?Osobliwości Świata Fizyki 2011?

19 września 2011r. klasy III pod opieką pani Anety Szolc i Tatiany Kowalskiej oraz Aleksandry Bargiel-Firlit uczestniczyły w pokazach fizycznych w Pracowni Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego ?Osobliwości Świata Fizyki 2011?. W tegorocznej 27 edycji ?Osobliwości Świata Fizyki 2011? młodzież była uczestnikiem eksperymentów fizycznych z następujących tematów: ?Bez energii ani rusz?, ?Termodynamika? oraz ?W ruchu?. Ruch jest względny ? o tym wiedzą już wszyscy Gimnazjaliści od klasy I. Jego opis zależy od układu odniesienia. Ta podstawowa, bardzo prosta wbrew pozorom własność wymyka się intuicji. Rejestrowanie ruchu jest codzienną koniecznością, a w jaki sposób się to odbywa za pomocą ludzkich zmysłów, młodzież przekonała się oglądając pokazy w sali nr 3. Prowadząca doświadczenia przypomniała zgromadzonym rodzaje ruchów oraz krótko przedstawiła ich charakterystykę. Dla każdego z rodzajów ruchów były pokazywane stosowne doświadczenia. Motto sali nr 2 ?Bez energii ani rusz? nie jest obce uczniom klas III. Wiedzą oni bowiem, iż bez energii nic się nie dzieje, nie można po prostu bez niej żyć. Oblicze energii często się zmienia. Jednak jej ilość nigdy. Potrzeba energii jest coraz większa, dlatego należy szukać coraz to nowych jej źródeł. Prowadzący doświadczenia związane z energią pokazał jakie są rodzaje energii, jakie są ich źródła, wytłumaczył, które z nich są bezpieczne dla człowieka i dla życia na Ziemi, a na które należy zwracać uwagę i stanowią zagrożenie dla środowiska. Ostatni etap wędrówek w świecie eksperymentów fizycznych zakończył się na rozważaniach związanych z ciepłem i ruchem, czyli ?Termodynamika?. Temperatura jest podstawowym i wbrew pozorom trudnym pojęciem termodynamiki. Zależy od niej prawie wszystko, także zjawiska makroskopowe, które okazują się być wynikiem ruchu małych cząstek. Zasada działania silnika, lodówki i klimatyzatora w ciepłe dni stała się czymś bardzo oczywistym dla młodzieży po wysłuchaniu krótkiego wykładu. Młodzież wróciła z pokazów bogatsza o nowe doświadczenia, które mogą się okazać bardzo przydatne podczas egzaminów z przedmiotów matematyczno ? przyrodniczych w kwietniu następnego roku. Wyjazd zorganizowała pani Alina Rajca.

 

wykonanie strony internetowej: Everest Studio