Apel z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

Celami edukacji historycznej są m.in. następujące działania: kształtowanie postawy altruizmu, wskazywanie wzorców postępowania oraz odwoływanie się do współczesnych uczniom sytuacji i wyjaśnianie ich historycznych przyczyn. Wszystkie te założenia przyświecały organizatorom apelu, który przeprowadzono 2 marca z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2018, Rokiem Ireny Sendlerowej. Nazywano ją Matką Dzieci Holocaustu. W uchwale Sejmu przypomniano, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Za swe bohaterstwo w 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Bez wątpienia jej życie może być przykładem, jak być wiernym swym przekonaniom i służyć innym, a nade wszystko nie bać się śmierci. Irena Sendlerowa mawiała: ,,Daj rękę tonącemu, ratując go, nawet, jeżeli nie umiesz pływać". Taką postawę można stawiać za wzór.
Staramy się uczcić pamięć zabitych żydowskich dzieci. W naszej szkole robimy to uczestnicząc w akcji Krokus. Sadzimy krokusy, które już wkrótce zakwitną na żółto, by stać się symbolem nadziei, iż nigdy już się nie powtórzy koszmar getta i obozów koncentracyjnych.

Poniżej fotografia przedstawiająca Irenę Sendlerową.

Irena-Sendler

 
wykonanie strony internetowej: Everest Studio