Gimnazjum - Wydarzenia

Wystawa z okazji 100-lecia odrodzenia państwa polskiego

11 listopada 1918 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano ekspozycję w oparciu o wystawę zatytułowaną „W drodze do niepodległości". Plansze edukacyjne przedstawiają trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz pierwsze lata budowania państwowości i utrzymania jej pomimo zagrożeń czyhających z każdej strony na młode państwo polskie. Każda plansza składa się z części graficznej i kalendarium. Część graficzną stanowią 3 zaaranżowane graficznie elementy: zdjęcie postaci, zdjęcie wydarzenia związanego z postacią oraz opis merytoryczny.

Na planszach przedstawiono Ojców polskiej niepodległości, jak Marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Haller, Roman Dmowski i słynny pianista Ignacy Jan Paderewski.
Wystawa zawiera w sobie wydarzenia skomplikowanego procesu kształtowania się państwowości polskiej począwszy od wybuchu I wojny światowej aż po rok 1924. Przez ten okres Polska musiała zjednoczyć w jedną całość trzy zabory z osobnym językiem, prawem, szkolnictwem, administracją i gospodarką. Eksponowanie wystawy stała się okazją do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas IV-VIII oraz oddziałów gimnazjalnych. O stronę graficzną ekspozycji zadbała pani Tatiana Kowalska.

Galeria

Film

VI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE „Po polsku o historii"

30 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum napisało dyktanda opatrzone tytułami:

„Wygrał Polskę na fortepianie" oraz „Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości".
Udział w konkursie był dla uczestników okazją do rozwijania zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.

Przedsięwzięciu patronują: Fundacja Zawsze Warto , a także Stowarzyszenie Polonistów.

Laureaci etapu szkolnego:

Grupa młodsza:
I Eryk Kojzar
II Marcin Marcol
III Michał Sobieraj

Grupa starsza:
I Dawid Piotrowski
II Paulina Staniczek
III Marta Goldmann

Dzień Edukacji Narodowej

Podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie wyrazili wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. Nauczyciele zaś z przyjemnością obejrzeli program artystyczny przygotowany specjalnie na tą okazję.
W przedsięwzięcie szczególnie zaangażowała się klasa 5a, przedstawiając scenkę kabaretową pt. „Atlas uczniów" oraz SAMORZĄD SZKOLNY.
Bardzo spodobali się publiczności artyści soliści: ANETA MACHULIK, JULIA CZERWIŃSKA, KAROLINA NOWAK oraz CHÓREK SZKOLNY.

 

Galeria

BohaterON–kolejna edycja

BohaterONwłącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów– polskiego „bohater" oraz angielskiego „ON", czyli „włączyć". Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii.
Uczniowie z klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum kolejny raz włączyli się do tej akcji, pisząc słowa podziękowania, skierowane do uczestników Postania Warszawskiego.

Galeria

wykonanie strony internetowej: Everest Studio