Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zainteresowani uczniowie spotkali się 13 kwietnia po swoich lekcjach, by obejrzeć film Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekcja była częścią obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943r. radio niemieckie. Dwa dni później - 13 kwietnia - w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęły władze radzieckie 5 marca 1940r. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich. Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940r. przez NKWD.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio