Inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 ,,Chcemy Polski Niepodległej,
abyśmy tam mogli urządzić życie
lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich."
Józef Piłsudski

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dobiegała wówczas końca I wojna światowa. Nasi zaborcy–Prusy i Austria zostali pokonani przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Carską Rosję zaś ogarnęła rewolucja i przestały być dla niej ważne sprawy rozgrywające się na ziemiach polskich. Polacy otrzymali szansę odbudowania własnego, niepodległego państwa. Miłość do ojczyzny, pobudzana męczeństwem i przelewem krwi w jej obronie, sprawiła, że nie ulegliśmy wynarodowieniu. Za sprawą postaw patriotycznych pielęgnowanych w rodzinach, w literaturze i sztuce, w pieśniach i obyczajach, nasi rodacy podjęli walkę o wolność Polski. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, 10 listopada zorganizowano uroczystą akademię. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu narodowego. Monika Matera oraz Eryk Piszczek wykonali utwór Biały krzyż. Wiersze patriotyczne recytowali: Adam Maciuga, Ania Szolc, Daniel Zubek oraz Maria Konieczny. Uroczystość prowadzili Szymon Szolc i Angelika Nieradzik. Chór uczniów klas trzecich odsiewał pieśń Przybyli ułani pod okienko. Grupa młodych artystów przedstawiła historię Polski w XVIII wieku, wykorzystując uniwersalny język tańca. Na zakończenie Pani Dyrektor Urszula Cieślik podziękowała za przygotowanie akademii oraz podkreśliła jak ważne są obchody rocznic narodowych. Podczas akademii nakreślono plan działań podjętych w ramach ,,Roku dla Niepodległej". W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Pani Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że obecny rok szkolny 2017/2018 będzie „Rokiem dla Niepodległej". Pierwszą z zaplanowanych inicjatyw jest otwarcie wystawy o I wojnie światowej oraz powstaniu Legionów pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Wystawie zostanie poświęcony odrębny artykuł.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio