, że już nie ma jej wśród nas.
Wspomina p. Grażyna Płaszczyk (Pindur)
Panią Agnieszkę Pyrek wspominam niezwykle ciepło i jako nauczycielkę, i jako koleżankę z pracy. Potrafiła dostrzegać to, co w życiu ważne: wartości oraz drugiego człowieka, a swój zawód traktowała jako powołanie. Niezwykle skromna, prostolinijna, serdeczna, nigdy nie mówiła o nikim źle, ceniła szczerość, troszczyła się o dobre relacje międzyludzkie.
Umiała cieszyć się życiem i korzystać z niego, organizowała liczne wycieczki, ogniska pełne radości i śpiewu. Prężnie działała w harcerstwie, które okazało się jej żywiołem. Rozbudziła w swoich wychowankach ciekawość świata.
Wspomina p. Gabriela Więcko (Dymarz)
Pan Stanisław Staroń był nauczycielem języka rosyjskiego i wychowania technicznego. Prowadził też koło fotograficzne, do którego również należałem. Na tym kółku nauczyłem się podstaw fotografii i wywoływania zdjęć. Pamiętam, że w ramach tych zajęć często robiliśmy zdjęcia w terenie. Pan Staroń postarał się, aby szkoła zakupiła projektor do wyświetlenia filmów. Z gliwickiej wypożyczalni przywoził filmy i organizował w szkole seanse filmowe.
Wspomina p. Franciszek Pietroszek
Bardzo mile wspominam moją pierwszą wychowawczynię- panią Ernę Strąk. Zawsze była opanowana i spokojna. Podsuwała nam wiele ciekawych tematów lekcji. Zachęcała do rozmów. Pomagała nam zrozumieć wiele problemów. I co najważniejsze – doradzała jak sobie z nimi poradzić.
Wspomina Janusz Wawrzynek
Pani Maria Szatyńska - pochodząca z Krakowa nauczycielka języka polskiego oraz bibliotekarka. Autorka wielu wierszy, opowiadań i scenariuszy przedstawień. Wśród mieszkańców Gierałtowic cieszyła się ogromnym szacunkiem. Gierałtowickim dzieciom poświęciła całe swoje życie. Od 1936 roku w ciekawy, a czasami zabawny sposób prowadziła kronikę szkoły. Była pasjonatką swojego zawodu.
W pamięci absolwentów szkoły pozostała jako nauczycielka ostra i wymagająca. Konsekwentnie egzekwowała znajomości lektur. Do biblioteki oddawało się książkę przeczytaną. Biblioteka p. Szatyńskiej to była świątynia, do której wchodziło się z niepokojem i strachem. Ale za to miała świetną pamięć – znała wszystkich swoich wychowanków i ich rodziców.
Wspomina p. Łucja Aparta
Pani Teresa Tyszkiewicz cieszyła się szacunkiem i sympatią uczniów i nauczycieli. Zachęcała do poznawania historii Polski i świata w sposób niekonwencjonalny i ciekawy – inaczej niż lekcje prowadzone w sposób tradycyjny.
Wspomina p. Anna Ostrowska (Pyrek)
Pani Irena Wiechuła – nauczycielka przedmiotów ścisłych przede wszystkim fizyki i chemii.
Była założycielką sklepiku uczniowskiego pod patronatem SU (Spółdzielni Uczniowskiej). Ogromną wagę przywiązywała do organizowania wolnego czasu uczniom. Były to najczęściej wycieczki po najbliższej okolicy oraz dawnym powiecie rybnickim. Uczniowie pod jej opieką brali udział w wielu rajdach pieszych kończących się zdobyciem pamiątkowego dyplomu oraz nagród rzeczowych.
Wspominała ś.p. Agnieszka Pyrek
Kalendarium najważniejszych wydarzeń |
|
1933 |
oddanie do użytku nowego 2-piętrowego budynku szkoły, który został wzniesiony na terenie boiska szkolnego; uruchomiono placówkę 7-klasową o 12 oddziałach, wyposażoną w pracownie naukowe, salę gimnastyczną, bibliotekę, pokój nauczycielski, kancelarię dla kierownika, kuchnię i jadalnię, kotłownię i mieszkanie dla palacza |
rok szkolny 1933/1934 |
dotychczasowy kierownik Stanisław Wyspiański został przeniesiony do Rybnika i jego stanowisko objął Wilhelm Mazurek |
1939 |
niemieckie władze administracyjne mianują nauczyciela czeskiego pochodzenia Rademachera nowym kierownikiem szkoły |
lipiec 1945 |
powrót kierownika Wilhelma Mazurka oraz nauczycielki Marii Szatyńskiej do gierałtowickiej szkoły |
1960 |
przy szkole zorganizowano kilka oddziałów Przysposobienia Rolniczego, dla uczniów zorganizowano poletka doświadczalne, hodowlę zwierząt, kurs praktycznego gotowania dla dziewcząt |
1967 |
zmarł długoletni kierownik szkoły Wilhelm mazurek, który szkole gierałtowickiej i jej młodzieży poświęcił 28 lat swego życia; nowym kierownikiem został jego dotychczasowy zastępca Edmund Kała |
01.12.1974 |
po przeniesieniu Edmunda Kały do Szczygłowic dyrektorem szkoły została Cecylia Klepek z Knurowa |
15.08.1977 |
szkoła w Gierałtowicach otrzymuje statut Gminnej Szkoły Zbiorczej – na jej dyrektora powołano Wiesława Magnora, jego zastępcą została Cecylia Klepek, a funkcję zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół do spraw szkoły w Gierałtowicach objęła Danuta Konarska |
1975 |
zorganizowanie w szkole „Izby Pamięci Narodowej” |
13.11.1978 |
zmarła Maria Szatyńska, wychowawczyni wielu klas, nauczycielka języka polskiego i historii, bibliotekarka, autorka kroniki gierałtowickiej szkoły powszechnej |
10.09.1983 |
jubileusz 50-lecia szkoły podstawowej; uroczyste nadanie imienia Gustawa Morcinka i wręczenie sztandaru ufundowanego przez rodziców |
1988 |
dyrektorem szkoły zostaje Cecylia Lasończyk |
10.12.1993 X-XI 1993 |
jubileusz 60-lecia szkoły podstawowej cykl spotkań kolejnych roczników absolwentów szkoły |
1996 |
na stanowisko dyrektora szkoły powołano Czesławę Hajską-Podsiadło |
16.02.1999 |
uroczystość otwarcia nowego segmentu, który pomieścił gminne przedszkole, jadalnię oraz nowe sale dydaktyczne – biologiczną, językową, fizyko-chemiczną |
22.12.1999 |
jubileusz 65-lecia szkoły przekazanie nowego sztandaru szkoły; zorganizowanie i otwarcie izby regionalnej |
2001 |
konkurs na dyrektora szkoły wygrywa Urszula Szymik-Smolnik |
2003 |
jubileusz 70- lecia szkoły; oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej i ścianki wspinaczkowej, nowej klatki schodowej z windą do gimnazjum |
16.01.2009 |
jubileusz 75-lecia szkoły podstawowej i 10-lecia gimnazjum |
01.06.2009 |
oddanie do użytku kompleksu nowych boisk szkolnych |
rok szkolny 2010/2011 |
powołanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach; funkcję dyrektora Zespołu obejmuje Janusz Magiera |
01.09.2011 |
dyrektorem Zespołu zostaje Urszula Cieślik |
grudzień 2012 |
oddanie do użytku placu „Radosnej Szkoły” |
wrzesień 2013 |
rozpoczęcie budowy nowego segmentu szkoły; przebudowa sali lustrzanej w części przedszkolnej budynku |
2013 |
zmarli długoletni nauczyciele naszej szkoły: pani Agnieszka Pyrek, pan Edmund Kała, kierownik Szkoły oraz dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Gierałtowicach pan Wiesław Magnor |