X JUBILEUSZOWY KONKURS GWAROWY

 
Jubileuszowy dziesiąty konkurs gwarowy „Z niczego nie ma nic" już za nami. 5 czerwca br. 35 uczniów ze wszystkich szkół gminnych stanęło w konkursowe szranki. Mogliśmy zobaczyć m.in. historię o Romeo i Julii, lekcję gwary śląskiej, skecze o chopie i babie, czyli kochającym się małżeństwie. Młodzież opowiedziała nam o wycieczce szkolnej do Warszawy, o historii swojej rodziny, o planach na przyszłość i codziennym życiu.
Uczestników konkursu podziwiali: Wójt Gminy Gierałtowicepan Leszek Żogała, pani Barbara Mansfeld, kierownik Referatu Edukacji i Zdrowia Urzędu Gminy Gierałtowice, Piotr Rychlewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
W rolę sędziów wcielili siępani Lidia Pietrowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznejpani Gerda Czapelka, sołtys Gierałtowicprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich; pani Janina Cicha- Rożek, prezes gierałtowickiego Koła Związku Górnośląskiegoradna Gminy Gierałtowice oraz pani Urszula Kopernik - Mikołaj, historyk i zasłużona nauczycielka gierałtowickiej szkoły. Konkurs poprowadziła Małgorzata Rajca, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
W tym roku wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Filip Augustowski (Chudów), Zofia Krzysteczko i Dominik Sobczyk (Przyszowice), Maria Kozik i Paula van der Cogen (Paniówki) oraz Emilia Porwoł (Gierałtowice).
Ślonzokiem Gminy został Michał Brzezina z Gierałtowic.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, bowiem organizatorzy konkursu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach i Stowarzyszenie „Lepsza Przyszłość" chcieli uhonorować zdolnych i odważnych młodych ludzi, którzy często na co dzień nie godają gwarą i musieli walczyć z tremą oraz trudnym dialektem.
Dziękujemy nauczycielom i rodzicom, którzy przygotowali uczniów, często napisali oryginalne teksty, zadbali o stroje i rekwizyty.
Konkurs gwarowy odbył się w ramach realizacji zadania publicznego „Z niczego nie ma nic" i był koordynowany przez Tatianę Kowalską, Anetę Cajza i Urszulę Cieślik.
wykonanie strony internetowej: Everest Studio