Artykuły

Klimatyczna klasa

Klasa 4c bierze udział w projekcie, w którym kwestia ochrony środowiska i dbania o klimat jest pretekstem do wspólnej realizacji kampanii społecznej. Uczniowie w trakcie cyklu lekcji wychowawczych wspólnie zaprojektują kampanię społeczną dotyczącą codziennych wyborów i działań mających wpływ na klimat. Następnie zrealizują kampanię w środowisku lokalnym. Biorąc udział w projekcie, będą realizować cele kształcenia określone w podstawie programowej, a także poznają jak w praktyce stworzyć i przeprowadzić kampanię społeczną, poznają wiedzę z zakresu zmian klimatycznych i ochrony przyrody, nauczą się jak ważne jest zaangażowanie w ważny problem społeczny i w jaki sposób można oddziaływać na rzeczywistość.


Rozstrzygnięcie Konkursu “Dzieci chronią klimat” z projektu Klimatyczna klasa

Klasa 4c została laureatem w ogólnopolskim konkursie "Dzieci chronią klimat" z projektu Klimatyczna Klasa! W uzasadnieniu organizatorzy konkursu docenili pomysł na kampanię społeczną, byli zachwyceni oryginalnością i zaangażowaniem uczniów. Nagrodą, którą otrzyma klasa za wygranie konkursu jest udział w bezpłatnych warsztatach, prowadzonych przez naukowca, dr Anetę Afelt oraz dojazd do Warszawy.

Dokładne informacje na temat konkursu:

https://www.scenariuszelekcji.edu.pl

 

Podsumowanie projektu „Klimatyczna Klasa”

Tematem naszej kampanii społecznej była Energia. Wpływ odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii na klimat. Hasłem przewodnim „Klasowe wędrówki oszczędnej żarówki". Założeniem kampanii było budowanie świadomości proekologicznej, zachęcanie do zmiany nawyków w kierunku oszczędzania energii we własnym otoczeniu. Wszystkie nasze działania przyczyniły się do kształtowania postaw proekologicznych u dzieci. Dobry przykład jest najlepszą formą wychowania. Dzieci rozumieją że każdy może mieć wpływ na zużycie zapasów nieodnawialnych źródeł energii. Na podsumowanie kampanii powstał film ukazujący większość działań, opublikowany na youtube.

 

Wpływ odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii na klimat - wystawa prac

 

 "Klasowe wędrówki oszczędnej żarówki"


W ramach projektu "Klimatyczna Klasa" uczniowie klasy 4 c przygotowali przedstawienie pt: "Klasowe wędrówki oszczędnej żarówki" . Dzieci wystąpiły w strojach żarówek, urządzeń elektrycznych, wskazując sposoby oszczędzania energii, przygotowały układ taneczny do teledysku "Prąd elektryczny".

Dzień Oszczędzania Energii 

 Z okazji zbliżającego się Dnia Oszczędzania Energii przygotowaliśmy również ulotki, które rozdaliśmy rodzicom w czasie wywiadówek. Ulotki promują naszą kampanię i informują o wydarzeniach z nią związanych. Dodatkowo przygotowaliśmy wystawkę tematyczną. 

Akcja Laurka - dziękujemy za proekologiczną postawę!

Uczniowie klasy IV c przyłączyli się kolejnej akcji ekologicznej- przygotowali laurki - podziękowania dla osób, które wymieniły kotły w naszej gminie. Chcemy by ludzie podejmujący tą decyzje, wiedzieli że robią coś dobrego dla siebie i swojego otoczenia.

Klasowe wędrówki oszczędnej żarówki

Dzień Oszczędzania Energii przypada w dniu 15 lutego 2019 r. Z tej okazji uczniowie klasy 4 c przygotowali przedstawienie na Wieczór Teatralny pt: „Klasowe wędrówki oszczędnej żarówki”. Dodatkowo klasa nagrała reklamę dotyczącą oszczędzania energii. Nawyk oszczędzania energii trzeba kształtować już od najmłodszych lat, a najlepszym sposobem jest edukacja i dobry przykład. Poszczególne zdjęcia i film pokazują jak każdy może to robić w swoim domu.

FILM

 

 

Warsztaty ekologiczne w Katowicach 

Podczas warsztatów zorganizowanych przez katowickie Ekoeksperymentarium dowiedzieliśmy się jak oszczędzać ciepło i prąd, dlaczego warto używać zasłon, co nam dają żarówki LED, dlaczego nadmiar zabawek szkodzi czy ile wody marnujemy, gdy nie zakręcamy kranu podczas mycia zębów. Była też okazja samodzielnie wywabić plamę albo zrobić ekologiczny klej czy farbki.

 

Szczyt klimatyczny

Szczyt Klimatyczny w Katowicach to duże wydarzenie. Z tej okazji klasa 4c w ramach projektu „Klimatyczna klasa" wykonała zadania z wykorzystaniem ozobotów. Pierwsze zadanie- Ozoboty dojeżdżają do miast i tam gdzie jest Smog-szybko zawracają. Kolejne zadanie: Ozoboty w roli Delegatów z różnych kontynentów muszą w tym samym czasie dotrzeć do Katowic. Uczniowie stosując odpowiednie kody planując drogę.

Filmy-relacje można zobaczyć na kanale:

https://youtu.be/odCf9wuYNaA

https://youtu.be/9TUUUjgaluw


 

Dzień Czystego Powietrza - „Pokaż jak walczysz ze smogiem"

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w dniu 14 listopada br. w naszej szkole podjęto kilka działań. Uczniowie rozwiązywali zadania, uzupełniali karty pracy dotyczące walki ze smogiem. Wykonali prace plastyczne, przygotowali wystawę i monitorują jakość powietrza w naszej miejscowości. Na lekcjach informatyki wykonywali prace komputerowe. Zorganizowano konkurs informatyczny o tematyce antysmogowej „Pokaż jak walczysz ze smogiem", polegający na wykonaniu animacji. Jury w składzie: Wojciech Szczypka, Anna Nowak, Joanna Orzech, Grażyna Lubszczyk przyznali nagrody następującym uczniom:

Kategoria I:

  • I miejsce - Aleksandra Bogun,
  • II miejsce-Emilia Korcz,
  • III miejce – Oliwia Tomaszewska

Kategoria II:

  • I miejsce Adam Maciuga,
  • II miejsce - Smolnik Magdalena,
  • III miejsce – Krzysztof Czyrnik

Wyróżnienie otrzymali: Milena Marciniak, Piotr Grychtoł, Monika Karczmarz, Zuzanna Rożek, Paweł Nowak

Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Urząd Gminy we współpracy z p. Wojciechem Szczypką. Zwycięskie animacje zostaną opublikowane na fanpage'u gierałtowickiego alarmu smogowego:


 

„Energetyczny autobus"

W sobotnie południe 29 września br. uczniowie klasy 4c z wychowawcą Grażyną Lubszczyk przybyli na boisko do Chudowa, gdzie czekał na nich niezwykły autobus. „Energetyczny autobus" to miejsce gdzie każdy może zobaczyć nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energii, mające pozytywny wpływ na środowisko. Można było poznać nowoczesne techniki ogrzewania i pozyskiwania energii elektrycznej. Autobus skrywał wiele ciekawych zagadek. Dodatkowo na wszystkie pytania uczniów odpowiadali specjaliści, dzieci sporo dowiedziały się o oszczędzaniu energii. Ta wiedza będzie im potrzebna w tworzeniu kampanii, ponieważ biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klimat z klasą". Na koniec była zabawa z puzzlami i wręczenie drobnych upominków.

Dziękujemy p. Agnieszce Nowak za pomoc w organizacji spotkania.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio